JájsemRaibek

Může mi někdo vysvětlit, proč dříve nosili doktoři masku ve tvaru ptáka?

Říkalo se jim třeba morový doktor a měli na sobě takovou masku se zobákem.
K čemu?
http://www.g.cz/si­tes/default/fi­les/g/2014/07/752­.jpg

Nejlepší odpověď
johana 56

Zobák byl naplněn kořením proti zápachu..

http://www.ce­lemvzad.cz/cla­nek/mor-a-jeho-dusledky-v-evrope/?cislo=12

Další odpovědi
iceT

Maska měla lékaře chránit před nákazou
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-jmenovali-osoby-ktere-nosili-ptaci-masku

annas

Doplním původ masky podle anglického zdroje
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Plague_doc­tor_costume

Lékařská historie připisuje vynález „zobáku u morové masky“ a oděvu Charlesi de Lormemu,vedoucímu lékaři Ludvíka XIII. Lékař celý oděv vytvořil v roce 1619 jako kompletní ochranu lékaře od hlavy až k patě, a to po vzoru brnění vojáka. Oděv tvořila maska s brýlemí, dlouhý kožený impregnovaný oděv (marocký plášť) od krku po kotníky.. Dále i legíny, rukavice, boty a klobouk, které byly vyrobeny z voskované kůže. Doplněk pak hůl. Tento oděv byl také „impregnovaný různými vůněmi“. Proto byl zobák naplněný octem, sladkými oleji, olejů a jinými silně páchnoucí chemikáliemi -. často i maskování pachu smrti.

Původ kostýmu může mít i starší kořeny. Maska a kostým souvisely s commedii dell'arte – černá = mor = smrt.

Proč maska a zobák? Věřilo se, že mor šířili ptáci. To se ukázalo jako nepravdivé. .Lékaři tudíž věřili, že ptačí maska zabrání přenesení moru od pacienta na lékaře, „zachytí“ se v jejich oděvu.

​„Lidé i lékaři se také obávali í "chorobné konstituce ovzduší“. Tím se ve středověku obecně označuje nakažení vzduchu „nějakými“ jedovatými plyny. Doboví vědátoři je shrnují pod jednotný termín miasma. Ona „jedovatost“ je zde spojována také se zápachem, takže logicky: čím více páchne ovzduší, tím vyšší má být hrozba nákazy. Miasma přitom zahrnuje i zápachy stojatých vod, odpadů, fekálií stejně jako třeba sopečného dýmu či mrtvolných plynů z rozkládajících se těl."
http://historic­ky.blog.cz/0808/3-nejvetsi-morove-rany-rozpoutaly-des-i-orgie

Jarolímko

Bylo to něco na způsob plynové masky. Prostě dýchali přes ten zobák (filtr) aby se od někoho nenakazili.

Kepler

Mor přenášely i některé druhy ptáků. Možná i tady lze tušit souvislost a mělo to sloužit jako ochrana jako filtr. Ovšem historicky těžko posoudit … možná annas?

anonym

Bacily už znaly písničku: …na ptáky jsme krátký…

Filip84

To je jednoduché.

Ars medicinae nepatří, historicky, k našim nejprogresivnějším vědám, konec konců, úrovně římské medicíny jsme dosáhli někdy na přelomu 19. a 20. století.

V době morových ran ovládala základy medicíny theorie miasmatu, podle které mohl za většinu nemocí zkažený vzduch. Moroví lékaři byli někdy lékaři, někdy to lékaři nebyli, ale obecně chodili v dlouhém voskovaném plátěném kabátu, vysokých botách, dlouhých kožených rukavicích, kožené masce se zobákem, nebo dlouhým nosem a kožené kápi a v koženém klobouku. Smyslem té masky bylo ochránit nositele před zkaženým vzduchem, poněvadž ten nos / zobák se plnil bylinami. Krom víry to bylo i praktické, tehdejší lidé hygieně příliš neholdovali a nemocní morem opravdu ošklivě páchli.

Paradoxně ten oděv docela fungoval, protože mor přenášely blechy, a přes tu kůži a voskované plátno se dostávaly z člověka na člověka hůře.

Kepler

Johana: vynikající odkaz a zřejmě jediná správná odpověď!