Rokio

Co bylo vynalezeno ve středověku? Napište alespoň tři příklady středověkých vynálezů.

Středověk je doba temna a rovněž období morálního a kulturního úpadku. Hlavní slovo zde mělo křesťanství a věda a výzkum hrála druhé housle. Ve středověkých dobách nebylo moc učenců a myslitelů a společnost šla ke dnu. Rovněž nebyla tehdy dobrá hygiena a zdravotnictví bylo bídné.

Bylo v této době něco vynalezeno? Můžete uvést minimálně tři příklady vynálezů, které byly vynalezeny ve středověku?

zdroj obrázku: pixabay.com – artbaggage

Nejlepší odpověď
Anikitos

Nic zásadního.

Ona věda a výkum ve středověku nehrály vlástně žádné housle… prostě něco takového nebylo – ani náznak pokroku. :'D

Hl. potíž bylo samotné křesťanství. Jediná kniha, kterou v křest. středověku uznávali, byla Bible a možná jiné ”podřadnější” teologické knížky, které ale stejně byly jen výňatkem či popisem jenotlivých kapitol z Bible. A jenom z ní čerpali moudra.

Naopak v islámském světě – a jinde ve světě- (ve Španělsku – Mauři, Turecko, arab. poloostrov,…) ve středověku lehce navazovali na antické vzdělání a trochu je i rozvíjeli – matematika, architektura, astronomie, rétorika, ideje aj…

Možná má menší ”vinnu” na křesťanské středověké nevědomosti poslední dobrý římský císař Iulianus ”Apostata,” tedy ”odpadlík,” který se od křesťanství vrátil k ”staré víře.” Zákazal totiž křesťanským učitelům, aby přestali kázat to, čemu sami nevěří – což se udrželo i po jeho smrti (tedy to co hlásali všichni přednimi – myšlenky polyteistů), a tak se křesťané uchýlili ke své jediné moudré knize Bible, ze které jediné čerpali.
Taky tohle (mj.) mělo za následek onen úpadek a to, že křesťané ničili veškeré antické vynálezy, vypalovali knihovny a zabíjeli ”pohany” (myslím tím hlavně polyteisty, ale také i trochu vzdělanější lidi, protože pro ně v tu dobu byl každý trochu inteligentní člověk ”čarodějnice,” kterou upálili na hranici). :D

Kdyby nebyl císař Iulianus zákeřně zabit křesťanským vojákem z jeho vlastní armády, mohl tento mladý a nadějný císař vykonat velké věci a žádný středověk nemusel nastat. Leč stalo se, historii nikdo nezmění.

Jediné/é takové vynálezy byly např. střelný prach aj., ale ty nepočítám, protože byly vynalezeny v Číně, tam ”temno” nebylo. :DD

P.S. Nejen, že se ve středověku nic nevynalézalo, ono se zapomnělo a ztratilo téměř veškéré vědění – nabyté za celý starověk – především Řecko a Řím. Vynálezy, myšlenky, knihy.. spousta a spousta jiného bylo nenávratně obráceno v prach a mnohé z těchto vědomostí už znovu nezjistíme…

Další odpovědi
aliendrone

I když středověk byla doba úpadku (v porovnání s předchozím obdobím) což především mělo na svědomí křesťanské náboženství (v Evropě), tak v jeho průběhu pochopitelně spolu s postupnou společenskou konsolidací po pádu Západořímské říše docházelo i vědeckému pokroku a potažmo i k objevům, které poskytly základy k pozdějšímu explozivnímu rozmachu na přelomu středověku/no­vověku. Abych to moc neokecával, vypíšu některé HODNĚ zásadní:

  1. námořní kompas
  2. knihtisk
  3. čočky, následně brýle

Ony ale nejsou důležité jen fyzické vynálezy, např. bez Occamovy „Summy logicae“ si lze jen těžko představit renesanci či reformaci. Nebo objev NULY (v Indii počátkem středověku – v Evropě užívána od cca 12. století) – to je tak ZÁSADNÍ pokrok, že si dovolím tvrdit, že BEZ NULY bychom pořád jezdili na koních a možná by byl na obzoru parní stroj.

Ve středověku došlo k oddělení chemie a farmacie od alchymie (Paracelsus), k objevu trojpolního hospodářství, gotického oblouku (jeho význam v architektuře je klíčový pro snadnou stavbu vysokých budov) a vůbec byly objeveny mnohé vymoženosti, které položily základy pozdější „opravdové“ vědě, bez nichž by jakýkoliv následný pokrok nebyl možný.;) :)

annas

Záleží na úhlu pohledu. Takže jen něco. Sstředověk je široký pojem – také se dělí na raný, vrcholný a pozdní. V odpovědi uvádím jen obecně, protože je objevů a vynálezů mnohem víc.

Po několikáté již opakuji, že za největší vynálezy v historii považuji písmo, knihtisk a internet.

  1. Samozřejmě do středověku patří vynález knihtisku. Stejně tak Husův diakritický pravopis.
  2. V oblasti zemědělství zavedení tzv. trojpolního systému – jeden pozemek se nechával ležet jako tzv. úhor -ozim , jař, úhor. S tím souviselo i vylepšení nářadí.
  3. Střelný prach – jako jeden z prvních Evropanů použil i Jan Žižka.
  4. Možná vynález přímo ne, ale významné pro český stát- Zlatá bula sicilská. – dědičnost královské moci a zařazení nás mezi cilizované státy Evropy.
  5. Přidejte si Leonarda da Vinciho, o jehož vynálezech se zde psalo .
  6. Objevení Ameriky – jejíž datum se považuje za konec středověku.
  7. Mikuláš Koperník a jeho heliocentrismus..
  8. Umění, písemnictví v národních jazycích , v pozdním stsředověku nástup renesance atd.

¨¨¨¨¨¨
Ad dubraro, napsala jem objevy a vynálezy, takže je snadné rozlišit, co je objev a vynález.

Kepler

Palečnice, norimberský trychtýř. skřipec, trestná koza, španělská bota a další nástroje práva útrpného, které tak s oblibou používala církev, která jinak hlásala lásku k bližnímu svému…

led

Zjavne si neuvedomujete o ktorom období hovoríme ako o stredoveku.
Vo svete boli historické doby rôzne datované, ale pre všeobecné porovnávanie sa ako kľuč používa „Historické obdobie Europy“. Stredovek je kladený do času medzi 476 po Kr. Zánikom Západorímskej ríše až po 1492, tj Objavenia Ameriky, (v českých zemiach skončil až o 100 rokov neskôr)
Ak si všimnete tieto roky, nemôžte hovoriť len o úpadku, ale určite si spomeniete na hodiny dejepisu a musia vám zákonite vyskočiť známe mená objaviteľov, konštruktérov, sochárov a maliarov
len taká "maličkosť, ktorú vidíte okolo seba – architektúra – lomený oblúk, ktorý odľahčil ťažké konštrukcie budov a umožnil ich odľahčením sa vytiahnúť do výšok
kompas – umožnil plavbu na mori aj ďalej od pobrežia
dokonca aj Mikuláš Koperník stihol záver stredoveku

dubraro

To je těžká otázka. Ve středověku se toho moc nového nevynalezlo, většinu tehdejších novinek znali lidé dávno předtím, ale zapomnělo se na ně.
Knihtisk měli v Indii již před n.l.
Střelný prach byl v Číně okolo 6. stol. n.l.
Ráhnové oplachtění lodí znali již ve starém Egyptě.
Kompas ve starověké Číně.
Hodiny a orloje taky v Číně.
Ozubená soukolí staří Řekové.

Navíc mnohé věci, které uvádějí ostatní odpovídající, nejsou vynálezy, ale objevy (objevení Ameriky, heliocentrická soustava…)

Anikitos

@annas

Všechny tyto vynálezy byly přece objeveny až v renesanci (14.-16. Stol.), a to už se nepočítá do středověku…

annas

Anikitos,

uvědomte si období středověku, samozřejmě do konce středověku zasahuje reneseance.

Raný středověk (476 – 11. století)
Vrcholný středověk (12. – 14. století)
Pozdní středověk a přechod k novověku (15. – 16. století)

Jinak zánik Západořímské říše 476 a v užším slova smyslu 1492 – objevení Ameriky.

led

Aniktos XIV, storočie tj 1300–1399 je stredovek
V českých zemiach skončil stredovek v XVI.storočí tj. 1526 bitka pri Moháč

to sa učilo už ZDŠ, vráťte štátu školné