Avatar uživatele
Zlatý

Kdy bylo vynalezeno první zrcadlo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Lidé si sami sebe odjakživa rádi prohlíželi. Původně to byla pouze vodní hladina, která odrážela lidskou tvář, později se začaly používat mísy s olejem. Už v 6. století př.n.l. se objevují vyleštěné desky z obsidiánu. První závěsná zrcadla vnikla v době bronzové. Používali je jak staří Egypťané, tak Římané a Řekové. Výrobním materiálem bylo kromě kamenných desek zlato, stříbro, mosaz a bronz.

Koncem středověku byl benátskými skláři vynalezen postup nanášení stříbřité vrstvy, směsi rtuti a cínu, na rovnou skleněnou desku. Až v roce 1836 byl k tomuto účelu použit roztok stříbra. V období baroka (17. století) se zrcadla stávají běžnou součástí evropských příbytků, stále jsou však výsadou králů, šlechty a bohatých obchodníků; jsou symbolem určité prestiže a bohatství. Velký důraz byl kladen na kvalitu a zdobení rámu – ten je totiž jedinou částí zrcadla, která podléhá jednotlivým uměleckým slohům. Do domácností obyčejných měšťáků se zrcadla dostávají až v 19. století, ve století 20. už jsou běžnou součástí spotřebního zboží.

Dnes je při výrobě zrcadel využíván roztok dusičnanu stříbrného, kterým se polije povrch skla. V průběhu cca jedné hodiny je roztok zredukován na kovové stříbro. Často je také používána vrstva hliníku, která mj. lépe odolává korozi.

Moje odpověď na podobný dotaz, ale odkaz na stránku, z níž jsem čerpala neexistuje - byla zrušené k 30. 6. 2012.

Dalši odpověď

Zrcadlo je lesklá hladká plocha, která výborně odráží světlo. Prvním zrcadlem zřejmě byla vodní hladina, kde lidé mohli pozorovat obraz svého okolí nebo také svůj obráz. Někdy v 6. tisíciletí př. n. l. se objevují vyleštěné obsidiánové desky, které slouží jako zrcadla. Od 2. století př. n. l. se začínají vyrábět kovová zrcadla z leštěného bronzu.Ve starověkém Egyptě lidé používali jako zrcadla mnoho věcí včetně hladiny vody v nádobách, leštěného kovu (nejčastěji ze stříbra) či vlhkých kamenů. Ale ani jedna z nich nebyla dostatečně hladká, aby vytvářela skutečně ostré a dokonalé obrazy. Také Číňané vyráběli vynikající zrcadla z leštěného kovu před více než 2000 lety.

Římané už měli vylepšená zrcadla. Vyráběli je ze skla, jehož zadní stěnu pokryli tenkou cínovou vrstvičkou. Dokonce se v této době dočkala i válečného využití. Podle pověstí řecký vědec Archimédes (287 – 212 př. n. l.) použil řadu zrcadel k zapálení útočících římských lodí. Všechna zrcadla odrážela sluneční světlo do jediného místa na nepřátelské lodi až se na ní dřevo vznítilo. Konkávní zrcadla prý byla použita i během bitvy u Salaminy (480 př. n. l), kdy s jejich pomocí Řekové úspěšně zapalovali perské válečné lodě. Historicky to ale není doloženo, ačkoliv technicky to tehdy možné bylo.

Použití skleněných zrcadel se datuje od středověku. Ve středověku vyráběli nejdokonalejší zrcadla na světě Benátčané kolem roku 1300. Na zadní stranu skla natírali speciální směs rtuti a cínu (amalgám), kterou nebylo potřeba zahřívat. Recept na tuto směs střežili jako nejvzácnější tajemství – pro výrobu zrcadel vyhradili zvláštní ostrov. Jenomže rtuť je jedovatá a mnozí dělníci zemřeli nebo se zbláznili. Přesto tajemství nesměli pod hrozbou trestu smrti nikomu prozradit.

Kolem roku 1670 se toto tajemství nějakým záhadným způsobem rozšířilo do Francie a pak do celé Evropy. V roce 1840 německý chemik Justus von Liebig (1803 – 1873) přišel na způsob, jak pokrýt zadní stranu skla stříbrem pomocí dusičnanu stříbrného a jiných chemikálií.

Pokračování v odkazu

http://fyzmatik.pise.cz/…
Doplňuji:
V anglických zdrojích je mnohem víc informací o historii zrcadel, ale bez fotografií. Našla jsem jen tyto fotografie.

Staré zrcadlo a další z 1. pol. 15. st.

http://translate.google.cz/…

http://translate.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

když se podíváš na film mumie tak tam je máš, nejspíš to bylo nalité stříbro na nějaký kámen či podobný kus.

Ale kdy to vzniklo to nevím.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

annas: Dá se někde vidět, jak takový první zrcadlo vypadalo, nebo spíš jak zobrazovalo?

Avatar uživatele
Pokročilý

Led_

Perseov štít bol vyleštený ako zrkadlo a keď sa v ňom Medúza zbadala skamenela.
Takže z báje vidno, že vlastne prvé vyrobené zrkadlá boli vlastne vyleštené zbrane

Z nášho územia:
"V roku 1953 prišlo pri regulačných prácach na ľavom brehu Moravy v polohe Malá Písečná k najznámejšiemu objavu z Moravského Svätého Jána.
...
... sa medzi bronzovými výrobkami našlo i zrkadlo v tvare kruhu s výčnelkom, zdobené z vonkajšej strany plastickým krížom /priemer 5,9cm/, fragment kotúčovej plechovej ozdoby s nitom v strede a zahnutá tyčinka kruhového prierezu...."
http://www.obecsekule.sk/…

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Zkusím se ještě podívat, zda něco neobjevím.

Avatar uživatele

anonym

Bych zkusil Narcise, určitě v tom má prsty.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ten se díval do vody, takže ... :-))

Avatar uživatele
Pokročilý

Led_

Nie každý Narcis sa díva do vody :)
Ten najnaj kráča s dobou - používa internet :)

Avatar uživatele
Zlatý

vagra

:)

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Led, vrátila jsem se do dřevních dob. Bohužel. V současnosti vymřel jen český jarní narcis:))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.