kostitos

Proč lidé zanevřeli na americký sen? Je to konec kapitalismu?

Nejlepší odpověď
anonym

Tématem ,,amerického snu" se zabývali téměř před sto lety. Ostatně například Fitzgerald již popisoval klam a pocit nenaplnění.

Další odpovědi
DoTazatel

Předně nevím, že by se na něj zanevřelo.

A USA a jeho „sny“ nejsou oporou, tvůrcem ani hlavním „propagátorem“ kapitalismu. Kapitalismus ani nevznikl v Americe a zanevření na nějaký „americký sen“ neznamená konec kapitalismu.
(Kapitalismus je celá dnešní ekonomika).

Nechápu, jak si někdo může myslet, že nastává nějaký konec kapitalismu (a že se to objevuje hodně často takové názor, či otázky tohoto typu) – asi nechápou co kapitalismus je a co všechno obnáší… konec kapitalismu by znamenalo konec fungování ekonomiky a muselo by to být nahrazeno novou ekonomikou (ale jakou asi – komunismem? Který mj. vpodstatě vznikl hlavně jako kritik a odpůrce kapitalismu a na tom stavěl – hlavně tedy i na protekcionismu a plném hospodaření v rukou státu).
Kapitalismus je obrovský systém, ve kterém fungují všechny ekonomické vztahy, procesy, tak jak fungují.

Ale je nutno říct, že kapitalismus v pravém slova smyslu a plném významu – jak ho prosazovali jeho podporovatelé – nefunguje téměř nikde, protože státy, i když jsou označovány jako kapitalistické, tak jsou jen zpola kapitalistické, protože vlády záoveň podporují různé ekonomické děje, které jsou s kapitalismem (a jeho fungováním) v rozporu, a tak nastává to, že země které sice mají kapitalismus nefungují dobře (protože je ekonomika špatně spravována = a to ne proto, že by byla spravována kapitalisticky, ale protože je spravována špatně kapitalisticky). Jsou to ale kapitalistické ekonomické školy, které hlásají věcí, které jdou přímo proti ekonomice (kapitalismu) a ukazují se jako nefunkční (ehm, hlavně keynesiánství).

Pod „americkým snem“ si dnes, nevím proč, plno lidí představuje střední třídu (tedy, že se člověk z chudé-dělnické třídy probojuje do střední… která na tom mnohdy bývá ještě hůř. Většinou však je na tom úplně stejně jako ta nižší třída). Tedy si pod tím lidé představují tlustšího chlapíka ze střední třídy s vlastním domem s bílým plotem, manželkou, dvěma dětmi a psem. Ovšem nechápu, kde se tohle vzalo, protože americký sen znamenal prostě příležitost pro téměř každého člověka, že může uspět, zbohatnout (říká se mu „americký,“ protože Amerika na tohle ve svých počátcích lákala. Podporovala totiž podnikání a rozvoj prací všeobecně). Ale „americký sen“ neplatí jen v Americe.
Osobně třeba Ameriku moc nemusím ani se mi nelíbí, že se tomuhle říká americký sen. Ale jako příležitost pro kohokoli, že může uspět, to se mi líbí (ale to je téměř všude na světě – když pomineme některé diktatury, komunistické státy).

Je třeba chápat, že není, co by nahradilo kapitalismus.. kapitalismus je moderní ekonomika, celý její systém a funkčnost. Změna systému by znamenala leda vrácení k nějakému minulému systému – např. toho socialismu/ko­munismu nebo ještě zpátky k feudalismu – jiná možnost ani vlastně není (vytvoření nějakého zcela nového systému? ALe jakého? A ja ho vytvořit, vymyslet, když celá ekonomika funguje na principech kapitalismu?).
Moderní ekonomika (za víc jak posledních 200 let) se vpodstatě rovná kapitalismu. Všechny zjištění a ek. procesy, které byly objeveny a bylo zjištěno jak fungují se zakládají na kapitalistickém systému.

Je plno odpůrců kapitalismu. Jenže to jsou bohužel lidi, kteří ani nevědí, co to vlastně je… Být odpůrcem kapitalismu znamená, že je člověk zároveň odpůrcem veškeré ekonomiky nebo je podporovatelem komunismu.

Existují samozřejmě různé ekonomické školy (jako např neoklasická, rakouská, keynesiánství,…), ale všechny se zakládají na bázi kapitalismu (jen každá upřednostňuje a zdůrazňuje -klade důležitost na -něco jiného nebo něco vykládá trochu jinak).
Moderní ekonomika se celá zakládá na kapitalismu už od skončení feudalismu ale nejvíc se začal utvářet od Klasické ekonomie – která vpodstatě trvá dodnes (takže do toho svým způsobem spadají i předklasické ekonomiky: Kameralismus, Merkantilismus, Fyziokratismus, i když tyto směry jdou často v protikladu proti kapitalismu, ale to jdou i dnešní ekonomiky – protože nejsou plně kapitalistické, ale přesto se tak nazývají, hlavně keynesiánství, na kterém vlastně všechny státy staví (tedy hlavně USA a všichni USA kopírují. Hlavně teze jako, že „utrácení podporuje ekonomiku.“ „protekcionis­mus/clo podporuje vnitrostátní obchod/ekonomiku a jeho blahobyt“ atd atd.).

zjentek

Existují určitý „Hollywood movie star“ ženskýho pohlaví, o kterých se mě zdá pořád stejně, kobliha nekobliha, koro nekoro. Čili já jsem dobrej, já nezanevřel.

Ametyst

Dnes se všude rozlézá socialistické přerozdělování, komunistická Čína školí svět, jak podnikat. Ztráty Velkého Byznysu sanují daňoví poplatníci. Tohle není kapitalismus volné soutěže, ale vytipovaných vítězů, kteří kamarádí s těmi správnými politiky. Mnoha podnikatelským subjektům je přímo odepřen vstup na trh, regulace se o to postaraly.

DoTazatel

@zjentek No, myslím, že americký sen spočívá v něčem jiném (než v pěkných herečkách), ale tak asi se to dá chápat různě… :'D
:D
Pěkných bab máš ve světě všude dost (nejen v amerických filmech nebo jen filmech všobecně). ;)

zjentek

Prdlajs, americkej sen se BUDUJE, aby chlap uspokojil ženskou! To fakt nevíš? Copak už jsi ženskou uspokojil jinak? Takže já si buduju svůj AS pěkně u monitoru, bo za živejma babama už nelítám.. (;

anonym

Tak není to úplně od věci. Vzpomeň si na Gatsbyho, taky tam hrála roli ženská :D