postcd

Proč klesla cena ropy v roce 2015 o cca 50% od roku 2014?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Stručně: OPEC (především Saúdská Arábie) využili nadále slabou ekonomickou situaci ve vyspělém světě a nesnížili těžbu, což způsobilo převis nabídky a pokles ceny. Zřejmým cílem je poškodit americké těžaře z tzv. nekonvečních zdrojů, kteří mají podstatně vyší náklady než těžaři v Perském zálivu (někde jsem četl – omlouvám se, že nedám z hlavy zdroj – že Saudi mají náklady někde kolem 20 $ za barel, zatímco v USA je to 60). Cíl je tedy pomocí nízkých cen přivést konkurenci ke krachu a pak znovu obsadit trh (krátkodobě prodělávat, ale v dlouhém horizontu hodně získat). Pokud bude OPEC jednotný, tak se předpokládá pokles až k 40 $ za barel, trochu podusení a pak pomalý nárůst někdy ve 2. – 3 .Q …

Další odpovědi
NeJPatrik

Ahojky !

Tady máš stručněji :
Současná situace se tak nejvíce dotýká riskujících a zranitelných účastníků ropného průmyslu. Sem můžeme zařadit například americké těžaře, kteří se s očekáváním zachování vysoké ceny ropy často velmi zadlužili a nyní se jejich finanční plány hroutí. Další, koho se současná situace značně dotýká, jsou západní ropné společnosti, jejichž náklady na hlubokomořskou těžbu nebo těžbu v arktických oblastech jsou velmi vysoké. Největší dopad má však současná situace na státy, jejichž režimy jsou na výši ceny ropy závislé, a to zejména z důvodu zahraničních aktivit a drahého sociálního systému země. K takovým zemím patří Rusko, které je už tak oslabeno západními sankcemi (které následovali ruskou aktivitu na Ukrajině), nebo Írán, který se snaží udržet v Sýrii režim Bašára al-Asada. Optimistické předpovědi tak hovoří o možnosti, že ekonomické rány mohou tyto země učinit přístupnější mezinárodnímu tlaku. Existuje však i opačný názor, že se tyto země ve zmatku a zoufalství začnou ještě více ohánět, budou-li ekonomickou situací a mezinárodním tlakem zahnány do kouta.

Dále podrobněji:

Cena ropy je částečně udávána aktuální poptávkou a nabídkou na trhu komodit, a částečně očekáváním dalšího vývoje. Poptávka po energii je úzce spjata s ekonomickou aktivitou. Největší je většinou v zimě (na severní polokouli), v létě pak mnoho energie spotřebuje klimatizace. Nabídka může být ovlivňována počasím (které může znemožnit nakládání tankerů), případně geopolitickými či jinými faktory. Pokud mají producenti za to, že cena zůstane vysoká, investují do produkce, což později vede ke zvýšení nabídky. Naopak nízké ceny vedou ke snížení investic. Jednotlivá rozhodnutí OPEC pak vedou k určitým očekáváním dalšího vývoje. Pokud jsou například zavedeny striktní těžební limity, očekává se, že snížená nabídka zvýší cenu.

Současnou situaci ovlivňují čtyři hlavní faktory. Poptávka je slabší vlivem slabší ekonomické aktivity, zvyšující se efektivity a vzrůstajícímu trendu přechodu od ropy k jiným druhům paliv. Dalším faktorem jsou nepokoje v Iráku a Libyi. Tito dva velcí producenti (dohromady schopni produkovat až čtyři miliony barelů ropy denně) nemají nyní nad svou produkcí kontrolu. Amerika se stala největším producentem ropy na světě, což lze označit za třetí faktor ovlivňující současnou situaci na trhu, nicméně i tak ropu téměř nevyváží, dováží výrazně méně a soustředí se na tvorbu rezervních zásob. Za čtvrtý faktor lze označit chování Saudské Arábie a jejích spojenců v Perském zálivu. Ti se rozhodli neobětovat svůj podíl na trhu jen za účelem obnovení růstu ceny ropy, a to zejména v případě, že by takový scénář pomohl převážně zemím, se kterými si příliš nerozumí, jako je Rusko nebo Irán. Saudské Arábii zatím nízká cena ropy tak velký problém nedělá. V rezervách má okolo 900 miliard dolarů. Navíc se jejich náklady na těžbu pohybují okolo šesti dolarů na barel.

KK1

Agneto, nevím proč, ale u tvé odpovědi jsem si vzpoměl na dr. Štrosmajera a jeho slavnou holubičku.

Agneta

USA (né Obama – ten má prezentovat demokratickou tvář USA) nutí Rusko do kolen, sice je to taky něco stojí, ale mají nějakou „jejich“ strategii.
Při enormních nákladech nedávných válek(v Iráku a Afg.) cenu nejdřív neobvykle zvedli(157USD za barel), aby to mohli financovat, ale nelíbilo se jim, že „třetí“ se veze, a hromadí miliardy (na zbrojení). Doufají, že Rusku brzy dojde dech :D
Doplňuji:
Mosoji, vidíš jak „je“ náš názor nezajímá? Nízká cena ropy vadí exportérům, jako jsou Rusko, Nigérie, Írán nebo Venezuela. A není nápadné, že 3 z nich jsou nepřáteli USA? Nikde ani slůvko o tom, že USA dělá se Saudy cenu ropy:DDD

mosoj

Hlavní a jediný důvod je, poškodit co nejvíce ekonomicky Rusko. K čemuž určitě dochází, nicméně účinek bude zcela opačný. Rusko není Řecko a i to zřejmě vyhraje.