hastrmanka

proč je Petr v kalendáři dvakrát?

Nejlepší odpověď
annas

Odpovídala jsem již 2×. Překopírovala jsem svou odpověď.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-v-kalendari-dvakrat-jmeno-petr

Osobní jméno Petr je řeckého původu odvozené od slova „petros“, což je překlad aramejského „képhá“, tedy „skála“ či „skálopevný“. Oba svátky jsou s apoštolem Petrem spojeny, i když datum 29. 6., tedy den, kdy byl apoštol Petr ukřižován, je v církevním kalendáři považováno za hlavní svátek apoštola Petra. Jedná se o jeden z nejstarších církevních svátků světců, zmínka o něm existuje již ve 4.století. Sv. Petr byl v tento den v roce 67 po několikaměsíčním vězení v Římě ukřižován hlavou dolů. Stejně tak sv. Pavel, který má svátek 29. 6. s Petrem, byl v tento den v roce 67 v Římě sťat. Podle lidové pověry si v tento den žádala oběť řeka, proto se předposlední den v měsíci červnu nikdo nekoupal a převozníci se zdráhali vyjet na vodu.
Svátek 22.2. je zasvěcen v církevním kalendáři spíše Stolci sv. Petra, tedy povýšení sv. Petra na první hlavu církve v dějinách. Vznikl nejspíše ze starořímského svátku Parentálií, svátku zasvěcenému památce zemřelých. V tento den se nechávala jedna ze židlí u stolu neobsazená. Vyhrazena byla pro mrtvé. Tento akt měl usmířit mrtvé s živými. Český kalendář pro tento den uvádí osobní jméno Petr.

Základní rozdíl mezi svátkem 22.2. a 29.6. je ten, že svátek 29.6. má mnohaletou tradici v církevním kalendáři a slaví se i v ostatních zemích (např. na Slovensku má Peter svátek pouze 29.6.), je však spíše svátkem církevním, svátek Petra dne 22.2. je otázkou českého kalendáře.
Oficiálně má Petr svátek v českém kalendáři oba dva dny a je jen na Vás, který budete slavit
Cituji z odpovědí na stránce Ptejte se knihovny

Další odpovědi
hanulka11

na to už jsme tu odpovídali, přečti si to zde

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-v-kalendari-dvakrat-jmeno-petr