l.t

PROC??Je v kalendari dvakrat jmeno Petr?

nejdriv 22.unora a pak 29.cerven.nejak mi to nejde do hlavy???

Nejlepší odpověď
annas

Osobní jméno Petr je řeckého původu odvozené od slova „petros“, což je překlad aramejského „képhá“, tedy „skála“ či „skálopevný“. Oba svátky jsou s apoštolem Petrem spojeny, i když datum 29. 6., tedy den, kdy byl apoštol Petr ukřižován, je v církevním kalendáři považováno za hlavní svátek apoštola Petra. Jedná se o jeden z nejstarších církevních svátků světců, zmínka o něm existuje již ve 4.století. Sv. Petr byl v tento den v roce 67 po několikaměsíčním vězení v Římě ukřižován hlavou dolů. Stejně tak sv. Pavel, který má svátek 29. 6. s Petrem, byl v tento den v roce 67 v Římě sťat. Podle lidové pověry si v tento den žádala oběť řeka, proto se předposlední den v měsíci červnu nikdo nekoupal a převozníci se zdráhali vyjet na vodu.
Svátek 22.2. je zasvěcen v církevním kalendáři spíše Stolci sv. Petra, tedy povýšení sv. Petra na první hlavu církve v dějinách. Vznikl nejspíše ze starořímského svátku Parentálií, svátku zasvěcenému památce zemřelých. V tento den se nechávala jedna ze židlí u stolu neobsazená. Vyhrazena byla pro mrtvé. Tento akt měl usmířit mrtvé s živými. Český kalendář pro tento den uvádí osobní jméno Petr.

Základní rozdíl mezi svátkem 22.2. a 29.6. je ten, že svátek 29.6. má mnohaletou tradici v církevním kalendáři a slaví se i v ostatních zemích (např. na Slovensku má Peter svátek pouze 29.6.), je však spíše svátkem církevním, svátek Petra dne 22.2. je otázkou českého kalendáře.
Oficiálně má Petr svátek v českém kalendáři oba dva dny a je jen na Vás, který budete slavit
Cituji z odpovědí na stránce Ptejte se knihovny:

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/jme­no-petr

Další odpovědi
Pavel1212

Taky jsem nad tím několikrát uvažoval (naposled dnes ráno) a taky to nechápu. 🙂 :D