mosoj

Proč je letos velká úroda jablek?

Podle mých letitých zkušeností, jabloň nadměrně nasadí na plody, vždy když cítí svůj konec, nebo nějaké klimatické problémy.

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Nadměrně nasadily šišky smrky (aspoň u nás na Vysočině) pravděpodobně z toho důvodu, jak píšeš. Šišky měly i třeba 10 leté smrčky, což je zcela neobvyklé.Stromy prý komunikují i pomocí chemie, vycítily kůrovcovou kalamitu v okolí, nebo ze sucha. A nemýlily se – všechny smrky šly zde letos do háje.
U jabloní bych to viděl jako Drap a další. Jablek i přes extrémní sucho, je na Vysočině nadbytek – nezmrzly, dobře opylily, a dalším důležitým důvodem, který zde myslím nikdo nezmínil, je to, že loni jich bylo málo. Stromy o to více loni nasadily květních pupenů. Toto je běžný a nežádoucí jev – tzv rozkolísání plodnosti. Jeden rok se třeba neopylí, nasadí vhodně pupenů, druhý rok nadúroda, nasadí málo pupenů a někdy trvá dýl, než se to zas ustálí. V malém by snad pomohla probírka plodů hned při odkvětu.

Další odpovědi
Drap

Byly vhodné podmínky. Kvetly jabloně a jinak moc málo jiného. Bylo dobře opýleno, nepřišly mrazíky, následně ani žádné krupobití a podobně. Osobně si myslím, že to nemá souvislost s klimatickou změnou. Bylo sice sucho, ale to se spíše, kde byl opravdu nedostatek vláhy, projevilo na velikosti plodů.

Kepler

Nejen jablek, ale i vinné révy, švestek aj. Bylo hodně sluníčka a tepla a dřevinám sucho neublížilo. Ty mívají kořenový system podstatně hlouběji v půdě, kde se sucho tak moc neprojevilo.

marci1

Zřejmě proto, že letos nepostihly sady mrazy.

Letos mrazy sady nepostihly, takže úroda jablek by měla být v ČR i v Evropě po dvou špatných letech opět na běžné úrovni. Podle posledního odhadu by sklizeň jablek měla v ČR meziročně vzrůst o 25 procent na 127.707 tun. Představuje to sklizeň na úrovni průměru posledních pěti let.

Ještě v červnu však sadaři čekali u jablek nárůst sklizně o 48 procent na úroveň 150.000 tun. Za snížením odhadu úrody jablek je letošní mimořádné sucho a teplo, které postihlo většinu pěstitelských oblastí. Plody jsou kvůli suchu menší, na ovoci jsou i přímé škody z tepla a slunečního záření. Možná až 60 procent jablek skončí v průmyslovém zpracování.

V Česku se ceny jablek řídí vývojem trhu v Evropě, protože dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby jablek. Každý Čech sní za rok v průměru 24 kilogramů jablek a výrobků z nich.

https://zemedel­skytydenik.cz/ce­ny-jablek-s-novou-urodou-klesly-o-22-procent-ke-33-kckg/

orestez

Český rozhlas Brno hlásil ve své relaci nízkou úrodu jablek. Datum asi 4. – 5. 11. 2018.