Kepler

Proč evoluce nevytvořila zvířatům kola?

Když je to tak efektivní způsob pohybu. Prostě končetiny by byly orientovány vodorovně a byly by zakončeny kulovým chrupavčitým čepem, kolem kterého by obrostlo kolo. Zvíře by se odráželo další končetinou nebo ocasem. Nebylo by príma mít koně s pohonem 4×4 a spotřebou 15 kg ovsa/100 km?

Nejlepší odpověď
smota

aliendrone – Nemyslím si, že by si s tím příroda nebyla schopna sama poradit. Kloubový spoj s kolem by např. mohl být částečně dutý a uvnitř by mohla proudit krev. Asi by to nestačilo k dokonalému zásobení krví – kdyby měla proudit všude, některé cévky by se prostě ukroutily. Ani to by ale nemusela být nepřekonatelná překážka, třeba zubní sklovina u žraloka nebo zajíce taky celý život dorůstá. (Nebo můžeme spekulovat o tom, co brání evoluci vymyslet wifi.) Spíš jak tady někdo řekl, hlavní problém je nedostatek rovných ploch, kde by se takové vylepšení uplatnilo.

Další odpovědi
Alesh

Kdysi jsem na toto téma viděl nějaký dokument. Moc si z něj nepamatuju, ale vybavuju si, že na konci ukazovali nějaké malé potvůrky, nějaké prvoky nebo něco takového a ty měly jako pohon vrtulku, tak to tam tak na závěr prezentovali jako možný nový evoluční krok.

Mc Merkurion

… co kecáš !!! to jsi neviděl smotanýho ježka jak se v kutálí schoulený v kuličku >>> holt všici takový štěstí neměli …

paul1

Bylo by to zajímavé, ale není všude vhodný terén pro kola

aliendrone

Všiml sis, že kolo NENÍ napevno mechanicky spojeno se zbytkem vozu? Jak bys chtěl provozovat „součást organismu“, která ve skutečnosti NENÍ jeho součást (výživa, růst, ovládání atd.) ? No jo, to zas musel být mejdan – určitě ve valmezských álejích řádně nablito, že jo? ;) :D :D

zjentek

Je to jednoduché… protože není kam spěchat.

marci1

Nestraš, to bychom už nemohli ani do lesa. Představa jak utíkám před medvědicí na kolech, mě děsí. A nyní mě napadlo: Proč evoluce nevytvořila lidem křídla? 🙂

Michala11

Protože příroda nedala rovné zpevněné povrchy… Do kopce jsou kolečka méně praktická. Neskončilo by pak vše živé v údolí?

anonym

protože je evoluce založena na drobných nahodilých změnách … změna noh v kolo není rozhodně drobná změna a neumím si představit sled drobných generačních změn, které by k takové transformaci vedly v konečném důsledku vedly 🙂 Každá taková drobná změna by se musela statisticky projevit ve vyšší šanci na přežití, jakou šanci na přežití by měl ale tvor jehož noha vypadá jako kolo ale ještě to tak úplně funkční kolo není ? 🙂 Jako lidstvo jsme přišli na mnohem rychlejší způsob jak výhod kola využít a tím je náš mozek, zručnost a schopnost kolo vyrobit.

Rokio

Tahle otázka už tady byla.

Kepler

alien: no a co? Zubní sklovina taky není vyživována, vylučuje se na povrchu vyživované zuboviny. Hlemýšď, korály a další a lasturnatci si tvoří taky své domečky a perly, bez toho, že by to museli vyživovat. Řídit ty valivé útvary by nebylo třeba, hlavně že by se valily jako Rollig Stones. Eště to nemám promyšlené, ale řídil bych to asi svým ocasem tak, jak jsem ostatně zvyklý.

aliendrone

No to jo, jenže je v tom ten „drobný rozdíl“ – jsou NAPEVNO připojeny ke zbytku organismu, od kterého si přes to stálé/pevné propojení berou co je třeba.
Viděls někdy šneka s „reverzibilně odendávacím“ domečkem? Nebo „reverzibilně vyndavací“ zuby? (nemyslím ty, které si dává Edison na noc do skleničky) ;) :)

Zub je vyživován přes svůj kořen, jsou v něm dokonce i nervy, čehož si každý kdo navštívil zubaře praděpodobně všimne. ;) Volné uložení – tedy bez pevného propojení prostě u organismů neexistuje. Perla NENÍ součást organismu, jakkoliv ji perleť časem obroste – původně to je cizí těleso, podobně jako nemůžeš považovat uvízlou kulku/střepinu v těle za součást organismu, i když je dost takových, kteří ji v sobě mají.

Kolo na hřídeli z principu NEMŮŽE být napevno/nastálo propojeno s hřídelem, pokud se má volně bez omezení otáčet. :)

Kepler

Jistěže by nebyly s hřídelem spojeny napevno, jen by se otáčelo podobně jak se kývou nohy. Svaly by ale možné nebyly, proto to odrážení ocasem. Náhodou kloubní hlavice i kloubní pouzdro je perfektní kluzné ložisko, bohužel s volností max. úhlových 180 st. No a ta výživa by snad přes tu chrupavku nějak šla. Myslel jsem to ale spíš jako srandu, velice mě zaujala představa koně-sporťáka. 🙂
Velmi originální.

Kepler

zjentek: zvířata mají často sakra pádný důvod spěchat a zdrhnout predátorovi.

zjentek

Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest.

Má každé hovado rychlá kola?
Pomohou v soutěži s vylekanou srnkou nebo vyplšeným králíčkem?
Čemu poslouží ůň s pohonem a nízkou spotřebou?

Kepler

Takový uň by byl super na ekologické vyjížďky do přírody. Žádný smrad z výfuku, jen poctivý koňský prd a hnojivé koblihy!

zjentek

Jo, nějak takhle vidím blízkou budoucnost. (; ..Tak to vypadá, že evoluce vše táhne přeci jen správným směrem. Pokud ůň svou houževnatostí netáhne tím správným směrem evolici.