Avatar uživatele
Zlatý

Proč evoluce nevytvořila zvířatům kola?

Když je to tak efektivní způsob pohybu. Prostě končetiny by byly orientovány vodorovně a byly by zakončeny kulovým chrupavčitým čepem, kolem kterého by obrostlo kolo. Zvíře by se odráželo další končetinou nebo ocasem. Nebylo by príma mít koně s pohonem 4x4 a spotřebou 15 kg ovsa/100 km?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Registrovaný

aliendrone - Nemyslím si, že by si s tím příroda nebyla schopna sama poradit. Kloubový spoj s kolem by např. mohl být částečně dutý a uvnitř by mohla proudit krev. Asi by to nestačilo k dokonalému zásobení krví - kdyby měla proudit všude, některé cévky by se prostě ukroutily. Ani to by ale nemusela být nepřekonatelná překážka, třeba zubní sklovina u žraloka nebo zajíce taky celý život dorůstá. (Nebo můžeme spekulovat o tom, co brání evoluci vymyslet wifi.) Spíš jak tady někdo řekl, hlavní problém je nedostatek rovných ploch, kde by se takové vylepšení uplatnilo.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kdysi jsem na toto téma viděl nějaký dokument. Moc si z něj nepamatuju, ale vybavuju si, že na konci ukazovali nějaké malé potvůrky, nějaké prvoky nebo něco takového a ty měly jako pohon vrtulku, tak to tam tak na závěr prezentovali jako možný nový evoluční krok.


Avatar uživatele
Zlatý

... co kecáš !!! to jsi neviděl smotanýho ježka jak se v kutálí schoulený v kuličku >>> holt všici takový štěstí neměli ...


Avatar uživatele
Bronzový

Bylo by to zajímavé, ale není všude vhodný terén pro kola


Avatar uživatele
Zlatý

Všiml sis, že kolo NENÍ napevno mechanicky spojeno se zbytkem vozu? Jak bys chtěl provozovat "součást organismu", která ve skutečnosti NENÍ jeho součást (výživa, růst, ovládání atd.) ? No jo, to zas musel být mejdan - určitě ve valmezských álejích řádně nablito, že jo? ;) :D :D


Avatar uživatele
Zlatý

Je to jednoduché... protože není kam spěchat.


Avatar uživatele
Zlatý

Nestraš, to bychom už nemohli ani do lesa. Představa jak utíkám před medvědicí na kolech, mě děsí. A nyní mě napadlo: Proč evoluce nevytvořila lidem křídla? :-))


Avatar uživatele
Pokročilý

Protože příroda nedala rovné zpevněné povrchy... Do kopce jsou kolečka méně praktická. Neskončilo by pak vše živé v údolí?


Avatar uživatele
Zlatý

protože je evoluce založena na drobných nahodilých změnách ... změna noh v kolo není rozhodně drobná změna a neumím si představit sled drobných generačních změn, které by k takové transformaci vedly v konečném důsledku vedly :-) Každá taková drobná změna by se musela statisticky projevit ve vyšší šanci na přežití, jakou šanci na přežití by měl ale tvor jehož noha vypadá jako kolo ale ještě to tak úplně funkční kolo není ? :-) Jako lidstvo jsme přišli na mnohem rychlejší způsob jak výhod kola využít a tím je náš mozek, zručnost a schopnost kolo vyrobit.


Avatar uživatele
Stříbrný

Tahle otázka už tady byla.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

alien: no a co? Zubní sklovina taky není vyživována, vylučuje se na povrchu vyživované zuboviny. Hlemýšď, korály a další a lasturnatci si tvoří taky své domečky a perly, bez toho, že by to museli vyživovat. Řídit ty valivé útvary by nebylo třeba, hlavně že by se valily jako Rollig Stones. Eště to nemám promyšlené, ale řídil bych to asi svým ocasem tak, jak jsem ostatně zvyklý.

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

No to jo, jenže je v tom ten "drobný rozdíl" - jsou NAPEVNO připojeny ke zbytku organismu, od kterého si přes to stálé/pevné propojení berou co je třeba.
Viděls někdy šneka s "reverzibilně odendávacím" domečkem? Nebo "reverzibilně vyndavací" zuby? (nemyslím ty, které si dává Edison na noc do skleničky) ;) :)

Zub je vyživován přes svůj kořen, jsou v něm dokonce i nervy, čehož si každý kdo navštívil zubaře praděpodobně všimne. ;) Volné uložení - tedy bez pevného propojení prostě u organismů neexistuje. Perla NENÍ součást organismu, jakkoliv ji perleť časem obroste - původně to je cizí těleso, podobně jako nemůžeš považovat uvízlou kulku/střepinu v těle za součást organismu, i když je dost takových, kteří ji v sobě mají.

Kolo na hřídeli z principu NEMŮŽE být napevno/nastálo propojeno s hřídelem, pokud se má volně bez omezení otáčet. :)

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Jistěže by nebyly s hřídelem spojeny napevno, jen by se otáčelo podobně jak se kývou nohy. Svaly by ale možné nebyly, proto to odrážení ocasem. Náhodou kloubní hlavice i kloubní pouzdro je perfektní kluzné ložisko, bohužel s volností max. úhlových 180 st. No a ta výživa by snad přes tu chrupavku nějak šla. Myslel jsem to ale spíš jako srandu, velice mě zaujala představa koně-sporťáka. :-))
Velmi originální.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

zjentek: zvířata mají často sakra pádný důvod spěchat a zdrhnout predátorovi.

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest.

Má každé hovado rychlá kola?
Pomohou v soutěži s vylekanou srnkou nebo vyplšeným králíčkem?
Čemu poslouží ůň s pohonem a nízkou spotřebou?

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Takový uň by byl super na ekologické vyjížďky do přírody. Žádný smrad z výfuku, jen poctivý koňský prd a hnojivé koblihy!

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Jo, nějak takhle vidím blízkou budoucnost. (; ..Tak to vypadá, že evoluce vše táhne přeci jen správným směrem. Pokud ůň svou houževnatostí netáhne tím správným směrem evolici.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5946
Zlatý led 3188
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý annas 2756
Zlatý briketka10 2502
Zlatý Kepler 2371
Zlatý marci1 2062
Zlatý quentos 1763
Zlatý mosoj 1626
Zlatý iceT 1616

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.