Rokio

Proč dnešní lidé místo označení neslušný/nevycho­vaný používají výraz nenormální?

Dříve když se někdo choval nevhodně, tak byl v očích většinové společnosti považován za neslušného, či nevychovaného člověka. Pokud se někdo v současné době chová nestandardně, tak běžní lidé řeknou, že je nenormální.

Proč došlo k této změně?

poznámka: Jedná se o můj subjektivní názor.

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Zkuste se zeptat toho, kdo to používá.

Já to nevím, nenormální je u mě ten, kdo se chová jinak, než je běžné, i když to může být v rámci slušnosti – možná něco přehání podle názoru jiných. Třeba se stará o zvířata, pomáhá starým lidem – to mnozí považují za nenormální „bláznovství“.

Zřejmě nerozlišují, že normální a slušné je zdravit, poděkovat. Když někdo zdraví, tak jsem několikrát slyšela, že není normální, stejně jako když někoho pustí sednout.

Mají jiný pohled na morální hodnoty …

Další odpovědi
anonym

Od normality se můžete odchýlit velmi snadno, stačí když na něco budete mít jiný názor než většinová společnost, když budete něčemu přikládat jinou důležitost než většinová společnost, když bude v nějaké situaci reagovat jinak než by běžně reagoval náhodně vybraný kolemjdoucí … být nenormální tedy není nutně negativní hodnocení. Volně se to dá přeložit nenormální = jakkoliv odlišný. Rozhodně to automaticky neznamená že je dotyčný nevychovaný nebo neslušný, opět tu hrajete ping pong se slovy které snad nemají ani vzdálenou souvislost.

Drap

Jsou to výrazy v tomto případě lehce zaměnitelné se shodnou vypovídající hodnotou.

zjentek

„Pokud se někdo v současné době chová NESTANDARDNĚ, tak BĚŽNÍ LIDÉ řeknou…“

Svět se globalizuje. Ten, kdo DNES „chodí sám“, je pak považován za nenormálního, zvláště v zemích EU, kde unie je pro její lid relativně novinkou.

„Ten, kdo následuje dav, se obvykle dál než ostatní nedostane. Ten, kdo chodí sám, se pravděpodobně ocitne i v místech, kde ještě nikdo nikdy nebyl.“ A. Einstein

ivzez

Myslím si, že to není jednoznačné. Někteří lidé si situaci
zjednodušují a používají slovo nenormální, jiní rozlišují.

Dnes víme, že řada projevů může mít za příčinu nějaké
onemocnění, kvůli němuž se člověk může vymykat standardu.

Dříve se za neslušné nebo nevychované jednání označovalo
vše, co neodpovídalo tehdejší morálce bez ohledu na to, z jakého
důvodu se dotyčný choval nestandardně.

Dalším důvodem je podle mne posun morálních hodnot
a může být přesun některých projevů z kategorie nestandardu
do kategorie „normality“.