annas

Považujete za správné, jak se sociologové dívají na současnou generaci? Co byste k jejich obecnému hodnocení doplnili?

Díky prodlužujícímu se věku žije u nás v současnosti 6 generací, jejichž obecnou charakteristiku uvádějí sociologové takto:

1. Tichá generace – narození 1925 – 1945
Životní heslo: loajalita

Používaná technologie: rádio

2. Generace Baby Boomes – 1946 – 1964
ŽH: „Buduj vlast, posílíš mír. Kdo nekrade, okrádá rodinu“.

PT:: magnetofon, TV, tranzistor, gramofon

3. Generace X – 1965 – 1980
ŽH: „Nevěř nikomu nad třicet, najdi si svou vlastní cestu a drž se jí. Tvrdě pracovat i hrát“.

PT: walkmany, kazetové magnetofony, video klipy

4. Generace Y – 1981 – 1999
ŽH – Jaký má život smysl? Dá se to najít v Google? Kde mám telefon? Po práci zábava…

PT: telefon, diskmany, internet

5. Generace Z – 2000 – 2013
ŽH: Žijeme jen na síti, Kdo není on-line, je mimo
PT: Málo se dívají na TV, sledují sociální sítě, od médii raději očekávají zábavu, hrají hry, často provokují, málo chodí do přírody.

6. Generace Alfa – 2015 – ???
Předobraz naznačili Japonci – odmítá pracovat, nechává se živit rodiči, ve dne spí, v noci sedí u PC. asi 80 % hochů volí samotu.

Co když generaci Z vypnou sítě a navigace selže, dojedou vůbec tam, kam mají namířené? ------

Částečně podle http://zivotplny­zivota.webmium­.com/stret-generaci

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

  1. Do „Tiché generace“ patřila jedna moje babička a můj táta. Rádio používali, to je pravda. Ale že by zrovna tihle dva potvrzovali pravidlo loajality s dobou, ve které žili, to se říct nedá. Možná byli výjimkami potvrzujícími pravidlo.
  2. Generace Baby Booms je moje maminka. Charakteristika na ní moc nesedne. Ona nemá problém přijímat nové věci a budování vlasti v socialistickém významu jí také tolik neříkalo.
  3. Generace X jsem já sama. Za sebe bych vynechala „nevěř nikomu nad třicet“. Zbytek platí.
  4. Generaci Y moc neznám. Co tak sleduji, přijde mi ta charakteristika celkem trefná. Ale tuhle generaci mám hodně z povzdálí, může zdání klamat.
  5. Generace Z jsou moje děti. MInimálně jedno z mých tří by k tomuto vzorci mělo sklony. Leč není mu to úplně dovoleno a je alespoň snaha, aby tomu, až dospějí, bylo jinak.
  6. Na posouzení toho, jaké budou děti, které se teď rodí, je asi ještě brzo.

Další odpovědi
fcoop

Bývá to i tak,že se někdo ze záhadných důvodů „ztopoří“ a vypustí moudro typu:

V konceptu generací se ještě objevuje důležitá myšlenka Wilhelma Pindera, a sice

„nesoučasnost současného“. Poukazuje na to, že v určitém konkrétním čase žijí různé generace, které mají různé vlastní vnitřní časy.

Tohle je něco podobného.

Vývoj společnosti se neřídí podle toho,jakými technickými prostředky vládne.
To je následek,není to příčina.
Je to důležité,ale není to až tak zásadní.
Příčina(y) jsou někde jinde a určitě „to“ nezačalo vynálezem Krystalky.

Mc Merkurion

… je vidět, že se stále najde spousta lidí, co se v práci nudí, a vymejšlej blbosti a ještě jim za to někdo platí …

… znám spoustu lidí ze všech kategorií a nesedí na ně nic … ale asi žiju na jiné planetě … je to totiž vše o povaze člověka …

Psychotic

Předně bych chtěl říct, že ten článek je naprostá kravina a rozhodně nemá nic společného se sociology. Nemá žádné zdroje, data jsou nepřesná a celkově to zní jako klubko běžných stereotypů z dílny nějakého závistivého čtyřicátníka.

Pokud bych se měl vyjádřit k tomu, co je tu napsané, řekl bych: je to postavené od začátku předpojatě, u některých generací jsou uvedena pozitiva, u jiných negativa, přestože všechny generace měly hromadu obojího. Tedy ten, kdo to napsal (ty, annas?) se na to nedívá neutrálně a nemůžu to brát vážně.

Drap

Myslím, alespoň podle mne, že v tom výčtu se sociologové vyjímečně nemýlí. Celý článek je zajímavý a působí na mně spíše smutně. Jediné s čím nesouhlasím je, že právě za rodící se generace dojde k úplné globalizaci a vytěsnění nacionalismu. Tomu se přece jenom věřit nechce.

Kepler

S většinou uváděných životních hesel osobně nesouhlasím. Nevěřím, že generace Z bude tak blbá, aby bez navigace nedala ani ránu. Já osobně jsem ji nikdy nevyužíval a vždycky jsem dojel, kam jsem chtěl. Což se o navigacích říci nedá.

anonym

Souhlasím s tím co postihne generaci Z.
Vždyť oni si neumějí hrát a neznají ani hry co my jsme hráli.Na šipky (pár dětí šlo někam, cestou dělaly šipky, při tom se ukrývaly psaníčka s různými úkoly, a na konci se první děti schovaly a ti ostatní je pak musely hledat), když tohle řeknu současným dětem, tak na něco takového je bolí nohy a MUSELY by být bez mobilu, dále jsme hráli školku s míčem, školku se švihadlem, jako děti nás dlouho bavila vybíjená (muselo se sejít ale víc hráčů), školka s kostkami (vyhazování 5ti kostek a chytání jich), jako děti jsme hrávaly čáru (nebo kasu) s desetníkama (ale to nesmělo být ve škole, učitelé zabavovali peníze a vydávali je na konci roku).
Ve škole se vždy dohodlo kdy se kam půjde.Když kamarádi měli práci doma, šli jsme k nim, s prací pomohli jen aby mohli co nejdříve jít s námi ven, atd atd.
Snažili jsme se být co nejvíce venku a největší trest byl domácí vězení, protože co všechno nám pak uteklo když jsme museli být doma.
Zkuste tohle všechno vypravovat dnešním dětem.Řeknou, jak jsme byli zaostalí.
Takže plně věřím tomu, že když by se vypnuly všechny sítě a nešel proud, tak ty děti budou nešťastné a nebudou si umět hrát.

mosoj

Pokud mám mluvit za sebe, tak to tak je. Nicméně druhá polovina sedí na všechny generace.

led

Ak vychádzam zo znenia otázky:
Moja odpoveď bude rovnako zjednodušená ako pohľad daných „sociologov“ na jednotlivé generácie XX. a XXI. storočia.
Nech majú autori tohto humorného členenia generácií akýkoľvek vedecký titul, ich pohľad je pohľadom spoza okna na základe akýchsi „pasociologických prieskumov“ s ich skresleným videním a nimi vytvoreným životným heslom, ktoré nebolo skutočným životným heslom posudzovaných generácii.
Nahlas vyjadrujem svoj „NESÚHLAS“ s takýmto povrchným a tendenčne zavádzajúcim hodnotením jednotlivých generácií.

PS. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale moje videnie uvádzaný generácií je iné.

Po prečítaní článku z odkazu už len zhustene:
Proč se vůbec tímto novým fenoménem zabývat jinak, než jen jako další společenskou zajímavostí? „Hmmm,“ KLIK KLIK CVAK CVAK… „Vyřešeno,“ KLIK… Nějaký další problém? Uvědomte si, co nás formovalo, nás může poučit. Smích prodlužuje život. Chtělo by to léčbu vodou. Zavolejte MUDr Chocholouška…

zjentek

Tak jsem si to přečetl. K obecnému hodnocení bych doplnil, že sociologové se na „to“ dívají zjevně pozitivně. Nejspíše jde o spolek optimistických sluncekakú, kteří ignorují obecné závěry právě probíhající historie.

ferdysek

Mě přijde že každá generace tu následující hodnotí jako bandu neschopných truhlíků 😁 až si člověk říká že jsme ještě nevymřeli. Do které generace asi patří sami výzkumnící a na základě čeho predikují jak bude vypadat život dnes 2 letých dětí?

ivzez

  1. a 6. generaci znám spíše zprostředkovaně, nemoho soudit
  2. až 5. → pomýlený (?) nebo záměrně zjednodušující charakteristika

BTW: přestože se traduje heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“,
neznám nikoho, kdo by to heslo znal v uvedené době, nebo se
jím dokonce řídil…

Abych to shrnula:
Nepovažuji za správné, jak se sociologové
dívají na všechny uvedené generace.

zvonisek

Já bych chtěla poděkovat všem za vynaložené úsilí k zodpovězení všech otázek. Moc děkuji.

led

ivzez, heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, naozaj bolo známe aj v časoch socializmu, ale nebolo pravidlom, za ktoré ho dnes vydávajú.
Ak nepoznáte nikoho, kto by toto heslo v tej dobe poznal, hlásim sa. Ano, poznala som ho, ale neriadila sa ním.

ivzez

Led,
nereagujte prosím na mé odpovědi.