hapiky

Považujete přírodu s jejím bohatstvím jen za velké štěstí, nebo to muselo být někým či něčím nějak předem připravené?

Je možné aby vše, co v přírodě funguje tak, jak funguje, je jen nekonečná řada náhod, nebo to pro nás na počátku bylo tzv. ušité na míru?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, v jakém smyslu se dá považovat příroda za štěstí. Beru ji tak, že je nutná k životu nejen lidí, ale i zvířat a ovlivňuje přírodní procesy.

1.Pokud vše stvořil Bůh, tak se dá brát z pohledu deismu, teismu či panteismu. Už jsem pojmy několikrát vysvětlovatl.

1. Jinak příroda vznikla ze zákonitosti vývoje, tj. co existuje, co se děje nezávisle na vvůli a vědomí lidí – jeto obecné, podstatné a nutné. Souvisí s časem, historií, je to objektivní.

Metafyzika, dialektika – základem všeho je pohyb, takže je možné, že něco vzniklo tak a stalo se skutečností, tedy existuje, mohlo vzniknout náhodně, ale i náhoda má svou příčinu, takže sama o sobě neexistuje, ale něco se stalo nutností.

Pokud máte zájem dovědět se víc, pročtěte si článek Vznik a vývoj krajiny
http://www.vy­sokeskoly.cz/ma­turitniotazky/ze­mepis/vznik-a-vyvoj-krajiny

Další odpovědi
zjentek

Jen stručně, jelikož spěchám na polévku z žraločí ploutve-
My jsme součástí přírody, ale zatím o tom nevíme. Příroda má své zákonitosti, díky kterých si bez nás sama funguje. A funguje to. Zatím i s námi. Jsme jediní svého druhu mezi všemi živočichy světa, kteří to ještě nepochopili. Proto také máme své vlastní zákony, nejíme se a ze stejnýho důvodu taky pokládáš tuto otázku.
Já o tom vím čistě náhodou, takže si tu odpověď dobře uschovej a medituj nad ní, jelikož je hodně nadčasová!

Drap

Žádné štěstí, nic ušitého na míru, vše funguje podle přírodních zákonitostí.

still

Záleží na tom, co si představujete pod slovem příroda. Náhoda je součást evoluce, ale opačně to pokud vím neplatí.

Považuji ŽIVOT spíše za zázrak. Co vše se muselo stát a nestát, abych já tu dnes byl a mohl datlovat tyhle slova, to nedokáži ani domyslet. A přemýšlím nad tím hodně často. Ještě jsem nic světoborného nevymyslel, ale dává mi to radost ze života :)

hapiky

annas: Štěstí máme My, protože máme takovou přírodu. Nemám ani tak na mysli přírodní zákonitosti, jako fakt, že zde na Zemi máme vše co potřebujeme, ba i mnohem víc. Jen mě napadá, že všechno to přírodní bohatství od vody, nafty, uran, uhlí, zlato, kyslík…atd. jakoby bylo vše pro nás účelně připravené, vědouce že to k našemu rozvoji a vyspělosti budeme potřebovat. Samozřejmě že to lze brát vše jako náhodu či zákonitost, jen mě napadá, že pokud existuje život na jiných exoplanetách, ti už třeba takové štěstí nemuseli mít. Např. když se občas napiji vody přímo z pramene, vždy si říkám jestli je to možné aby to příroda sama o sobě tak skvěle vymyslela a to je jen její taková maličkost.

hapiky

Drap: A ty přírodní zákonitosti si příroda vymyslela sama?

Dochy

Pokud ponechám stranou otázku stvořitele (nehodlám řešit zda bůh ano či ne) a zaměřím se jen na otázku „A ty přírodní zákonitosti si příroda vymyslela sama?“ Pak odpověď je: NE. Příroda se „napasovala“ na fyzikální zákonitosti jaké tu byli a jsou jak nejlépe dokázala.

hapiky

Respektuji že příroda se řídí přírodními zákony, no vše je trochu složitější