kapka

Používáte někdo VPN?

Chápu dobře, že je to volání zdarma, s tím, že musím být připojená na internet?
Jaký je tedy rozdíl mezi VPN a třeba Skype nebo Viber?
Mobilní operátoři dnes nabízí k tarifům často neomezenou VPN. Moc tomu nerozumím. Vysvětlí mi někdo polopatě, jak to funguje? Bez odkazů, čtu si o tom, ale stále nechápu.
Situace – pořídím si tarif s VPN. Co teď? Musím k tomu mít chytrý telefon nebo stačí telefon, který se umí před data připojit na net? Druhý komu volám musí také mít v mobilu VPN? Můžu volat z mobilu na pc? Jak se to propojuje?
Doplňuji:
Viber používat umím.
Proč se VPN hodí pro firmu a ne pro rodinu? VPN data nežere?
Znovu se zeptám- přinesu si domů tarif s neomezenou VPN, co mám dělat a jaké podmínky musí být splněny, abych to nějak využila? Nebo je naprostý nesmysl si to pořizovat na volání zdarma v rámci rodiny? Manžel v tarifu neomezenou VPN má, ale vůbec to nevyužívá, ani nikdy neměl mobil s přístupem na net, teď bude mít mobil s přístupem na net, ale ne přes wifi. V tarifu má 600MB měsíčně. Za jakých podmínek by využil VPN?

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Tak VPN používají ponejvíce firmy. Je to tarif upravený na míru firmy s tím, že zaměstnanci mezi sebou volají zdarma.

Skype a Viber jsou komunikátory, pomocí kterých voláš „zdarma“ tomu druhému, který má taky Skype nebo Viber. Telefon by měl být z řady „chytrých telefonů“, který bude umět prográmek skype nebo viber spustit a podmínkou je, že druhá strana bude mít totéž.

To „zdarma“ jsem dal do uvozovek protože tyto prográmky potřebují připojení na internet. Tedy buď stačí připojení k wifi, která bude kdekoli v dosahu zdarma, anebo je třeba si aktivovat datové služby pro případ, že wifi nebude k dispozici. Ale tam je omezený datový přenos, podle operátora jak kde – třeba 50, 100 nebo 150 MB obousměrně, což je nic moc… až to ten skype „vyžere“, pak je potřeba zaplatit další data.

Já jsem třeba v minulé firmě měl na telefonu takový tarif, že bylo volání kolegům a na všechny O2 čísla a pevné linky neomezeně zdarma. To záleží jak je firma velká a jak si ty podmínky vyjedná.

Na podobném principu pracují tak zvaní virtuální operátoři – třeba Blesk mobil – to je taky něco jako firma, která řekla dejme tomu operátorovi O2 aby jí (Blesk mobilu) ušil tarif na míru za nějaký paušál, který Blesk musí platit O2 a lidi s kartou Blesk mobilu pak platí zase jemu…
Doplňuji:
to jsou dvě rozdílné věci. VPN internet nepotřebuje a ani na jeho principu nefunguje a nemá s tím nic společného. (Jestli tě to třeba nezmátlo, když si VPN hledala v googlu, ona ta zkratka se ještě používá pro peer-to-peer síť mezi dvěma počítači na internetě kvůli některým programům a hrám)

Ale co se týče VPN u mobilního operátora – je to jen zvýhodněný tarif pro firmy, ve kterém si zaměstnanci volají mezi sebou.

A tady je podstatná otázka – proč to nejde použít v rámci rodiny – jednak se na každý z těch telefonů platí paušál a pokud rodina hodně často mezi sebou nevolá, asi by se to neoplatilo a zadruhé bych řekl, že to, co má operátor připraveno pro firmy nenabízí pro obyčejné zákazníky.

Dokonce ale operátoři nabízí takový tarif (v ceně 2000 a více za měsíc), který nabízí neomezené volání kamkoliv v čr zdarma. Ale pochybuji že se to rodině oplatí.

Samozřejmě mega firmy jako Škoda, ČEZ atd., nebo hasiči mají pro své zaměstnance tak výhodné tarify, že leckde jsou s tím kšefty a jejich karty a paušály se prodávají. Ale to o těch kšeftech mám z druhé ruky.

Tak že si to shrneme – VPN v tarifu mobilního operátora nemá nic společného s internetem a ani ho k tomu nepotřebuje. Skype a Viber ano ale to zase nemá níc společného s paušálem VPN.

A ještě poznámka: podle správné síťové terminologie je skype a viber taky vpn (virtual private network), ale to jen kvůli tomu, jak se navzájem vůči sobě ty prográmky na síti chovají, ještě jednou zdůrazňuji, že to nemá nic společného s vpn u operátora

kapka

Tak já netvrdím, že tomu rozumím a možná jsou to jen nějaké triky prodejců, ale manžel má opravdu VPN zdarma a není to žádný tarif pro podnikatele nebo firmy. A má to zdarma, byla to akce, to je fakt, ale má to navždy.
Ofotila jsem, co má v internetové samoobsluze. https://www.e­mail.cz/downlo­ad/i/8yknTXkLKvZbJbg­N6Rk68tHRGG9f_el­PQj8xbf-ahmuUWgpxEx0FF069k­MdaSZxTV9Wo3zE/B­ez%20n%C3%A1zvu­.png
A na těchto stránkách zase propagují, že vám dají VPN pro volání s přáteli. http://www.lev­nevolej.cz/
Takže jsem z toho jelen, to se mi nemůžete nikdo divit.
Pokud k tomu není potřeba ani internet, tak by to byla bomba, ne?
Funguje to na neomezenou vzdálenost? Raději se ptám.
Máte nějaké jiné vysvětlení pro ty údaje, co jsem teď poskytla? Je to nějaká klamavá reklama? Mně se nezdá, že je to jen pro firmy a navíc drahé.

lukas.zmizik

chtělo by to více informací od operátora případně se zeptat přímo jeho na bližší podmínky, já se v tarifech a nabídkách co jsou ted k mání nevyznám, jen sem vysvětloval, co to ta vpn znamená:)

nehledej v tom nic složitého… prostě v mobilu normálně vytočíš číslo na kolegu z firmy a voláš s ním zadarmo anebo vytočíš číslo na někoho jiného koho nemáš ve vpn a platíš sazbu za minutu – to vše v rámci čr.

podle toho prvního odkazu moc nepoznám, chtělo by to zavolat na zákaznickou linku – třeba sem s informacemi pozadu a operátoři přece jen už poskytují výhodné tarify s vpn i pro rodiny, těžko říct:)

ta druhá adresa je pravděpodobně kšeft s výhodnými tarify jak sem o tom mluvil – asi virtuální operátor, něco jako blesk mobil, vidím to poprvé, výhoda je, že to může fungovat, nevýhoda může být špatná technická podpora v případě nějakých nejasností

kapka

Ok, díky.
Já se zeptám ještě na pobočce. Moc mi není tedy jasný rozdíl mezi „Kamarádi zdarma“ a „VPN zdarma“. Snad to s dostatkem informací jednou pochopím. 🙂 Přes tu VPN by se dalo asi volat i zdarma do cizí sítě, ne?
Kolik si asi tak může člověk v rámci tý VPN nastavit čísel? Je to nějak omezené? To právě nikde nepíšou.

lukas.zmizik

do cizí sítě né – právě proto se to nazývá vpn-
tedy když to zjednoduším – příjde šéf do obchodu a řekne:

„dobrý den, jsme velká firma, máme 50 zaměstnanců, nabídněte mě nějaký dobrý tarif“

A operátor mu nabídne tarif, kde šéf bude za každé z těch 50ti čísel platit paušál, třeba 200, každý zaměstnanec bude moct volat kolegům zdarma a na cizí čísla třeba za 3kč/min – to už záleží, jaké podmínky si ten šéf domluví – pro rodinu to takto nejde – a jaký v tom je rozdíl oproti službe „kamarádi zdarma“ nedokážu posoudit, neznám konkrétní nabídku ani operátora který to nabízí, nějaký rozdíl tam určitě bude ale to onen operátor určitě rád vysvětlí:)

kapka

A že má manžel tu VPN navždy zdarma, to byla tenkrát akce, nevím, jak to je teď s cenama.

kapka

Tak tu VPN nakonec nemáme, spletla jsem to, je to opravdu jen pro firemní tarif a my máme osobní. U osobního tarifu v nabídce ta VPN nebyla, myslela jsem, že ano. Jinak děkuji za vysvětlení, už to snad chápu.
Ale zmátla mě taky nabídka na těch stránkách volejlevne, protože tam píší, že je to i pro volání mezi přáteli, tedy u nich. Odkaz, co jsem dávala, jsem koukala, že je nefunkčí, protože já tam měla přístup přes kontaktní osobu. Dávám tedy foto https://www.e­mail.cz/downlo­ad/i/VWhpIkNDU­yd4TQWHmWr3RSyq­LUCT1u8Ap3vKTFF­GljCTL4-m5npNiENWxZjPYl­Gkam7dsNQ/vol%C3%A1n%C3%­AD%20s%20p%C5%99%C3%A1te­li%20vpn.jpg