annas

Platí, že stres je nejen zabiják, ale i pomocník? Aby stres nebyl padouchem, stačí změnit svou mysl a úhel pohledu?

Proč někdo kvůli stresu tloustne a jiný naopak hubne?

Obrázek
https://pixaba­y.com/illustra­tions/stress-relaxation-relax-voltage-391654/

Psycholožka PhDr. Michaela Peterková uvádí

1. "Proč stres může být užitečný:

Motivuje, abychom něco dělali. > „Ty jo, pozítří zkouška. Jdu se učit.“

Aktivuje a pomáhá člověku podávat vynikající výkony. > „Je to těžký, ale jdu do toho – udělám to, to, tamto, tohle. Jedem.“

Přináší do života vzrůšo. > Adrenalinové zábavy jako skok na laně, ale třeba taky nevěra nebo zkoušení toku elektřiny – „Šáhnu na to a když neshořím, můžu tam poslat lidi“ (Obecná škola).

Podmínkou, aby stres nebyl jenom ten padouch, co škodí, je, abychom cítili, že máme věci pod kontrolo

2. Kdy stres škodí:

Když je chronický. > „Pořád jsem v napětí, buší mi srdce, mám sevřený krk.“

Když je příliš silný. > „To nevydržím, zblázním se z toho.“

Když ho vnímáme jako něco škodlivého mimo naši kontrolu. > „Nemůžu s tím nic dělat a ničí mě to.“

Takovýhle stres je padouch. Ničí naše mozkové buňky, žaludek, cévy a je klouzačkou k depresi, vyhoření, vysokému tlaku a jiným lahůdkám."

Informace jsem dostala mailem od uvedené psycholožky. Má stránky na netu, ale odkaz např. na videa nevkládám, šlo by o reklamu.
--

Takže bychom se měli umět stresovat jen správně, i když to určitě není snadné. Strach či stres před problémy je určitě nevyřeší.

Nejlepší odpověď
Kepler

Jako pomocníka si stres nedokážu představit. Změnit kvůli němu svou mysl a úhel pohledu vlastně stres ignorovat, pustit ho z hlavy. Jestli to vůbec někdo dokáže, to je u mně borec, na to musí být nátura. Někdo kvůli stresu trpí i nechutenstvím, někdo naopak s ním bojuje žravostí a chlastem.

Další odpovědi
zjentek

Myslím si, že pokud je člověk v permanentním stresu od útlého dětství, tak je vlastně „normální“. Může se pak projevovat různými formami ADHD a podobných, ovšem KDYBY se uvolnil… KDYBY zjistil, co takové uvolnění vlastně je, znamená, či obnáší… Mohl by třeba také přijít na to, že v jeho případě je JEHO zabijákem vlastně samotné toto uvolnění, neboli poklidný život, relax.

Ann, také pravidelně odebíráte zpravodaj PhDr. Michaely Peterkové? (;

Emefej

Dobře dávkovaný stres může pozitivně stimulovat. Dlouhodobý stres člověka ničí psychicky i fyzicky. Já jsem vlivem stresu nepřibíral ani nehubnul. Začal jsem, stejně jako naprostá většina kolegů, pít (v určité fázi už nešlo o pouhé pití, ale přímo o „chlastání“).

Drap

Je to tak, v jistých situacích i stres může být vítaným pomocníkem. Zde se jedná ale většinou o krátkodobé působení. Co se váhy, tloustnutí a hubnutí týká, je to dáno tím, že jsme každý jiný. Znám několik lidí, kteří jakýkoli stres řeší tím že jí, jiní zase naopak nemají na jídlo ani pomyšlení.

aliendrone

Určitě platí. Kupříkladu já podávám ty nejlepší výkony JEDINĚ POD TLAKEM. A takových jako já je MNOHO (ale ne tak úžasných, překrásných)! ;) :D :D

Rokio

Stres je kladný a pomáhá člověku, pokud jde o eustres. Distres je naproti tomu stres, který člověku škodí.

S annas souhlasím. Záleží na množství. Všeho moc škodí. Pokud jde o nadměrnou zátěž, stres je škodlivý, jinak je prospěšný a ještě záleží na postoji každého člověka, jak zvládá stres.

aliendrone

Rokio>>> A co když jde o EU-stres? Co pak? ;) :D :D

Rokio

aliendrone: Pak je to stres vyvolaný existencí Evropské unie. Vzhledem k tomu, že EU už je tu nějaký ten pátek a řada opatření že strany EU jsou záporná, tak podle mě jde spíše o distres.