annas

Platí? Pokuta je daň za to, že člověk udělal něco špatného. Daň je naopak pokuta za to, že člověk udělal něco dobrého?

Autor: Johan Norberg, Globalizace

https://www.ne­danim.cz/cita­ty/

Není daň jako daň.

1. Co daň z myšlení? Bylo by to legální?

„Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.“ Gabriel Laub

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/7893-gabriel-laub-dan-ze-samostatneho-mysleni-nebyla-dosud-zavedena/

2. Co bylo ,už dávno není, nebo stále je?

  1. „Mnohý platí daně, a neví proč. Mnohý platí daně, a neví nač. Mnohý platí daně, a neví komu.“

Karel Havlíček Borovský

  1. „Socialista je člověk, který vám dá peníze v nouzi, do které byste se nedostali, kdyby vám je předtím nesebral.“

Lidová slovesnost

https://www.ne­danim.cz/cita­ty/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/03/03/18/14/ta­xes-1234782_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, lze to tak chápat. Daň je svým způsobem pokuta za to, že uděláme něco dobře.
1. Také si myslím, že daň z myšlení by stěží vydělala na agendu, která by ji zpracovávala. Dalším problémem je měřitelnost. Někteří sice vypadají jako by myslely výsledek je však žalostný.
2. I s druhým odstavcem musíme souhlasit, pokud se na problém zadíváme trochu s nadhledem.

Další odpovědi
Kepler

Daň není pokuta a už vůbec ne za myšlení. Daň se platí ze zisku nebo užívání věcí, které vybudoval stát – samozřejmě za naše daně. Jsou i daně, které si stát vymyslel, aby naplnil státní pokladnu. Bez nich ale žádná země fungovat nemůže. Co ale může: přerozdělovat je účelně a zbytečně nerozhazovat. Bohužel se to neděje, takže vlastně platíme i daň za blbost politiků.

hapiky

Jen tak mě napadá, že kdyby lidé věděli na co všechno daně jdou, nikdo by je nechtěl platit.

Rokio

Nesouhlasím. Já jsem za drobné prohřešky, které jsou maximálně přestupkem, trestán zvyšováním léků, negativním záznamem do zdravotní karty a za jeden přestupek jsem byl málem zbaven způsobilosti k právním úkonům. Trestný čin jsem zatím nespáchal.

poznámka: Vím, že to nejsou z hlediska práva tresty, ale já to tak vnímám. Za vyloženě banality nemůžu řídit automobil, nemůžu mít zbrojní průkaz a nemůžu být letcem.