annas

Platí? 1. Kdo se bojí, nesmí do lesa? 2. Kdo se bojí, musí do lesa, protože tam ho sotva najdou, tuší, že je v koncích.

Ad 1

  1. Myslíte, že existuje ještě mnoho jiných věcí, jichž se lidé víc bojí než strašidel?
  2. Nebo má strach stále velké oči?

--
Ad 2

  1. Uvědomuje si dotyčný, že mu úniková cesta nepomůže?
  2. Přece „cesta chyb je široká, kdežto stezka pravdy úzká.“ Stefan Garczyński
  3. „Lze se octnout na dně, aniž se dosáhne hloubky?“ Stanisław Jerzy

https://books­.google.cz/bo­oks?id=ORodAgA­AQBAJ&pg=PA13&­lpg=PA13&dq=Lze+se+oc­tnout+na+dn%C4%9­B,+ani%C5%BE+se+­dos%C3%A1hne+hlou­bky.+Stanis%C5%82aw+­Jerzy+Lec&sou­rce=bl&ots=mS5o­OOqfww&sig=PptV­SBeqgLXh1pAYuh­xMxELQqg4&hl=cs&s­a=X&ved=2ahUKE­wir0aCxgoHdAh­XLZlAKHScpDkYQ6A­EwAHoECAAQAQ#v=o­nepage&q=Lze%20s­e%20octnout%20na%20dn%­C4%9B%2C%20ani%C5%BE%20s­e%20dos%C3%A1hne%20hlou­bky.%20Stanis%C5%82aw%­20Jerzy%20Lec&f=f­alse

--
Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/03/03/21/10/fo­rest-657902_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
led

Platí/Neplatí
1/ Neplatí, pretože aj keď sa bojím, musím prekonať svoj strach, ak chcem niečo dosiahnúť.
2/ Neplatí, ak sa nebojím dvihnúť hlavu a pozrieť na hviezdy (slnko, mesiac), alebo skloniť hlavu nie strachom, ale sledovať stopy prechádzajúcich pútnikov.

1a – ano, boja sa pravdy
1b – nie, strach býva často slepý a hluchý, nevidí čo má pred očami a nepočuje zvuky okolo seba

2a – robí chybu, uniková cesta sa vždy nájde, víťaz ju vidí ale pre porazeného je to niekedy cesta posledná
2b – ano, cesta chýb, omylov byva prevažne priama a široká bez prekážok a na konci… má vôbec takáto cesta koniec?
cesta pravdy býva dlhá, úzka, zarastená, plná smrteľných prekážok, ale kto sa nebojí, koniec cesty väčšinou nájde
2c – ano, môže padnúť ako hrdinovia drámy „Na dne“ (Maxim Gorkij)

Další odpovědi
Kepler

Já jsem zase slyšel, že kdo se bojí, s…pardon, kálí v síni. To je asi z dob, když ještě existovaly kadibudky na dvorku. Na strašidla v původním slova smyslu snad dnes už nikdo kromě dětí nevěří. Dnes jsou strašidla koncentrovaná v masmédiích. Jinak s tím lesem se přikláním k verzi 2. Pana Jerzyho bych akorát doplnil: když si myslíš, že jsi na úplném dně, vždy může být ještě hůř.

Drap

Samozřejmě je to myšleno obrazně s nadsázkou Dnes se lidé bojí snad všeho možného i nemožného. Z toho je i patrné, že strach má velké oči. 2a – některý si uvědomí, jinému třeba nedojde .2b – nezbývá než souhlasit. 2c – myslím že ano dna můžeme dosáhnout i v relativně mělkých a na první pohled neškodných prostorách života.
Myslím, že uvedené v otázce, je snad ještě z dob dávno minulých, kdy lidstvo doprovázely jisté předsudky, a nadpřirozené obavy. Osobně jsem přesvědčen, že v lese se neni čeho bát a je tam oproti městům velmi bezpečno. Zvláště pak v noci. Je až zarážející kolika lidem dělá problém zajít do lesa a o tom, že by se tam pohybovali i v noci ani nesní. Přitom les je nadmíru uklidňující prostředí.

Anikitos

1 a)
Lidé se bojí především toho, co neznají a čemu nerozumí.

Většina strachu se rodí z hlouposti a nepochopení, pak se lidé bojí zbytečně a bojí se nesmyslů.
Naopak strach, který nás varuje před nebezpečím nám dává větší schopnost a odhodlání bránit se a třeba předvídat situaci, ten je užitečný!

Strach se musí překonávat, a to tak, že se mu postavíme čelem. :)

hapiky

Někteří se bojí už toho, že se začnou bát.
I sportovci používají výraz: Musel jsem si sáhnout až na dno.
Velké oči může mít i ambiciózní(cham­tivec).
Horší než strašidlo mohou být i výčitky svědomí.

aliendrone

Annas!!! Prostě se PŘEKONÁVÁTE!! Jestli dobře počítám takhle po ránu (zatím ještě v sobě nemám kafe), tak jste položila 7 (SEDM!!!) otázek v jedné. Kam se hrabe prací prášek 3 v 1 nebo švýcarský nožík!

Opravdu NE, nedá se! Jednu, dvě OK. Možná i tři nebo dokonce čtyři… OK. TOHLE ale klasifikuji jako POKUS O VRAŽDU Aliendrona!! ;) :D :D

led

aliendrone, hasta la vista, baby
konečne už nielen Arnold Schwarzenegger, ale aj annas poráža Votrelca z kozmu 🙂

aliendrone

NJN – ženský! ;) :)
Pořád říkám, že pánbůh když dodělal Adama si měl dát voraz a jít třeba na pivo, místo aby vymýšlel DALŠÍ bejkárny! A TOHLE je důsledek! :D :D :D

led

veru,
kdeby boli muži, keby neboli ženy…