paliska220Be

Jaké plemeno psa je nejvhodnější na kondiční běh???

Dobry den, rad bych si pořídil psa mám velkou zahradu a každy den běham 5km a proto bych chtěl psa který by to běžel rad a ne za trest.
Nejsem pejskař a proto nevím jaké plemeno je nejvhodnější.
Předem děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Především záleží na tom, co od psa čekáš mimo dobu, kdy s ním budeš běhat.
Tedy zda čekáš, že pes bude ubytován celoročně venku, zda chceš psa také na hlídání nebo jiné aktivity a velikost psa. Pro psy (kromě těch se zkrácenými čelistmi) není problém 5km uběhnout. I když jsou výjímky, protože např. bostonský teriér má sice zkrácenou čenichovou partii, ale je velmi temperamentní. Ovšem při letních vedrech není běhání hodné ani pro něj (snad ani pro lidi). Ale bostonek není vhodný k celoročnímu pobytu venku. To není ale většina krátkosrstých chrtů nebo loveckých ohařů či jiných plemen (dobrman atd.)
Doporučovala bych např. Irského teriéra nebo jiného vysokonohého hrubosrstého teriéra, některého z typů kníračů, ale i pudli jsou velmi sportovně založení, chodský pes, různá plemena kolií nebo jiných ovčáckých nebo menších honáckých i pasteveckých psů (různá australská plemena).
Na agility a jiných psích sportech se začínají hodně objevovat maďarská plemena pumi a mudi, také některá menší nebo střední lovecká plemena jsou využívána, např. malý münsterladský ohař, špringeršpaněl, velššpringel španěl, bretaňský ohař, grifoni. Z retrívrů je vhodný Kanadský retrívr (Nova Scotia Duck tolling retrívr). Vhodná mohou být i některá severská plemena a špicové. I mnohá zdánlivě „fifi- gaučová“ společenská plemena se pravidelně ráda proběhnou.
Prostě vhodných plemen je mnoho, skutečně záleží na osobním vkusu a dalších požadavcích .
Možná máte v rodině i někoho, kdo by se psem provozoval i jiné sporty, je mnoho sportovních společných aktivit (dog dancing, agility, coursing, flyball, dog frisbee…) které vás mohou zaujmout a budete je provozovat se psem raději než „jen“ kondiční běh. Podívejte se např. na caniscross a dog terking .http://www.dog­trekking.info/
Pro sportovně založené lidičky je podobných aktivit, které mohou provozovat se psem skutečně hodně a může se zúčastnit kdokoliv, svou třídu si najde každý člen rodiny od dětí až po seniory.
V každém případě důrazně doporučuji pořídit si psa z čistokrevného chovu tj.
s rodokmenem (PP) z tradičního chovu od zkušeného chovatele. Tito psi mají prověřené rodiče po zdravotních a často i povahových testech a odpovídají požadovanému standardu plemene.
Vyhnula bych se momentálně módním plemenům (labradoři, retrívři, Jack Russell teriéři, border koliím…).
Vzhledem k tomu, že přiznáváte, že nemáte zkušenosti, vyberte si plemeno
s mírnější povahou, které dokáže zpravidla vychovat i začátečník.

Další odpovědi
redy

Každej pes rád běhá,a pro pána se i přetrhne.
Snad jen mops, ten by nedoběh i kdyby chtěl 🙂

Nely.P

Skoro všechny plemena jsou temperamentní :) a rádi běhají…
Doporučuji si přečíst atlas psů tam mají napsané jaké psy jsou vhodní na běh atd..
Tak třeba – Border kolie , Boxer, NO,Irský setr…
Více nalezneš zde → http://www.ka­fe.cz/krasa-a-zdravi/vas-psi-milacek-ktereho-psa-muzete-vytahnout-behat-nebo-na-kolo-28144.aspx#.U2SzqoF_tbo

Kostka333

Každý pes si rád zaběhá, ale když jde o 5 kilometrů tak je dobrý určitě takový Sibiřský Husky. Je to plemeno přímo vyšlechtěné k běhání a plemeno, které miluje dlouhý a náročný pohyb.

Danarny

Pokud plánujete mít pejska doma, je vhodným kandidátem dalmatin. Je to vytrvalec, plemeno v minulosti vyšlechtěné jako doprovodný pes ke koním a ke kočáru, v současnosti běhá u kola nebo u koní. Pochází z teplejších krajin, tak mu nebude dělat potíže běhání i v létě, vyhovuje mu stejná teplota při jaké běhá člověk.