Marti16

Pes utíká za zvěří,na přivolání nepřijde

Potřebuji poradit.Můj 7 měsíční NO,když vidí zvěř tak za ní uteče a je jedno jestli je od něj zrovna i 1km daleko.Já si můžu volat jak chci i pískat jeho oblíbenou hračkou,ale prostě se nezastaví a nepřijde.Nepřij­de,protože tu zvěř považuje za větší zábavu,protože neví co to je,nezná to a kort když začne utíkat..Každý mi řiká ať si s ním pořád hraju,aby věděl,že když ho volám,že bude zábava.Hraji si s ním každý den,ale jakmile zas vidí nějaké zvíře tak prostě nevnímá.Na cvičáku má přivolání krásný,ale aby taky ne,když ho drží cízí člověk a já od něj uteču.Hned ke mě běží,ale na louce na volno to dost ignoruje a nebo přijde,ale dost pomalu a z donucení.Co s tím? :(
Doplňuji:
Ten elektrický obojek se mi moc nezamlouvá.Vždycky sem byla proti jeho používání.Sice by to nejspíše pomohlo,ale opravdu se mu do téhlé metody nechce.Musí být i jiný způsob.Jinak já ho právě na louce pouštim na volno a proto má možnost mi utéct,když vidí zvěř.Takže už ho mám vodit jen na dlouhém vodítku a stahovacím obojku?A vždy silně škubnout,když už by se rozbíhal za zvěří?A když s ním škubnu a on by pak přišel mám ho odměnit?

Nejlepší odpověď
anonym

Také bych se přilkáněla k použití elektrického obojku. Nacvičovat přivolání ve známém prostředí cvičiště nebo v uzavřeném prostoru je jedna věc, ale neuposlechnutí v terénu může mít pro psa fatální následky.
Doplňuji:
Když chodíš se psem na cvičiště, tak proč to neřešíš s výcvikářem? Já proti el. obojku v takovýchto případech nic nenamítám, rozhodně je ke psovi jemnější, účinnější a spolehlivější než psa škubat na stahováku. Použiješ ho jednou-dvakrát, pes si el.výboj reflexivně spojí s útěkem za zvěří a máš klid. Sama jsem el. obojek nikdy nepoužila, protože za mých časů tato možnost nebyla, ale v některých případech bych ho moc potřebovala. I z hlediska ochrany zvířat proti týrání je homologovaný el.obojek povolená výcviková pomůcka na rozdíl od stahováku.

Další odpovědi
Drap

Nezvládá přivolání. Nejen na cvičáku, znovu a znovu nacvičovat přivolání za pomoci dlouhé šňůry. Být při tom důsledny. Vždy když se rozběhne za zvěří, musí pocítit silné škubnutí, nejlépe na stahovačce, aby si vryl do paměti, že to nesmí a musí se na přivolání vrátit.

iwrana

Myslím,že toto je případ,kdy by mohl pomoct eletrický obojek.Protože se v něm probudily lovecké pudy,zalíbilo se mu to a to je těžké odnaučit.Navíc ted máte psa v pubertě.Jinak,já elektrický obojek sama nepoužívám,chodím se psy na volno i do lesa,ale moji psi jsem učila,aby měli výborné přivolání za všech okolností,už od štěnat.Elektrický obojek jsem viděla na cvičáku u dobrmana,no­torického rváče.Věřte nevěřte,po třech návštěvách cvičáku s tímto obojkem ho majitel pod dohledem cvičitele navždycky praní odnaučil.

Petunia

Je to sedmi měsíční štěně, tak na něj prosím určitě nepoužávej stahováky nebo obojky s hřeby vevnitř! Pro začátek by myslím bohatě mělo stačit cvičit přivolání na stopovačce a do lesa vždy použít couračku (klidně 20m). Když se pes rozeběhne stačí přišlápnout s ním to cukne, lekne se a pak přiběhne na přivolání – tenhle reflex opravdu funguje.

Chce to trpělivost a důslednost…taky se to v tom lese dost zamotává, ale to k tomu patří :)

Pokud to fakt nezabere, lze uvažovat o el. obojku, který se musí ale umět správně používat, tak aby člověk psa netýral a nebo absolutně nezkazil jeho výchovu…

samicek333

Měli jsme stejný problém, ale neutíkal jen za zvěří, prostě kamkoliv. Doporučili nám, aby měl buď to dlouhé vodítko, nebo mu udělat „couračku“. Je to jen kousek vodítka a pes si myslí, že je pořád na vodítku a přitom není. Když Vás bude poslouchat na tom vodítku a vždy se na Vás při zavolání podívá, dalo by se to použít. To poslouchání na vodítku ho naučíte tím škubnutím a odměnami, jak už někdo psal.

www

Příčina je jasná.
Jeho lovecký instinkt nebyl ovládnut (potlačen) ani základním výcvikem.
Nyní pomůže jen tvrdá důraznost, případně stejně důrazný trest, bohužel.
Pomoci může trpělivost+obojek a je jedno, zda drahý elektrický, a nebo normální stahovací s hřeby dovnitř, k tomuto vodítko. (Opět bohužel)
Příště je potřeba začít včas a hlavně nepodcenit výcvik!
Zkušenost

J.Bulíková

Žádný el.oboj ani trhání na vodítku, to ti situaci usnadní, ale jsou to trestací metody a ne výchovné!!!!! Pokaždé, když půjdeš se psem ven, tak nácviku přivolaní věnuj kus času. Nejprve na krátkou vzdálenost, nejen když začne odbíhat, ale jen tak z ničeho nic ho přivolej a pokud přiběhne, tak ho pochval a odměň (ale nepřeháněj to). Na povel „ke mě“ musí pes přiběhnout čelem k tobě, ihned mu dej povel „sedni“, postupem času si po přivolání sedne sám od sebe a to už bude naznačovat, že jsi o kus postoupila! Přivolávej často párkát po sobě a potom zase cvičte něco jiného, střídej to. Zatím je to štěně, takže žádné tresty!! Až to takto budeš intezivně cvičeit třeba týden a uvidíš, že pes chápe co po něm chceš, udělej test. popros třeba někoho známého ať se schová za keř a dělá tam různé zvuky nenech psa odběhnoout a v okamžiku, kdy začne jevit zájem tak ho odvolej a odměň, několikrát po sobě a nakonec ho nech odběhnout k místu, ať to může nakonec přece jen prozkoumat :) Postupem času to udělej stejně, jen ho zkus odvolat až jak bude k onomu místu běžet.

bubukaa

Tak ho nepouštěj, kup mu hodně dlouhé vodítko (ne jen 3m ale třeba 5m) a měj ho na vodítku …Nic jiného s tím nejde dělat. Cvičit,cvičit,cvi­čit

J.Bulíková

Žádný el.oboj ani trhání na vodítku, to ti situaci usnadní, ale jsou to trestací metody a ne výchovné!!!!! Pokaždé, když půjdeš se psem ven, tak nácviku přivolaní věnuj kus času. Nejprve na krátkou vzdálenost, nejen když začne odbíhat, ale jen tak z ničeho nic ho přivolej a pokud přiběhne, tak ho pochval a odměň (ale nepřeháněj to). Na povel „ke mě“ musí pes přiběhnout čelem k tobě, ihned mu dej povel „sedni“, postupem času si po přivolání sedne sám od sebe a to už bude naznačovat, že jsi o kus postoupila! Přivolávej často párkát po sobě a potom zase cvičte něco jiného, střídej to. Zatím je to štěně, takže žádné tresty!! Až to takto budeš intezivně cvičeit třeba týden a uvidíš, že pes chápe co po něm chceš, udělej test. popros třeba někoho známého ať se schová za keř a dělá tam různé zvuky nenech psa odběhnoout a v okamžiku, kdy začne jevit zájem tak ho odvolej a odměň, několikrát po sobě a nakonec ho nech odběhnout k místu, ať to může nakonec přece jen prozkoumat :) Postupem času to udělej stejně, jen ho zkus odvolat až jak bude k onomu místu běžet.

anonym

Úplně mě znechutilo doporučování obojku „s hřeby dovnitř“ ! Použití takového obojku je zákonem zakázáno! El. obojek je homologovaná schválená a legální pomůcka k výcviku přerušení nežádoucí činnosti psa. Obojek není tak drahý aby byl nedostupný, dá se i pronajmout nebo koupit použitý a opět jej prodat. Co je ale hlavní: Pokud někdo dochází se psem na cvičák, měl by tam být dostatečně zkušený odborník. Nezvládnuté přivolání u mladého ovčouna není přeci žádný výcvikářský oříšek, to je vcelku běžná záležitost, která se často při výcviku psů objevuje.

Katka52

Myslím si, že by el. obojek mohl při výcviku pomoci. Chce to jen radu odborníka. Ten Vám poradí, jaký typ obojku by byl pro Vašeho pejska vhodný, a jak s ním správně zacházet. :)
https://www.elektro-obojky.cz/vycvikove-obojky/
Tady máte možnost zboží na 30dní vyzkoušet. Do 30dní můžete zboží vrátit, nebo vyměnit za jiný typ, který by fungoval lépe. :)
Závěrem souhlasím s názorem, že na cvičáku by měl být odborník a poradit Vám, jak na pejska.