periodické preventivní prohlídky

Může mi zaměstnavatel nařídit preventivní periodickou prohlídku u lékaře mimo pracovní dobu?A pokud ne,kolik času mám na tuto prohlídku.Děkuji za odpověď.

Odpovědi
alenka901

Zaměstnavatel nemůže chtít po zaměstnanci, aby se podrobil výstupní lékařské prohlídce až po skončení pracovního poměru, ale může to vymáhat, popř. sankcionovat, ještě ve výpovědní lhůtě, radí JUDr. Eva Dandová v článku Výstupní lékařská prohlídka. V článku s podobným názvem Výstupní prohlídky se zaměřením na práci v riziku hluku se uvádí, že směrnice ani jiný předpis blíže nestanoví, že u zaměstnanců, kteří pracují v riziku jen např. 3 měsíce (zkušební dobu) by se prohlídky provádět neměli. Povinnost zaměstnavatele mít lékaře preventivní péče a vysílat zaměstnance na prohlídky, zatím podle toho, jak určí zaměstnavatel, vložila do ustanovení § 133 zákoníku práce novela provedená zákonem č. 155/2000 Sb., píše JUDr. Eva Dandová v odpovědi na dotaz Musí na preventivní prohlídku všichni zaměstnanci? Zaměstnavatel by měl mít (i přes absenci právních předpisů v tomto směru) stanoveno nějakým vnitřním předpisem, jak často bude zaměstnance na lékařské preventivní prohlídky posílat a zda tedy bude na tyto prohlídky posílat i zaměstnance vracející se např. do práce po mateřské a rodičovské dovolené (dotaz Musí se zaměstnanec po návratu z mateřské dovolené podrobit lékařské prohlídce?) . Na dotaz Musí se všichni zaměstnanci podrobit vstupní lékařské prohlídce? odpovídá Lenka Charvátová, odborná poradkyně BOZP, že i běžná pracovní zařazení mají svá rizika a z toho důvodu se musí všichni zaměstnanci zúčastnit vstupní lékařské prohlídky. Zaměstnavatel by neměl připustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Závodní preventivní péče je pro zaměstnance povinná, pro lékaře, kteří by ji měli zajišťovat, nikoliv. Tento problém rozvádí JUDr. Eva Dandová v článku Závodní preventivní péče. V článku Lékařské prohlídky mladistvých se probírá, zda i mladistvý pracující na dohodu o pracovní činnosti či na dohodu o provedení práce se musí podrobit lékařské prohlídce. V starším článku Koho má zaměstnavatel posílat na periodické preventivní lékařské prohlídky, úplně všechny zaměstnance, nebo jen ty, kteří pracují v riziku? se lékařskými prohlídkami zabývá Břetislav Kroupa (článek převzatý z časopisu BHP). Zajímavý je i článek od JUDr. Evy Dandové Může mi zaměstnavatel nařídit preventivní prohlídku u závodního lékaře jím zvoleného?, který, dalo by se říci, shrnuje, informace obsažené v těch ostatních. Obecně platí (až na nějaké výjimky), že všechny náklady na bezpečnost a ochranu zdraví při práci hradí zaměstnavatel (viz ustanovení § 132 odst. 5 zákoníku práce), hradí tedy i náklady na všechny lékařské prohlídky, ke kterým zaměstnance vyšle. O hrazení závodní preventivní péče pojednávají články Smluvní lékař, Hrazení úkonů v odborných zdravotnických zařízeních a závodní preventivní péče, Závodní preventivní péče a hrazení administrativních lékařských úkonů (všechny od JUDr. Dandové) a Z čeho vychází tvrzení, že vstupní lékařské prohlídky hradí zaměstnavatel (převzatý z časopisu BHP). Odpověď na dotaz v článku Závodní lékař na každé pobočce firmy?, dává MUDr. Ariana Lajčíková.

Závěrem: Zaměstnavatel má povinnost mít lékaře preventivní péče a vysílat zaměstnance na prohlídky. Za bezpečnost a ochranu zdraví při práci nese plnou odpovědnost. Jaká opatření si zaměstnavatel zvolí v rámci prevence rizik je jeho výhradní pravomoc, která je navíc umocněna skutečností, že objektivně odpovídá za pracovní úrazy a nemoci z povolání.

LuciJe

Pokud to není nezbytné, tak ne. Vzhledem k tomu, že preventivní prohlídka souvisí s bezpečností práce, je zaměstnavatel povinnen Vám její absolvování umožnit v rámci pracovní doby, je-li toto možné (pokud např. pracujete v nočním provozu, logicky to možné není a tedy ji budete muset absolvovat ve volném čase). Na tuto prohlídku máte „dobu nezbytně nutnou“ – tedy tolik času, kolik Vám zabere cesta tam a zpět a doba strávená u lékaře, případně v čekárně.

Zdroj: http://home.tis­cali.cz/asopra­ha/2006/060320pre­vence.html

Attack-design

ne pouze v pracovní době

Pipka

Ne a musí ti ji proplatit