Avatar uživatele
Pett

Návštěva lékaře v pracovní době

Ahoj, zajímalo by mě, když mám ve smlouvě pracovní dobu která začne mezi 7–8:00 a skončí mezi 15:30–16:30, zda když ve 14:00 odejdu k lékaři a už se do práce nevrátím, zda si musím celou nepřítomnost odpracovat nebo si mohu vzít propustku?
děkuji
Doplňuji:
Lékař není v místě bydliště.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Pett

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? iceT, chudst, tom004, Jikra před 4483 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Nezbytná doba

Pracovní volno s náhradou mzdy či platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, zaměstnanec si ho zvolil, je nejblíže jeho bydlišti nebo pracovišti a je schopné potřebnou péči poskytnout – ovšem pouze v případě, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření poskytnuto v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, dostane zaměstnanec pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu mu však přísluší nejvýše za dobu, po kterou by trvalo vyšetření nebo ošetření podle předchozí věty.

Pokud je zaměstnanci podle výše uvedeného poskytnuta náhrada mzdy nebo platu, bude se její výše rovnat průměrnému výdělku. To znamená, že pokud byl zaměstnanec v rámci jednoho dne u lékaře například tři hodiny, za které mu náleží náhrada mzdy nebo platu, za tyto tři hodiny mu bude poskytnuta náhrada ve výši průměrné mzdy či platu – tedy nikoli za celý den, v němž lékaře navštívil.

Zdroj: http://www.zdn­.cz/pravni-poradna/odpoved/398-navsteva-lekare-v-pracovni-dobe

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Máte nárok na dobu nezbytně nutnou. Záleží také na zuaměstnavteli, zda uzná že se můžete vrátit zpět či nikoli.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ella

nevím jestli je to u všech stejné, spíš ne, ale my máme měsíčně nárok na čtyři hodiny k návštěvě lékaře, v pracovní době.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fesoj

U nás platí: na dobu nezbytně nutnou, nejvýše 2 hodiny.Zbytek nadělat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hunter

záleží na tom jestli je doktor u Vás ve městě nebo musíte za ním dojet. Jinak stačí tak i tak propustka

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sezam1

Na jak dlouho mám nárok na náhradu mzdy když mám lékaře 35km od domu i práce?

před 2228 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek