Zvědavý

Jak to je s návštěvou lékaře v pracovní době?

Jednou za pár měsíců musím jed k doktorovi, který je ale od mého pracoviště vzdálený 85 kilometrů. Mám zrovna odpolední směnu a zaměstnavatel mi tvrdí, že si musím vzít celodenní dovolenou protože lékař není na celý den, když mám odpolední směnu. Mají na to právo? Kdybych si vzal půldenní dovolenou, musím jít ten den do práce? Jak to je? díky

Nejlepší odpověď
Edison

1. Pokud není možná návštěva lékaře mimo pracovní dobu jedná se o překážku v práci a náleží za tuto nepřítomnost náhrada. Zaměstnavatel v zásadě může určit, že návštěvy lékařů se provádějí mimo pracovní dobu, ovšem pokud je to možné. Z toho plyne částěčně 2. nemůže na to nutit dovolenou, návštěvu lékaře musí uznat jako překážku v práci. Dovolená je ze zákona NA ZOTAVENOU. Pokud by sis bral dovolenou na celou směnu, je to ovšem skutečně celodenní dovolená. Pokud by sis vzal půldenní dovolenou, samozřejmě, že na půl směny bys musel dorazit. Ale taky pozor na jednu věc: Dovolenou určuje ZAMĚSTNAVATEL. Ovšem (nevím, jestli je to tam ještě) s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance dle plánu dovolených (nebo jiného systému zavedených v organizaci, většinou dohodnutých v kolektivní smlouvě). Taky dovolená je na zotavenou, nikoli k návštěvám lékařů.

Další odpovědi
Alesh

Na doktora máš nárok ze zákona, musí tě uvolnit, omluvit na nezbytnou dobu a musí to i zaplatit. Doktor ti musí potvrdit, žes u něj byl, formulář na to bys měl mít od zaměstnavatele.

Zdroj: https://www.pra­ce.cz/poradna/prav­ni-radce/detail/ar­ticle/otazka-muzu-jit-k-lekari-v-pracovni-dobe-1/

ivzez

Zaměstnanec je povinen návštěvy lékaře sbsolvovat přednostně mimo pracovní dobu. Teprve v případě, že návštěva nebyla možná mimo pracovní dobu
a lékař to potvrdí, vznikne nárok na omluvené volno na nezbytně nutnou dobu
s náhradou mzdy. (Nejde o „automatický nárok“ na např. půl dne.)

Pokud máte odpolední směnu, můžete lékaře navštívit dopoledne. Kdyby se
návštěva s cestou protáhla tak, že byste nestihnul začátek odpolední směny,
musel by zaměstnavatel Vaši nepřítomnost omluvit.

Dochy

Máš nárok na proplacené volno odpovídající době na návštěvu lékaře který je nejblíž tvému bydlišti nebo pracovišti. Pokud je to specialista, který splňuje dané kritérium (je to nejbližší specialista, nelze se objednat tak aby návštěva s nutnou režií (doprava, čekárna,…) nezasáhla do prac. doby) pak podle mně máš nárok na „paragraf“. Podle mně by měla být schůdná i možnost požadovat „paragraf“ jen na půl směny a na druhou půlku si vzít dovolenou – pak podle mně nemusíš ten den vůbec do práce. Ale dovolenou určuje zaměstnavatel – bylo by to na dohodě.

ještě jedna věc: Samozřejmě k lékaři bys měl mimo směnu, pokud je to možné. Ale pokud to není možné tak máš volno kvůli překážce v práci na nezbytně nutnou dobu. Pokud jdeš k lékaři, který může vyšetření/ošetření poskytnou a je to nejbližší vhodný lékař s ohledem na bydliště/pracoviště máš nárok na volno s náhradou mzdy. Pokud jdeš k lékaři vzdálenějšímu, máš nárok na náhradu mzdy za dobu jakou bys strávil u nejbližšího lékaře, zbytek bude volno bez náhrady mzdy. Popravdě, nedokážu si představit, že se v tomhle bude někdo babrat a počítat minuty, u kterého lékaře to bude výhodnější. Ale pokud bydlíš a pracuješ v Budějkách a pojedeš k zubaři do Plzně, pak věřím že to ten zaměstnavatel jentak nenechá.