Avatar uživatele
Dvorní šašek

Peníze tvoří charakter? Chovali by se lidé k sobě jinak, pokud by peníze zcela vymizely ze světa?

Filosofická otázka.

Zajímavá 0 před 659 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Nie, pokiaľ bude platiť vlastnícky vzťah (majetok). Peniaze sú len jeden zo základných produktov (bez ohľadu na ich formu, hmotné/nehmotné -elektronické) vlastníckeho vzťahu. Na rozdiel od zvierat človek stavia vlastnícky vzťah na úroveň jedného zo základných pilierov spoločnosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Peníze netvoří charakter. Pokud by vymizely, nahradí je něco jiného. Vzpomínám si na zajímavý film “Vyměřený čas” ( In Time), kde si lidé museli kupovat čas svého života, jinak zemřeli.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Podívej se na Saany (Křováky), nebo jiná pospolitá společenství. Tedy: ano, chovali.

Ale pokud chceš fungovat na jiném principu, než že budeš celý den sbírat kořínky a šutry na nožík a stopovat slona, abys ho picnul otráveným šípem, pak si s ním půl hodiny povídal, a pak pozval rodinu na hostinu, a tak pořád dokola, tak směnný obchod má své hranice: Tys vyrobil fusekle, já gumáky. Já mám fuseklí dost, Ty máš gumáků taky dost. Směnný obchod, proto, neproběhne. A jak fuseklema zaplatíš za službu, třeba za ostříhání? Jedna fusekle dneska a druhá příští měsíc? A co když se ostříháš, příště, jinde? To budou mít krativlasové každou fusekli jinou?

Stejně by nějaké oběživo zase vzniklo. Je proto spíš otázka, má-li vůbec nějaký filosofický smysl to řešit.

Protože jak jsou lidé „zamilovaní“ do peněz, tak jsou lidé zamilovaní do aut, placatých přístrojů, značek, „cellebrit“, etc. etc. To všecko by muselo zmizet, a pak ano, pak by se lidé k sobě chovali jinak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Peníze charakter netvoří, ale kazí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek