Dvorní šašek

Peníze tvoří charakter? Chovali by se lidé k sobě jinak, pokud by peníze zcela vymizely ze světa?

Filosofická otázka.

Nejlepší odpověď
led

Nie, pokiaľ bude platiť vlastnícky vzťah (majetok). Peniaze sú len jeden zo základných produktov (bez ohľadu na ich formu, hmotné/nehmotné -elektronické) vlastníckeho vzťahu. Na rozdiel od zvierat človek stavia vlastnícky vzťah na úroveň jedného zo základných pilierov spoločnosti.

Další odpovědi
Ametyst

Peníze netvoří charakter. Pokud by vymizely, nahradí je něco jiného. Vzpomínám si na zajímavý film “Vyměřený čas” ( In Time), kde si lidé museli kupovat čas svého života, jinak zemřeli.

Filip84

Podívej se na Saany (Křováky), nebo jiná pospolitá společenství. Tedy: ano, chovali.

Ale pokud chceš fungovat na jiném principu, než že budeš celý den sbírat kořínky a šutry na nožík a stopovat slona, abys ho picnul otráveným šípem, pak si s ním půl hodiny povídal, a pak pozval rodinu na hostinu, a tak pořád dokola, tak směnný obchod má své hranice: Tys vyrobil fusekle, já gumáky. Já mám fuseklí dost, Ty máš gumáků taky dost. Směnný obchod, proto, neproběhne. A jak fuseklema zaplatíš za službu, třeba za ostříhání? Jedna fusekle dneska a druhá příští měsíc? A co když se ostříháš, příště, jinde? To budou mít krativlasové každou fusekli jinou?

Stejně by nějaké oběživo zase vzniklo. Je proto spíš otázka, má-li vůbec nějaký filosofický smysl to řešit.

Protože jak jsou lidé „zamilovaní“ do peněz, tak jsou lidé zamilovaní do aut, placatých přístrojů, značek, „cellebrit“, etc. etc. To všecko by muselo zmizet, a pak ano, pak by se lidé k sobě chovali jinak.

elkon

Peníze charakter netvoří, ale kazí.