Odkud pochází slovo"harampádí"

Nemohu najít původ slova,vím že je to nějaká veteš,krámy,
staré opotřebované věci,ale nevím odkud se to slovo v češtině vzalo.
Díky za odpovědi.J

Nejlepší odpověď
annas

Odpoví J. Rejzek v Etymologickém slovníklu.

"harampádí. Dříve též harampátí, harapátí ,hamparátí .
Stejné jako :haraburdí, ale druhá část je nejasného původu.

Haraburdí, dříve i haraburda, ukrajinsky rámus, zmatek’, podobné je i české – charabura ‘slabý člověk’.

Nepochybně expr. tvoření, první část je asi citosl. původu ( stejně jako :halabala,:halekat, :harašit), druhá připomíná stč. burda ‘břemeno; bouře,
svár’ ale ta podobnost může být u expr. slova náhodná."

Doplňuji:
Gerümpel..- . je překlad do němčiny, nikoliv naopak. .

Ještě jsem se dívala do SNČ – dříve halaburdí, starší moravské haraburda , kdo hřmotí. Machek uvádí, že se výraz odvozuje z osmanského haraba = sutiny. v moravském nářeční je hodně podobných slov = harapáky, harapantí atd.

více diskuse

Další odpovědi
gecco

Z němčiny, z Gerümpel…
http://www.tol­ka.se/cs_haram­pádí
😉

annas

U nás na Hané se používá výraz harambouzí – původně staré krámy, staré věci, pevné, tvrdé, dělající hluk při překládání (srovnej obdobné spojení v němčině Gerumpel = hřmot, Gerümpel = haraburdí)

" Výraz harabaruda je původně moravský, slovenský: kdo hřmotí, slovensky též -ák. K tomu vytvořeno zpětn= slc. haraburda = hřmot, hluk atd. "

Jinak se Machek shoduje s Rejzkem.

Výraz NEMÁ německý původ.

gecco

OK, věřím a omlouvám se za dezinformaci…
😉
Já měl zato, že je tomu naopak.