Avatar uživatele
Zlatý

Od které doby se pálí slivovice? Je to jen výsada Moravy?

Nejlepší prý je ze Slovácka nebo Valašska...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Slivovice, ta se pálí odjakživa. A ta naše, Gottwaldovská, je nejlepší.

Pálí se všude, ale málo.
Doplňuji:
Mimochodem, v hospodách, kde nemají domácí slivovici, tu platí nepsané pravidlo varovat hosta, který si chce dát, že nabízejí jen slivovici od Jelínka, nikoli domácí. Host většinou odmítne. :)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

naši slováckou slivovici můžu jen pochválit-R. Jelínek je jen břečka z lihu vzniklá v laboratoři, ale nic se nevyrovná pravé slovácké nebo valašské pálence.

slivovice, jak ji známe dnes se pálí od 19. století a pálí se i jinde než na moravě, ale né tak hodně


Avatar uživatele
Zlatý

Slivovice patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům v České i Slovenské republice. Řadu příznivců má i v Bulharsku, Chorvatsku či Srbsku. Společným základem pro tento populární mok jsou švestky alias slívy, které daly celému nápoji svůj název. V obchodech můžete narazit na tzv. řezanou slivovici, která obsahuje okolo 40% alkoholu. Klasická domácí verze obsahuje přibližně o 10% více.
http://www.slivovice.cz/…
První zmínka o existenci Vizovic pochází z roku 1261 a již tři sta let na to upozorňuje první písemný doklad také na existenci palírny. Ta zpočátku patřila vizovické vrchnosti, během válek byla poničena, až pak kolem roku 1725 nechal hrabě Prokop Gervas Gollen postavit zcela novou, vybavenou měděnými kotly.

Milovníci lahodného švestkového moku by ale tehdy asi moc nejásali. Zpočátku se v ní totiž pálenka vyráběla z pivních odpadků a později z obilí. Až v polovině 18. století se v sortimentu objevila - i když zprvu jen okrajově - švestkovice.
http://www.novinky.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Já sice nevím,kdo a kdy ji vymyslel,ale buď mu chvála po všechny věky.


Avatar uživatele
Zlatý

Neodmyslitelným symbolem Slovácka je vedle lidového kroje, hudby a tance také pálenka vyráběná destilací švestkového kvasu.

Dle lidové pověsti zjevil Pán Bůh obyvatelům Slovácka tajemství pálení slivovice jako odměnu za jejich pracovitost, skromnost a zbožnost.

Archeologové potvrdili výrobu destilátů již v neolitu, historické prameny dokládají pálení od 14. století. Zprvu šlo o pálenky z vína, pivních odpadků a později z obilí, z něhož se vyráběla žitná.

Pravá slivovice začala být vyráběna kolem poloviny 18. století. K velkému rozmachu došlo po roce 1835, kdy byl vydán císařský patent dovolující rolníkům svobodně pálit kořalku z vlastního ovoce a pro vlastní potřebu až do objemu jednoho vědra, tedy asi 56 litrů ročně.

Zdroj: http://www.minutasencyklopedii .cz/index.php?nazev=20&minuta= 712


Avatar uživatele
Stříbrný

Pálenky se pálily všude tam kde se dařilo ovoci.V místech kde bylo dost tepla aby dost zesládlo.


Avatar uživatele
Bronzový

Je fakt, co píšou "kluci" .. Pocházím původem ze severu čech, u nás doma se vždycky dost pilo a kupovaná slivovice je chemickej sajrajt!Od jakživa se k nám vozila z Moravy pořádná pálenka! Děda mi to dával skoro od dětství jako meducínku :D Od mala totiž omdlévám a mám nízký tlak, a kafe mi nepomohlo a kola už vůbec ne, tak mi do takového náprstku vždycky kapičku dal - bylo to opravdu pidi množství a to mě postavilo na nohy.. :)
Za týden letíme do Egypta a měli jsme mít od kamaráda slivovičku, bohužel to sem do Prahy už nestihne a tak si musíme koupit něco v krámu, nevím, jak dlouho jí v sobě udržím na lačno.. :D
Jinak bych řekla, že alkohol je starý, jako lidstvo samo.. :))) A náš národ je vynalézavý až až.. :))) Takže věřím tomu, že kořeny slivovičky sahají hodně daleko... :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý Drap 1008
Zlatý hanulka11 986
Zlatý annas 881
Zlatý marci1 565
Zlatý iceT 521
Zlatý gecco 490
Zlatý briketka10 469
Zlatý quentos 435
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý Kepler 380

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.