Beer4Real

Obrovské dluhy všech států světa

Máme na světě kolem 200 států a téměř všechny ne-li všechny dluží enormní gigantické částky. Jenom zadluženost těch největších států se pohybuje průměrně v desítkách bilionů.
Celkem všechno dokopy by to dalo několik Biliard.

Většina těch peněz už musí být teoreticky mrtvá, ty čísla a sumy jsou někde napsané, ale věřitel ať už to je kdo chce, s tím přece nemůže počítat.

Otázka zní kdo jsou jejich věřitelé?
Prosil bych seriózní odpovědi.
Doplňuji:
V porovnání s HDP tam moc velký rozdíl není, většina států má národní dluh téměř v úrovni HDP, přece i USA s nejv. HDP má dluh na stejné úrovni.
Chtěl sem to pojat jako otázku k hlubšímu zamyšlení.
Když si to vezmete kolik peněz ty dluhy dělají tak musí být jejím věřitelům jasné že to nikdy ty státy nemůžou splatit.
Tudíž ty pohledávky jsou prakticky bezcenné, teoretické.

A ještě k tomu se zadluženost států každoročně navyšuje, takže tahle situace musí mít nějaký strop, vrchol a nebo nějakou velkou krizi která znehodnotí část peněz ve hře a ekonomika se pročistí?

Nejlepší odpověď
briketka10

První svet – vyspelé západní zeme
Druhý svet – zeme bývalého sovetského bloku
Tretí svet – rozvojové zeme sveta s casto nedemokratickým politickým systémem
Charakteristika techto zemí: hospodárská zaostalost, nízká míra industrializace, velmi malý ci žádný objem zahranicního obchodu, nízký HDP, nedemokratický systém. Další faktor z historického hlediska, který tyto státy spojuje je fakt, že jsou to bývalé kolonie.
a dál bych rozdělila podle odkazů:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_zem%C3%AD_po­dle_zahrani%C4%8Dn%C3­%ADho_dluhu
http://zpravy­.e15.cz/byznys/fi­nance-a-bankovnictvi/banky-skupuji-dluhy-statu-v-cesku-drzi-vladni-bondy-za-600-miliard-1029329
http://www.blis­ty.cz/art/59406­.html
Doplňuji:
Podle toho, kdo je věřitelem, se rozlišuje vnitřní dluh, kdy věřiteli jsou občané státu a právnické osoby v něm registrované, a zahraniční dluh, kdy jsou věřiteli zahraniční subjekty, a to jak soukromé (např. obchodní banky), tak jiné vlády a
nadnárodní instituce (např. Evropská centrální banka či Světová banka).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_dluh

Další odpovědi
Questman

Jiné státy a banky.
Ale máš pravdu, že většina těch peněz je mrtvá.
Třeba nechápu, proč když jeden stát dluží druhému 5 biliard a druhý prvnímu taky 5 biliard se ten dluh nesmaže o.O

Reezo

Je to moderní trend život na dluh. Já osobně jsem proti tomu, ale zároveň si uvědomuji, že když fyzická osoba nebo stát potřebuje nutně hotovost, tak si musí půjčit a splácet to ze svého příjmu. Stát si může půjčit od lidí, ve formě dluhopisů nebo od jiného státu či organizace. Všechno záleží na těch lidech co rozhodují od koho se co půjčí a na co se to využije. Když tam máš korupci, tak máš výdaj navíc a hlavně to pak celé zaplatí daňoví poplatníci.

suaeda

Zajímavá úvaha. Jak to, že většina států má dluhy? A ne malé. Netřídil bych státy jen podle rozdělení vyspělé a nevyspělé, ačkoliv u každé kategorie států dluhy vznikly jinak a jsou rozdílné. Jednoduše řečeno peníze vznikly za účelem obchodu, aby se nemuselo směňovat zboží za jiné zboží či služby. Je to v postatě druh energie vzniklý dříve prací, dnes už převážně i jinak. A tato energie tak jako jiné energie se nemůže ztratit. To znamená, že někde chybí a někde musí přebývat. Hodnota peněz, která někde chybí musí zákonitě také někde být. Zajímavé je, že my neustále slyšíme hlavně kde chybí, ale málokdy kde přebývá. Je to podobné jako lidí. Všichni kolem nás většinou naříkají, že nemají, že jsou na dně a jsou zadluženi. Ano většina má nedostatek peněz. Ale málokdy slyšíme, že by někdo vykřikoval, že má nadbytek a neví co s penězi.. Tak to bude i u zadlužených států. Málokterý stát dá světu najevo že má velké přebytky. Jeden stát bývá věřitelem druhého. Ale častější je možnost, že věřitelé jsou velké nadnárodní monopoly, kde vládne hodně malá skupinka lidí, které vlastní velké množství podřízených firem. V podstatě má tato skupinka pomocí zadluženosti v rukou celé státy a společenství. Může si je řídit a diktovat jim tak jak ona potřebuje. Pro většinu lidstva je ale naprosto neznámá.

Hamon

Ano, jsou to velke castku, ale v porovnani s HDP zas tak ne.
Ceska republika, pokud vim, obdrzela posledni splatku ruskeho dluhu loni, po desitkach let.
Neni to az takovy problem.