Maggie.b

Co je to rozvojová země?

Jaké jsou její příklady a proč je právě ta země rozvojová? V čem se to liší?

Nejlepší odpověď
annas

"Synonymum pro země třetího světa = země, které po druhé světové válce stojí mimo vyspělý svět. Tento termín se hlavně využívá od 50. let 20. století.

V tehdejším Československu byl spíše používán termín rozvojové země.

Státy světa dělíme na :
První svět – vyspelé západní zeme
Druhý svět – zeme bývalého sovetského bloku
Třetí svět – rozvojové zeme světa s často nedemokratickým politickým systémem.
Charakteristika těchto zemí: hospodářská zaostalost, nízká míra industrializace, velmi malý či žádný objem zahraničního obchodu, nízký HDP, nedemokratický systém. Další faktor z historického hlediska, který tyto státy spojuje je fakt, že jsou to bývalé kolonie.

Jednoznacně nejduležitejší pro hodnocení vyspělosti je ekonomická vyspělost vyjádřená pomocí HDP a HNP (hrubý domácí a národní produkt).
atd. "

http://antisko­la.eu/cz/refe­raty/18725-zeme-tretiho-sveta

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:XM9zWb_pDdsJ:­www.studentsum­mit.cz/data/140881310­5674HRC_Nejme­ne-rozvinute-staty-sveta.pdf+&cd=5&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
lexx

Mozambik, Bangladeš, Somálsko, Kambodža, ČR po zbabrané transformaci, stačí ?

anonym

Rozvojová země je pojem obecně používaný k označování států, pro něž je typická nízká úroveň materiálního blahobytu. Neexistuje jediná celosvětově přijímaná definice stavu, kdy je stát „vyspělý“ a úroveň ekonomického rozvoje se také může velmi lišit v rámci skupiny rozvojových zemí. V minulosti byl kladen důraz především na hospodářský růst a míru industrializace země. Dnes patří k nejuznávanějším měřítkům Index lidského rozvoje (HDI), který zohledňuje jak ekonomické, tak sociální aspekty rozvoje. Za rozvojovou tak bývá obvykle označována země s nízkou životní úrovní obyvatelstva, nerozvinutým průmyslem a nízkým HDI. Většinou jsou do této kategorie zařazovány členské státy G77 a další státy na podobném stupni vývoje. Někdy se jim též zjednodušeně říká země Jihu či třetí svět.
Zdroj:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Roz­vojov%C3%A1_ze­m%C4%9B