_Bůh_

O kolik dnů by se prodloužila válka Německa proti Polsku za 2. světové války, pokud by na Polsko nezaútočilo také Rusko?

Polsko rychle padlo, protože na základě dohody Ribbentrop-Molotov zaútočilo Rusko na Polsko. O kolik by se zpomalila německá ofenzíva, pokud by ve 2. světové válce nebylo agresorem také Rusko?

Odpovědi
elkon

Zbytečné spekulace. Je to stejné, jako hádat z křišťálové koule.

Emefej

Možná o pár dní. Polsko by padlo tak, jako tak. Útok spojence nacistů na tom nic nezměnil.

Technická – nezaútočilo Rusko, ale CCCP.

Pepa25

V době vpádu Rudé armády polská armáda na východ od Wisly prováděla stažení na tzv. předmostí rumunské – do oblasti Lvova, kde se chtěla vybudovat poslední obranu do očekávaného vstupu Francie a Velké Británie do války na podporu Polska.
Pro dokreslení: prezident Polska Ignacy Mościcki se do této oblasti přesunul 14.9. a po zprávě o napadení z východu 17.9. ještě ten den překročil hranice do Rumunska.

Zdroj: https://pl.wi­kipedia.org/wi­ki/Przedmo%C5%9Bci­e_rumu%C5%84skie

hapiky

Chyby dělala celá Evropa tím, že lezla Hitlerovi do zadele. Poláci si mysleli, že si spolu s Německem podmaní Evropu. S takovým smýšlením se nemůžou divit, že dostali za vyučenou. Rus dělal stejnou chybu, ale zima a Japonsko mu pomohlo tuto chybu napravit. Jestli by se Polsko bránilo 14dní nebo3týdny je celkem jedno.
Pomohla by jediná věc. Spojenectví Francie, Ruska, Polska, ČSR, Jugoslávie, případně Rumunska. To by Hitler neustál.

Kazatel

Spíš zrychlila, ne? Poláci padli v Blickriegu a Němci se zastavili až před předsunutými jednotkami SSSR.

Ale dnes jako velcí kamarádi Němců, (mimochodem národa, který nás chtěl do jednoho vyvraždit), interpretujeme tehdejší události jinak.

plebs

Polsko mělo převážně jezdectvo tudíž němečtí tankisté převálcovali Polsko za několik týdnů také proto že zobali perník / Československo mělo menší armádu ale daleko lépe vyzbrojenou /.
Dne 26.1.1934 došlo k uzavření dohody na 10 let míru mezi Německem a Polskem rovněž byla uzavřena deklarace mezi Německem a Francií ze dne 6.12.1938, dále liberální Anglie poskytla Německu podporu v roce 1935 mít své vojenské námořnictvo.
Francie chtěla pomoci Československu dle smlouvy s Polskem Polsko odmítlo, rovněž současně se zeptal Deladier polského velvyslance necháte projít sovětské jednotky a přeletět letadla na pomoc Československu polská odpověď v žádném případě a na letadla zahájíme palbu.
Napadení Polska Sovětským svazem bylo nepřijatelné, proto EU parlament přijal rezoluci v níž je uvedeno, příčinou druhé světové války je smlouva Ribbentrop – Molotov.

Pepa25

hapiky: Poláci si rozhodně nechtěli „s Hitlerem podmaňovat Evropu“. Jen dlouho považovali Hitlera za menší zlo než bolševiky – pořád měli před očima, že v srpnu 1920 je zachránil je „zázrak na Visle“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bitva_u_Var%C5%­A1avy_(1920)

_Bůh_

Paradoxní, že po 100 letech je situace pro Poláky ve vztahu k Rusku stejná.

plebs

Kazatel také jsem četl od historika část poněmčit, část zavřít anebo přesunout na Sibiř a zbytek pověsit

Dochy

elkon: A co máš proti spekulacím? Proč si o tom nezapřemýšlet? Copak jseš automat, že žiješ jen ze změřených faktů?