hapiky

O kolik by klesla spotřeba vody, kdyby si ji lidé vážili?

A neplýtvali?

Nejlepší odpověď
dudu

V osmnáctém století se průměrná spotřeba dala spočítat kolem 20 litrů vody, na konci druhé světové války to bylo sto litrů. V šedesátých letech pak spotřeba činila až tři sta litrů, naopak po roce 1989 se přičiněním stoupajících cen začala čísla spotřeby snižovat. Průměrná denní spotřeba vody na osobu v roce 2018 byla v Praze 107 litrů (v ostatních regionech ČR je spotřeba vody na osobu a den nižší).
Jinak ovšem spotřeba pitné vody je ten nejmenší problém, protože z celkového užití představuje necelá 2%. Nejvyšší nároky na vodu má zemědělství a průmysl.

Další odpovědi
Jan Kunčar

Problém je v tom, že jakmile se sníží spotřeba vody, vodárenské společnosti vodu zdraží, aby jim neklesl zisk (ve většině případů odváděný do zahraničí – Veolia ad.)

df

2/3

cochee

Můžu si vážit vody, jak chci, ale některé věci neovlivním. Ovlivním třeba mytí nádobí ručně – zastavuji vodu po dobu „mydlení“ talíře, totéž při mytí rukou – dnes už myslím převládají pákové baterie, není problém vodu zastavit a zase pustit ve stejném poměru mísení studené a teplé během zlomku sekundy. Ale neovlivním, že když se vykakám, ba i vyčůrám, musím to prostě spláchnout, ať nemám doma v koutě zápach hnojiště. A to spláchnutí je daleko víc vody než mytí nádobí nebo rukou. Takže já až si budu vážit vody, udělám si na baráku kubíkovou nádrž na dešťovku na splachování WC, kterou budu moci popřípadě doplnit vodou ze studny, kterou mám stejně kontaminovanou (není pitná). Myslím, že v posledních letech bych ji stejně plnil z 90% jen z té studny, dešťovka prostě není. Lidé v bytech neudělají nic, vodárenské společnosti určitě nenatáhnou druhou vodovodní síť s (levnou) užitkovou vodou na splachování (případně třeba praní). No a teď jsem třeba úplně vynechal lidi s barákem jako já, kteří ale navíc mají domácí bazén.

Hlada

Voda se na rozdíl od ropy nebo zemního plynu nespotřebovává. Odebírá se z vodního toku, vyčistí, znečistí, opět vyčistí a vrátí zpět do vodního toku. Nedá se tedy dost dobře mluvit o plýtvání. Naopak, snižováním průtoku se ucpává kanalizace, zvyšují se náklady na údržbu a ve výsledku stoupá cena za 1 m3.