Gestas

Není geniální má myšlenka jak zvýšit platy?

Práce zaměstnance má větší hodnotu, než jaký je jeho plat. Část rozdílu mezi hodnotou zaměstnancovy práce a jeho platem jde na rozvoj podniku, což je v pořádku. Ale část tohoto rozdílu jde do kapsy majitele/majitelů, kteří často vůbec nepracují. Kdyby se majitelé vyhnali, mohli by si zaměstnanci nechat i to, co teď dávají majitelům, tedy zvýšily by se jim platy. Není tato má úvaha geniální?

Nejlepší odpověď
Edison

Není. Svět ekonomiky se dělí na několik skupin: 1. ti, co tvoří hodnoty, 2. ti, co je obchodují a 3. ti, co je spotřebovávají. To obchodování je právě to, co je „přidaná hodnota“. Dá se si to představit tak, že obchodník, nebo manager si bere část z hodnoty zaměstnancovy práce, aby ji mohl prodat/zhodnotit. Druhou část si bere z ceny produktu na trhu. Tyto dvě složky, společně s dalšími dvěma: a) část ze zaměstnanvovy práce a b) část z ceny produktu jdou pak na rozvoj podniku, reklamu, náklady na provoz podniku. Ti nejlepší manageři uměj správně nastavit poměry, správně reagovat na dynamiku a turbulence v této oblasti. A to ani spotřebitel, ani dělník v superobrovském měřítku zvládnout nemohou.

Jde o to, že jeden (zaměstnacec) bez druhého (manager – obchodník) a třetího (zákazník) nemohou existovat. Neumím si představit narušení této koexistence, neb: 1. kdyby nebyl nikdo, kdo by vytvářel hodnotu, nebylo by co obchodovat, 2. kdyby nebyl obchodník – manager, vytvářely by se sice hodnoty, ale nebude nikdo, kdo je zobchoduje ke spotřebiteli, 3. kdyby nebyl spotřebitel, není komu vytvořenou hodnotu komu zobchodovat.

Tomu se říká „kola ekonomiky“. A systémy tohoto superstroje jsou různá, s různým poměrem převodů…

Další odpovědi
Kepler

Nedá se říct, že majitelé nepracují. Právě na nich jsou nejdůležitější rozhodnutí a strategie, od kterých se odvíjí celá ekonomika podniku. Podmínky na trhu se neustále mění a oni musí správně reagovat. Kdo jiný by firmu řídil?

hapiky

Až na to, že jsi druhý v pořadí po komunistech. Vždy zisk někdo shrábne, někdy zaměstnavatel, někdy stát…

led

Vo vašom výpočte ešte chýbajú povinné odvody z príjmu, okrem priamych odvodov zamestnancov, platí za nich aj zamestnávateľ vo svojich povinných odvodoch.
Pri vašom genálnom návrhu, takzvanom utopistickom komunizme, zabúdate aj na štátnu kasu, ktorá musí platiť nevýrobnú sféru z vašich, vlastne z daní všetkých zamestnancov (aj nevýrobných), následkom čoho by sa vám ako „živiteľovi štátu“ musela dvihnúť výška odvodov aj o tie zamestnávateľské odvody. tj ak dnes dostanete na ruku po odpočítaní povinných položiek cca (prosím o prepáčenie číselnej nepresnosti, čísla odhadujem, mikro a makro ekonómovia by vám to presne vypočítali) 60% z vášho hrubého platu, po vašom návrhu by ste dostali, možno, necelú polovicu regulovaného platu. Ani v čase hlbokého socializmu, ani v čase Pražskej jari, ekonómovia si netrúfli realizovať tento váš geniálny návrh a preto aj vtedy zamestnávateľské odvody ostali „visieť na krku“ zamestnávateľoch, aj štátnych kedy vlastne paradoxne v nevýrobnej štátnej sfére štát odvádzal zamestnávateľské odvody.štátu.

Doporučuje vám si preštudovať aj edisonovú odpoveď o svete ekonomiky.

PS pod čiarou…
zabudli ste do odvodov zarátať aj nezdaniteľnú odvodovú dávku z vášho príjmu manželke na chod domácnosti a jej „nevýrobné potreby“ 🙂

aliendrone

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
To už tu bylo, jak to dopadlo víme. Systém nezašel na „nedostatek svobod a demokracie“ jak se dnes často snaží vnucovat, ale na osobní nezainteresovanost zaměstnanců a především vládnoucích špiček. Pro ty byla jakákoliv náprava doslova proti jejich vlastním zájmům! Tohle si dobře uvědomoval Stalin a byl to jeden ze dvou hlavních důvodů, proč se konaly tzv. „čistky“!

(To se ale nikde nedočteš – bolševici o tom pochopitelně nechtějí ani slyšet a de(men)tokraty to také nezajímá, těm víc vyhovuje Stalina vykreslovat jako šílence radostně křepčícího nad hromadami mrtvol!) ;) :D :D

Mc Merkurion

… není především originální, zaměstnanci/dělníci se o to pokoušeli několikrát, až někdy 7.listopadu před 101 lety se jim to poprvé povedlo >>>jak to pokračovalo a dopadlo, všichni víme …

(O_o)

Myslim, ze je to neni dobry napad, i ti majitele dost pracuji a musi se snazit o to, aby jejich firma fungovala, kontrolovat lidi, resit administrativni veci, i prestoze je to velka firma a maji pravni oddeleni a spoustu zodpovednych lidi za chod spolecnosti porad musi mit ve firme prehled a delat dulezita rozodnuti. Pokud je to akcionar tak ne, ale tam je riziko a musi stale sledovat cenu na burze, pripadne i on resit pri velkem podilu schuzky s s ostatnymi velkymi akcionari.

zjentek

A proč by ne? K tvému modelu jsou zapotřebí pouze investice, nic jinýho vědět, znát a umět nepotřebuješ. A k těmto prostředkům se dostaneš právě tebou zmiňovaným navýšením mzd. Prostě máš po nějaký době víc prachů a nynější majitel vedle tebe ostrouhá. Dnes tomu říkají fůze a tak podobně. Nechápu, že se nad takto primitivními principy byznysu a ekonomiky někdo vůbec pozastavuje ještě ve 21. století. Na nic geniálního jsi nepřišel, čili ne, myšlenka není geniální. Model je stále stejný- máš prachy = jsi šéf; zvýší se mezdy = prachy mají i další potenciální šéfové. Praxí kolikrát získali větší nouhau, nežli máš sám a protože jsi v kanclu zakrněl, brzy tě jeden z nich vyžene (ten „chytrý“), stejně jako jsi před časem přechytračit svýho bosse ty.

Poznámka: jde o příklad. Jestli jsi už někdy pře*hcal bosse, neber odpověď osobně! ;)

Dochy

Ne. Je to hloupá myšlenka (promiň). Sám píšeš o majitelích. To jsou ale Ti, kteří kromě dalších služeb nakoupili stroje, domy, nástroje, materiál,… Myslíš, že by za to neměli dostat odměnu? Oni v daném podnikání riskují svůj majetek.

Edison

Alliene, to ale mluvíš o něčem jiném. Právě dnes máme hentu demogracii… tedy systém osobní nezainteresovanosti vládnoucích špiček, tedy systém, kdy všichni do všeho kecaj a nikdo za nic nemůže (kolektivní, čili nekonkrétní, neosobní a tím netrestatelná zodpovědnost). Ani Bureš nakonec za nic nemůže, bo „jsme ho přeci zvolili“…

aliendrone

No je tu „drobný“ rozdíl. Vládnoucí špičky jsou sice nezinteresované (i když jen zdánlivě – oni prozměnu chtějí být znovuzvoleni, takže vazba tu je), ale ti pod nimi (majitelé, akcionáři atd.) ano – ti jsou SILNĚ zainteresovaní, a ti se zase starají, aby byli zainteresovaní zaměstnanci (ať už dobře nebo blbě) – v tom je ten rozdíl oproti komančům, kde každému bylo všechno fuk. ;) :D :D

zjentek

Oprava: jde o klasický model podnikání a ne příklad ;)