Avatar uživatele
Ametyst

Proč mají spalovny komunálního odpadu špatnou pověst?

Je to ekologická technologie, v porovnání se skládkováním, kde navíc hrozí znečištění vod i půdy.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Drap, paul1, aliendrone, Disraeli před 35 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Neřekl bych že jsou v tom jenom spalovny, ale i celková situace kolem hospodaření s komunálním odpadem (včetně ekologicky tříděného). V konečném důsledku je to jen ** HODNĚ velká** „malá domů“ pro určitou skupinku hajzlíků, kteří na ní nesmírně profitují na úkor všech ostatních.

U spaloven půjde nejspíše o to, že jsou to spalovny, potažmo dle současných trendů zdroje uhlíkové stopy a ostatní bláboly. Ještě pikantnější je situace kolem třídiček odpadu, ve kterých se odpad roztřídí (za těžké peníze) a poté se všechen odveze k likvidaci do spalovny. 😕

Doba kdy Čína odebírala alespoň ty PET láhve je dávno pryč a z tříděného odpadu se méně než 2% (!!!) uplatňuje nějakou recyklací. A to navzdory lžím které denně slyšíme z médií.

Spalovny jsme postavili, vylepšili, doplnili třídíčkami odpadu, máme neskutečně drahou logistiku/provozní náklady celé infrastruktury. Dotace ze ZLOunie se obhajitelně utratily (probendily), úředníci si nahrabali při výběrových řízeních (výhra v něm není zadarmo), ten kdo to postavil také vydělal, no a my všichni ostatní holt na to doplácíme (financujeme provoz). Když už se to slavně postavilo. A politici se můžou plácat po zádech, jak pokrokově „recyklujeme“.

Inu dem(ent)okracie.

(Myšlenka recyklace je sice krásná a obhajitelná, ale jen do té doby, než narazí na praktickou stránku věci. Věci jdou dělat dobře a špatně, ale na tom druhém v tomto případě NĚKDO mnohem víc vydělá, to je celé.) 😕 😕 😕

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

Protože se to nazývá „spalovna“… což vyvoláva negativní spojitosti, asociace.
(Každopádně jsou různé spalovny – různě funkční; více a méně ekologické).

Nehledej logiku za davovou a podobnou psychologií. Tj jako proč byl a je tak populární komunismus nebo demokracie nebo liberalismus. Protože „společné vlastnictví“, „úplná rovnost“, „vláda lidu“, „svoboda“, „společné blaho“, atd. atd.

Odpověď je v neznalosti. Předsudky a domněnky. Lidi si o tom něco myslí (domnívají se) a nejčastěji, nejjednodušeji podle toho, co o tom slyšeli, jak se jim to jeví, jak to na ně působí (i třeba jen to slovo a význam – který si oni myslí, že to má. Tedy, co si oni osobně pod tím představují, nehledě na realitu).

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Protože skládkování si dokáže každý představit (samozřejmě bez toho ohrožení podzemních vod, to už je složité), zato účinnnost spalovny těžko, resp, z ní vidí jen ten komín, který je „přece fuj“.
Souhlasím, že by spaloven mělo být víc, v Německu jsou docela běžné, ale u nás bohužel jen v největších městech.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Protože řada lidí nechce slyšet relevantní argumenty a raději věří hospodským kecům.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Protože populismus.

Kdyby nebyla doba populistická, tak by bylo: „Tady máš spalovnu, prde!“ a komu se nelíbí, ať si prdel políbí. 🤷‍♀️ Dřív to tak bylo: tady to bude, protože to schválila Strana, tečka. Jasně, to je jiný příběh. Je, ale i není. Nejde o to, že to – tehdy – byla Strana s absolutní mocí, kolektivní nerozum. Jde o to, že někdo musí vládnout, a ti ostatní musí poslechnout (s výjimkou Francouzů, ale to je jiný příběh). Ne, že bude furt někdo pindat, kušnit, lamentovat – beztak to k ničemu není.

O to není, ať si pindaj, kušní a lamentujou. Ale povstávat by z toho nic nemělo! Ale povstává: život není krásný! A Ty svět neopravíš! 🙄🙈

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Když se pálí za nízkých teplot, moc ekologicky to nezní, ani nevoní 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
davidpruu

Dobrý deň, zaujímavá otázka ohledně špatné pověsti spaloven komunálního odpadu. Mimochodom, ak hľadáte ďalšie zaujímavé informácie alebo kontakty v rámci Európskej únie, odporúčam sa pozrieť na https://melds.eu/ . Je to sociální síť pro lidi a firmy z celej EÚ, ktorá môže byť veľmi užitočná.

Avatar uživatele
Ametyst

Zjentku, spot on! Při nedokonalém spalování vznikají škodliviny, když se šetři za každou cenu.

Avatar uživatele
zjentek

A ono se šetří. To samo o sobě destruktivní není. Horší je pochopení skutečností/sou­vislostí, NA CO se šetří 😕

Proto já dokola tvrdím nenažrance vyhubit- NEKOMPROMISNĚ! Teč­ka

Avatar uživatele
Drap

USA náš universální vzot nespaluje téměř nic a vše skládkuje. Ekoloie je pěkná věc, ale stojí peníze a ty potřebujeme třeba na válčení

Avatar uživatele
Pepa25

Drap: mluvte za sebe, ano? Neznám nikoho, pro koho by byl USA univerzální vzor.

Avatar uživatele
Ametyst

Disraeli: Je zajímavé, jaké neužitečné lumpárny se dokážou shora prosadit, ale dobrá a dokonce ekologická technologie ne.

Avatar uživatele
Ametyst

Elkon: to je právě škoda.

Nový příspěvek