KamČůZeK

Něco o odbavovaní na letišti?

Potřebuju co nejvíc informací o odbavovaní na letišti? Děkuji:)

Nejlepší odpověď
chudst

Dneska rano odlitam do Ameriky :)

  1. prijdes na letiste 2 hodiny pred odletem a podivas se na tabuli; ta tabule te odkaze k prepazce, kde ti odbavi kufry a daji letenky. Kufry mohou mit velikost 15–20kg (zalezi na dopravci). Kdyz budete mit o 2kg navic, nikdo to nebude resit; ja vsak mel jednou, kdyz jsem se vracel do CR, o 5kg navic a uz jsem to musel platit. A plati se sakra mastne, takze doporucuju nebrat nic, co nebudete potrebovat.
  2. jakmile dostanete letenku, jdete do odletove haly. Projdete celni kontrolou (ukazete pas), projdete pod detektorem kovu, musite si sundat batoh, zvykacky, hodinky (…) a dat je tam na takovy jezdici pas pod rentgen. (Jsou tam lide, vse vam reknou.) NESMITE S SEBOU DO LETADLA MIT ZADNE TEKUTINY! Bez milosti je zabavuji. Do letadla je povoleno 5kg a je to nejak omezeno i velikostne (ale to nijak nereste, proste takovej ten klasicky batuzek projde bez problemu, uz jsem videl, jak si s sebou dokonce brali poloprazdnou krosnu).

A jste v priletove hale – najdete si, odkud odlitate… a mate vetsinou jeste tak hodinu a pul cas, nez zacnou poustet do letadla, tak se tam zatim poflakujte.
Doplňuji:
Z tou „krosnou“ bych to nezkousel :) A samozrejme vsechny cennosti do letadla – penize, doklady, kameru, fotak, apod. Obcas se stane, ze se ztrati kufr – opatrete jej proto jmenovkou a adresou, vc. zeme – CZECH REPUBLIC. To rikam pro jistotu, me to nikdy nepotkalo, ale nahoda je blbec :) No – a s sebou do letadla si vemte knizku nebo mp3ku; vetsinou davaji v letadle i noviny zdarma :)

Další odpovědi
Terryle

Jenom doplním chudsta -
k zavazadlům: pokud se chystáš letět, najdi si informace na stránkách společnosti. Některá má limit 15 kilo, ale třeba WizzAir dovoluje až 32 (! , jsem zvědavá, jak dlouho jim to vydrží :).

Co bych rozhodně NEZKOUŠELA, je ta „malá nadváha“ do 2 kilo. Pokud poletíš s nízkonákladovkou (má levné letenky, nedává v letadle jídlo a noviny atd – např. Ryanair nebo EasyJet), osolí ti 2 kila tolik, že to bude dost možná dražší než samotná letenka. A ani klasický aerolinky už to dneska nevidí rády, záleží na tom, na koho narazíš u odbavení. Už jsem i viděla, jak dělali problémy u ČSA kvůli přesváze asi půl kila…
Batůžek do letadla (kabinové zavazadlo) může být někdy i těžší (až 12 kg), závisí to zase na společnosti. A ještě jsem neviděla, aby ho vážili nebo měřili, většinou na něj jen mrknou a dobrý.

Pak kontrola dokladů a totožnosti – chtějí vidět letenku / palubní lístek a pas.

Bezpečnostní kontrola. V příručním kufru a u sebe nesmíš mít nic ostrýho, hořlaviny… a ty tekutiny. Pozor, za tekutinu se považujou i spreje, pasty, gely a masti. Jediný, co se smí, jsou maličký balení (do 100 ml – třeba parfém, zubní pasta, kapky do nosu apod) v zavíracím plastovým sáčku (s tím plastovým proužkem, kterej se dá otevřít a zavřít).

No a pak si počkáš u brány tvého letu, jejíž číslo visí na vývěsních tabulích, ukážeš letenku (a někde i pas/občanku) a jdeš do letadla :)

hanulka11

neměj z toho strach vše probíhá v klidu a hladce

zde se můžeš připravit

http://www.le­tejte.cz/1184/od­baveni-na-letisti-aneb-odbaveni-a-bezpecnostni-kontrola/

Salvaje

Doplním:
Zavazadla si ověř u letecké – některé mají váhový systém, některé kusový. Záleží taky na destinaci, kam letíš. Nadváhu, ani malou, bych rozhodně neriskovala.
Příruční zavazadlo se taky různí společnost od společnosti.
Pokud už máš letenku, měl bys tam mít podmínky pro zavazadla napsané.