marci1

Nastane konec zeleniny v obchodech?

Z médií: „Prázdné regály v Británii. Obchody prodávají rajčata či okurky na příděl“.
Češi: Papriky jsou nehorázně drahé!

Britové: Vy máte papriky? 😄 😄 😄

Byla jsem na nákupu s příbuznou. Papriky 170 Kč, okurky 75 Kč. Uvažovala jsem o jedné paprice a dvou okurkách. 1paprika za 38 Kč a dvě okurky (malé) za 70 Kč. Příbuzná mě odradila od koupě dvou okurek otázkou: „Opravdu uvažuješ o dvou okurkách?“ 😄
https://pixaba­y.com/sk/illus­trations/papri­ky-zelenina-jedlo-610823/

Doufám, že to u nás nebude vypadat takto: 😐
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/ekonomika-firmy-britanii-sevrela-zeleninova-krize-prazdne-regaly-tri-papriky-na-hlavu-226642#dop_ab­_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=zpra­vy.sznhp.box&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=ab­test203_perso­nalizovany_la­yout_varAA&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nejlepší odpověď
da ny

Těžko odhadovat, co bude.
Ovocnáři likvidují sady (uskladnění jablek je nákladné, jablka drahá a pak neprodejná). Polsko jich snad bude mít dostatek 😉 Ty z exotiky mi nechutnají. Když je upeču v troubě, jím molitan.
Farmářské trhy jsou u nás jen zřídka,
Platy a mzdy jsou tady u nás na českém západě jedny z nejhorších/nej­slabších v ČR.
Zeleninu nakupuji nejčastěji v nejbližším obchodě (střední Billa). Nejdražší papriky jsem potkala, za 100 Kč/kg. Vietnamci, v zelenině měli i za 170 Kč. Běžně kolem stovky. O pár metrů dál jsou další Vietnamci (smíšené zboží). Ti mívají papriky (dopoledne) za 69, 59 Kč/kg. Papriky nejím, ani mi nechutnají. Kupuji jen dětem (dopoledne jsou v práci, odpoledne vykoupeno).
Soukromník, prodává především dovozové zboží (Německo, Holandsko, Itálie apod.), expirační doba je kratší (týden až měsíc). Nakupují na Západě levné zbytky. Část sortimentu je stálá, zbytek, co kde seženou (výprodej). 4 balené papriky měli za 39 Kč.
Okurky (hadovky) jsem „potkala“ za 35 Kč nejdražší. Billa měla dnes nezlevněné, tedy za plnou cenu 1ks za 28 Kč. Máslo za 33 Kč (Moravia z Vysočiny) několik druhů. Nejdražší je za 60 Kč.
Vietnamci ve večerce prodávají až za 80 Kč.
Na sídlišti na kraji města jsou 3 super/hyper­markety, kde je minimálně ve 2 zelenina a ovoce levnější, než v „mém obchodě“.
Netuším, kudy chodíte 😉. při svých nákupech a kdo Vás tak okrádá a „rejžuje“ na zákaznících.
Co nekoupíme „doma“, nakoupíme v Německu. Někdy za stejnou cenu, jindy levněji (zvlášť když mají akce).
Já jsem spíše optimista. Tak věřím, že zelenina bude. Bude se pěstovat, snad ji bude mít kdo sklidit (?). V zimě má stejně chuť nevalnou. VITAMÍNY A MINERÁLY v ní téměř žádné stejně nejsou, pokud zeleninu „rozumně“ a zdravě lidská ruka nepřihnojí. Takže, při její absenci v obchodě, takřka žádnou újmu neutrpíme. Vláknina se dá doplnit jinak a levněji, než ze zeleniny.

Další odpovědi
Ametyst

Nenasytní distributoři elektřiny způsobili tuto drahotu. Vyhřívané skleníky se prodraží.

cappuccino

Mame to tak dobre vymyslene, ze i cibuli dovazime z Noveho Zelandu. To by snad i neandrtalec vymyslel lip!!
Ja jsem tu drahotu o vikendu obesla tim, ze salat byl z bileho nakrouhaneho zeli, s nastrouhanou mrkvi a cervenou repou. Bylo to dobre, ale preci jenom clovek ma rad zmenu!

Tak snad ta drahota nepovede k tomu, ze se u lidi zase vyskytnou kurdeje!!
Ale nesmim o tom premyslet, nebo dostanu chut na leco a budu si ji muset nechat zajit!!!

zjentek

Konec ovoce a zeleniny v obchodech dávno nastal, přestože byznys s prodejem toho, co se na první pohled tváří jako ovoce a zelenina, čile pokračuje. Avšak to, co se v řetězcích tváří jako ovoce a zelenina a vy to nakupujete, bohužel není ovocem a zeleninou. Tím, že jste schopni a ochotni nadále v této nekalé (mravně nevyhovující) hře na službu a zákazníka vůbec pokračovat, docela snadno a nepokrytě likvidujete životy mravně čistým jedincům, jako je zjentek. Zamyslete se prosím, jaké máte šance. Haré Krišna 🙏

(" To, co se v řetězcích tváří jako ovoce a zelenina a vy to nakupujete, bohužel není ovocem a zeleninou." Jsem přesvědčen, že skalní intelektuálové vytáhnou cosi [studie, cokoli], čím skutečnost vyvrátí. Totiž skalní intelektuál bude ctít a následovat autoritu až do definitivního vyhubení, což, bohužel pro „zjentky“, již dávno taktéž podloženo studiemi, viz Milgramův výzkum/experiment, etc. Děkuju.)

paul1

Asi nezbyde jiné, než si zeleninu pěstovat sami – teď na balkonech, zimních zahradách, sklenících a pařeništích. Později zahrada, pole. U nás (doma) by na to podmínky i byly, ale zase na to už pomalu nemáme věk (80 a 82+). Takže jen tak přicmrndáváme, hlavní dílo je na mladých.

Manfred05

Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by v blízké budoucnosti měl nastat konec zeleniny v obchodech. Zelenina je jedním z nejdůležitějších potravinových zdrojů pro lidi, a většina zemědělských plodin, které poskytují zeleninu, se pěstuje v celém světě.

Nicméně, jako u všech zemědělských produktů, zelenina může být ovlivněna nepříznivými klimatickými podmínkami, přírodními katastrofami nebo škůdci, což může mít za následek nedostatek určitých druhů zeleniny na trhu. Také náhlé poptávkové špičky v důsledku různých faktorů mohou mít dočasný vliv na dostupnost určitých druhů zeleniny.

V posledních letech se také zvyšuje trend lokálního zemědělství a pěstování zeleniny v domech nebo bytových domech, což může mít za následek menší poptávku po některých druzích zeleniny v obchodech. Nicméně, stále bude existovat potřeba zeleniny v obchodech pro ty, kteří nemají přístup k vlastnímu pěstování a kteří preferují nákup zeleniny v obchodě.

Lurius

Zelenina nás jako lidstvo přežije

Ametyst

Cappuccino: To se potom těžko předstírá elitám zájem o ekologii. Na to jim skočí už jen děti. Proto jim chtějí dát volební právo, a definitivně pohřbít zdravý rozum.

cappuccino

Ametyst: naprosty souhlas! Chapu, ze banany nebo ananas se musi dovazet. Ale cibule? Ta snad roste uplne vsude!!? A my ji „ekologicky“ dopravujeme letadlem!!

Dochy

Zjentek: Je fakt, že rajčata za 40–60kč/kg už jsem alespoň dva roky nekoupil. Když to co vypadalo jako rajčata mělo cenu 100–160kč/kg tak byla alespoň nějaká šance, že to jako rajče chutnat bude ☹