autacek

Narafičil jablko na strom pokušení bůh, nebo ďábel?

Nejlepší odpověď
Kepler

Oficiálně to byl ďábel, jenže málokdo ví, že má s bohem opoziční smlouvu. Cokoliv ďábel vymamlasí, je vždy s tichým souhlasem boha. Jinak by byl ďábel už dávno prohlášen za stranu potlačující lidská práva a svobody a jako takový zakázán.

Další odpovědi
led

Vysvetlenie je v rozpore s kresťanskou náukou…

Boh je vševedúci,
ak by Diabol narafičil jablko na strom poznania, musel by o tom vedieť.
Boh je všemocný,
ak Diabol narafičil Jablko na Strom poznania s akýmkoľvek úmyslom, mal možnosť, pokiaľ by to bolo v jeho záujme, tomu zabrániť, rovnako, ako mal možnosť zabrániť Eve a Adamovi ochutnať Jablko zo Stromu poznania.
Kedže Boh takto nekonal, obaja sú spoluzodpovední za neskoršie ľudské hriechy, ale ich „právny obhajca“ Biblia to vysvetľúje ako Božiu skúšku pevnosti ľudského charakteru. Adam s Evou v skúške zlyhali a za trest boli vyhnaní z Raja do „večného vyhnanstva“.

Preto aj keď navádzanie na trestný čin, rovnako aj úmyselné podporovanie a nezabránenie trestnému činu, je v zmysle Božích aj ľudských zákonov, trestné, rozsudok Najvyššieho súdu znie:
„za všetky ľudské hriechy sú plne zodpovední samotní ľudia“ a skutoční pôvodcovia boli zbavení obvinenia.

dudu

Pokud se vymaníš z oblasti bájí a mýtů, avšak budeš akceptovat postavu Boha všemohoucího, pak není od věci se zamyslet zda Adam s Evou nebyli v zahradě Eden jen pouhými zahradníky. Zapochybuj též zda oním ovocem bylo jablko nebo se jednalo o poznání odhalující, že kromě klonů existuje i příjemnější princip rozmnožování. Povšimni si rovněž faktu, že padlí andělé byli mimozemšťané, kteří přes zákaz svého šéfa opečovávali dcery lidské a posléze také učili svoje potomky např. zemědělství, lékařství i vojenství.
Meditovat nad ustanoveními Starého zákona bylo ještě nedávno rouháním. Věř, že zpětně k jednoznačnému závěru nedospěješ obdobně, jako pokud bys nyní hledal řešení proč u nás sami od sebe padají mosty.

marci1

Zřejmě ďábel. Neví se určitě, kdo stojí za tím, že je had přemlouval, aby okusili jakési ovoce ( neví se jestli to byly datle, nebo např. jablko). I když had se na některých obrazech objevuje s ženskou hlavou a je možné, že to byla Adamova první žena, která je ponoukala k pozření ovoce na stromě „Poznání“. 🙂

ivzez

Na jabloních obvykle rostou jablka → podle mne tam jablko nenarafičil nikdo.
Jestli někdo něco narafičil, pak snad toho hada „pokušitele“…

Přijde mi neuvěřitelné, čemu všemu jsou někteří lidé „ochotni“ uvěřit. V Boha, který vyžaduje lidské (děti) oběti, vystavuje*) lidi různým pokušením a přestože je tak miluje,
že pro „vykoupení jejich hříchů“ poslal na smrt vlastního syna…

*)
Souhlasím s Keplerem → Ďábel by bez „tichého souhlasu“ Boha nic nedokázal.

___
PS:
Našel by se tu někdo, kdo by dokázal vysvětlit, jak že se to má s lidskou hříšností?
Znám dost lidí, ale neznám nikoho, kdo by hřešil.
Proč je tedy před křtem potřebné „očištění od hříchu“?

A proč ten, kdo lidi tak miluje, „uvrhnul lidi do hříchu“ (ještě k tomu dědičnému)?

Smackdown

Oba dva, Ďábel a Bůh udělali sázku, jak se člověk rozhodne, jestli pro dobro, nebo pro zlo, zatím vyhrává Ďábel.

independent

Jednak nevíme jestli to bylo jablko, píše se o ovoci a pak Bůh jej nenarafičil, ale ten strom stvořil a člověku zakázal z něj jíst a ďábel člověka pokoušel aby z něj jedl a ten podlehl