Valky

Nápad na film – co udělat, aby se film natočil?

V rodině máme hodně moc zajímavý – romantický příběh z druhé světové války, kterému by člověk jen sotva uvěřil, kdyby se doopravdy nestal. V souvislosti s natočením filmu Lidice mě napadlo, dát tento příběh napovrch světa. Co mám pro to udělat? Resp. jak příběh sepsat, aby – když ho přednesu nějakému režisérovi – mi nemohli příběh „ukrást“ s tím, že na to nemám nějaké autorské právo? Četla jsem hodně příběhů o tom, jak měl někdo nápad na film, přednesl ho, oni mu řekli, že je to kravina… A pak to natočili, aniž by mu museli platit?
Myslím si, že tahle naše „rodinná“ story by mohla lidi upoutat hlavně tím, že je to skutečná událost o lidech, kteří žili za války – o lásce atd… Žádné falešné klišé.. Co myslíte?
Doplňuji:
Mě jde o to, jak sepsat ten příběh – chci ho sepsat já – tak, aby až ho předám scénáristům, mi ho nemohli nějak „ukrást“ …

Nejlepší odpověď
anonym

Doplním Deli, prvotní konzultace se scénaristou má nejen profesionální význam z hlediska postupu, ale dokáže i posoudit naději na komerční realizaci.
A obavy z krádeže námětu se dají ošetřit právní klauzulí ve smlouvě o spolupráci a komunikací s korektními partnery, jež vám právě může doporučit scénárista zběhlý v této branži.

Další odpovědi
Deli

Spíš oslovte scénáristy. Nebo nějakého spisovatele, který bude schopen pomoci Vám sepsat podle Vašeho vyprávění knihu, jíž budete spoluautorkou.
Doplňuji:
Valky, sepište ho prostě svými slovy, chronologicky, se vším, na co si vzpomenete, doložte fotkami atd.

led

Valky, v kľude bez nervov.
postup je takýto:
1 – zozbierate si podklady na príbeh
2 – navštívite filmové štúdio, kde predáte filmové práva na príbeh
3 – štúdio to zadá scenáristom, vy ak to máte v zmluve dohodnuté, možte pri písaní asistovať.
4 – štúdio vyberie režiséra a tvorivý štáb, hercov. tu už väčšinou vaše práva na zasahovanie končia. Vy sa zjavíte už len v titulkoch: na námet…
Z tohto vidíte, že všetko je otázka správne postavenej zmluvy so štúdiom.
Ak by povedal náš veľký Dr.Axl poraďte sa s právnikom.

anonym

Valky , chapu to tak , ze chcete penize za pribeh … ale takhle to nefunguje. ☹ Nemuzete sepsat dopredu s nekym smlouvu , ze az po sepsani mu odvypravite vas rodinny pribeh , a kdyz se mu bude libit , tak pak podle toho sezene producenta – napujcuje si nekolik 10 milionu korun , ponese veskere riziko , protoze nikdy nikdo dopredu nevi , jak film bude uspesny . Hlavne , ze vy zadne riziko mit nebudete , protoze by jste mela nejradsi ve smlouve , ze vy budete mit penize jiste ..... je to nerealne. Ale chapu vas , ze se takove veci deji. S tim ukradenim pribehu. Je to riziko , vzdy. pro vas ale jen to , ze by jste nedostala provizi , pro ty druhe by bylo ve hre ale mnohem vic. Je mi to lito , nechci se vas dotknout , ale jen pisi realisticky. -iv-

AnnMary

Zdravím! Musíš příběh nejdříve napsat. Poté bys podle mě měla zajít za právníkem, který by sepsal takové „léjstro“ (něco jako patent :D ). Všecko se podepíše, ale jistě to nebude zadarmo. Pak s takhle podchyceným dokumentem můžeš obíhat ražiséry. Ale dej si pozor, ať to právním dobře sepíše (jakože, když případný režisér udělá v tvém dokumentu změny, ať se to také bere jako, že to byl tvůj přiběh). Podle mě je nejlepší se poradit s právníkem, a on ti řekne víc. :)

Valky

Už je tady zase to, co mě na této stránce šíleně sere… S prominutím. Položím otázku, chci odpověď na otázku. Odpověděl mi v podstatě jen Dr.Axl… Nežádám ani se neprosím o Váš názor – který je většínou i mimo mísu. Chci odpověď – pokud nevíte, nepište nic, pokud nechápete otázku, nepište nic a pokud Vám ta otázka nějak vadí, nepište sem bláboli…
Mám zajímavý příběh, chci, aby se dostal na světla, aby o něm lidé slyšeli… Jedná se o něco podobného, jako je Petr a Lucie s tím, že tenhle skončí happyendem… A je to opravdu reálná věc, kterou prožívali lidé za války. Jediné, co nechci je – plácnout to scénáristovi, který mi řekne, že je to blábol a nemá to cenu… A já se tím tedy nebudu dál zaobírat… A on si to pak vesele sepíše, jako svůj vlastní příběh, inspirovaný reálnou historkou… Aby mě prostě takhle nikdo neoblafnul, chtěla jsem se právně bránit – o to mi jde! Jak můžu někomu říct příběh a vyvarovat se toho, aby mi ho mohl bez postihu „ukradnout“… Takže až někdo proboha pochopíte, o co mi jde – BUDU VDĚČNÁ ZA ODPOVĚĎ!

anonym

oooo 🙂 Jeste ze nejsem nablizku ! To bych asi jednu chytla. 🙂 Ale hodne stesti ! -iv-