Rokio

Nachází se v Grónsku nějaká vyspělá civilizace, nebo tam jsou jen kmenová společenství?

Žijí na největším ostrově na světě vyspělá společenství (např. lidé na úrovni občanů Francie, USA, Chile, Japonsko, Austrálie atd.), nebo zde jsou jen kmeny?

Nejlepší odpověď
marci1

V lednu 2016 zde žilo 55 847 obyvatel, z toho 88 % Inuité a dánsko-inuitští míšenci a 12 % Evropané, většinou Dánové.

Inuité jsou skupinou obyvatel nejsevernější části Ameriky, kteří jsou kulturně podobní ostatním domorodým obyvatelům. Obývají arktické regiony Grónska, Kanady a Aljašky. Inuit je množné číslo, přičemž jednotné číslo je Inuk. Hovoří inuitskými jazyky, které se řadí mezi eskymácko-aleutské jazyky.

V USA a Kanadě jsou Inuité jedním z národů řazených pod Eskymáky spolu s Jupiky a Iñupiaty. Označení Inuité tedy není možné použít pro Jupiky. Označení Eskymáci zase nelze použít pro domorodce v Kanadě a Grónsku, protože je pejorativní.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Inuit%C3%A9
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gr%C3%B3ns­ko
🙂

Další odpovědi
Kepler

Grónsko spadá pod správu Dánska a kromě Inuitů tam žijí v několika málo městečkách na pobřeží i Evropané a Američané, Takže civilizace dorazila i tam, i když se tam v průměru nemají tak blahobytně, jako na nedalekém Islandu.

zjentek

„…čím víc na sever, tím civilizovanější a vyspělejší národy tam jsou.“

;) (;