hapiky

Myslíte, že ve vesmíru existují dvě podobné planety, které obíhají kolem jednoho slunce a je na nich vyspělý život?

Naše sluneční soustava dala přednost rozmanitosti…
Jak by to asi dopadlo, kdyby byly dvě podobné Země. Myslíte, že bychom splupracovali, nebo válčili?

Nejlepší odpověď
Henry1660

Někdy by válčili, někdy spolupracovali — stajně jakojednotlivé státy mezi sebou…

Ad Kepler:
Podmínek pro život na plantetě je několik, ale to neznamená, že musí nutně být ve stejné oběžné dráze — „obyvatelné zóně,” jak ji nazýváš. Udáváš to asi k vůli teplotám na planetách, což se zdá, že závisí na vzdálenosti od jejich hvězdy. Ale to není jediný (a nejdůležitější) faktor, který ovlivňuje teplotu na planetě (hl. je složení planety – velikost, jádro, typ a atmosféra).

Vezmi si např. na Merkuru (nejbližší planeta k Slunci) je prům. teplota –150 — 400 °C. Kdežto na Venuši teplota nikdy neklesá pod 400 °C, dosahuje až 500 °C a to je 2× tak dál od Slunce než Merkur.
Zjednodušeně: Venuše je mnohem teplejší planeta, i když je dál od Slunce než Merkur (na kterém jsou teploty i v mínusu).

Takže klidně by mohly existovat planety se vzdáleností od sebe jako Země a Jupiter a na obou by mohl být život.

Další odpovědi
aliendrone

Tak především – je NUTNÉ aby planety byly v „zóně života“ – pokud uvažujeme o životu principiálně takovém, jakém ho známe (jiné typy ale nelze vyloučit), tedy takovém, který potřebuje ke své existenci vodu v kapalném skupenství. Tudíž lze prakticky vyloučit existenci 2 takových panet v jednom systému, přesně jak píše Kepler.

Uvažme ale možnost RŮZNÝCH PRINCIPŮ života – dejme tomu jeden jako je náš, druhý vyžadující supravodivost (a s tím spojené podivnosti dodnes nedostatečně prozkoumané) – ergo planeta by musela být velice vzdálená od mateřské hvězdy (s povrchoou teplotou lehce nad 0K, aby supravodivost byla možná).

Pro „studenou“ civilizaci by bylo asi těžko představitelné, že v tak vražedných podmínkách, kdy třeba kyslík už není „normálně“ tuhý a dokonce ani kapalný, nýbrž PLYNNÝ by něco rozumného vůbec mohlo existovat a přežít. ;) :D :D

Ale co už, hlavní je, že další podmínkou k „setkání“ je vhodné načasování. Pokud by se např. „studená“ civilizace utvořila v době zemského kambria, tak i kdyby se dostala na „zemskou“ planetu, co by asi našla? Baktérie a chaluhy? Jak by to hodnotila? Jako podivnou vysokoteplotní chemickou aktivitu (něco jako my dnes hledíme na plasty)? ;) :D Dokázala by si vůbec představit, že JEDNOU z toho bude inteligentní život?

Navíc – ono nic netrvá věčně, dokonce i „technologická civilizace“ má svoji „expiraci“! Prozatím se po mnoha velice komplikovaných dedukcích za pomocí počítačů (v konečném důsledku se stejným efektem, jako u křišťálové koule ;) :D) vědci dopracovali ke „střední hodnotě“ trvání technologické civilizace na 10 000 let.

Pokud by „studení“ kontaktovali „zemšťany“ v době počátku kambria, tak dnes už DÁVNO nejsou! (popřípadě jsou něčím zcela nepochopitelným) Dokonce i kdyby zde byli o nějakou půlmiliardu let později, kdy na „teplé“ planetě již řádily hemelky, tapíři a všelijaké ochechule – stejně by po něčem, co by jen vzdáleně připomínalo člověka nebylo ani vidu, ani slechu by platilo TOTÉŽ! ;) :D :D

Prostě podmínka je, aby obě civilizace byly na ekvivalentním vývojovém stupni – jinak by šlo o podobně smysluplný vztah, jakým je „mravenec-člověk“ – a to činí vzájemný kontakt (ať již přátelský či nikoliv) z reálného hlediska téměř NEMOŽNÝM! :)

Pochop – i mezi lidmi jsou „brabencologové“, to ovšem neznamená, že by někdo SERIÓZNĚ uvažoval o „navázaní spolupráce“ s tímhle nebo támhletím mraveništěm! ;) :D

A když tě začnou mravenci „zlobit“, tak ke zlosti a protestům myrmekologů jim nevyhlásíš válku se vším všudy, nýbrž provedeš insekticidní ošetření. (v praxi třeba někdo lidstvu zhasne Slunce, popřípadě ho změní v novu atd.) ;) :D :D

mosoj

Pán všemohoucí to dobře zařídil. Vzhledem k tomu že, podle dosavadních znalostí je vesmír nekonečný, určitě ve vesmíru je mnoho planet na kterých je život v různých formách. Protože by setkání různých civilizací nedělalo určitě dobrotu, zajistil při stvoření světa aby se tyto civilizace nemohly potkat. A to nepředstavitelnými vzdálenostmi mezi světy, fyzikálními limity a nepatrnou životností civilizací. Civilizace, které mají z hlediska vesmíru nepatrnou životnost, nemohou tyto vzdálenosti překonat. I když kdo ví, když člověk vlastně nic neví i když si myslí že je fořt a dělá vše aby jeho existence na této planetě byla co nejkratší. Poslední poznatky získané z Hubbleova teleskopu dělají z lidské civilizace zcela nevýznamnou epizodu velkohubých rychlesmrtelných tvo­rů.

Kepler

Obě planety by musely být v obyvatelné zóně, kde existuje voda v kapalné formě a příznivé teploty, nehledě na další a další podmínky existence života. Není dost dobře možné aby planety obíhaly po téměř stejné oběžné dráze. dříve nebo později by se srazily, což diktují zákony gravitace. Proto mezi kamennými planetami existují v podstatě pravidelné rozestupy oběžných drah cca po 50 mil. km. No a kdyby přece jenom nějaké dvě civilizace v jedné soustavě existovaly, dopadlo by to stejně jako v jiných případech, které známe z naší planety. Nejspíš by ze začátku spolupracovaly a později jedna druhou sežrala.

Drap

Pokud by to tak bylo, tak by nikdo nespolupracoval ani neválčil, protože vzdálenost by byla nepřekonatelná.

Henry1660

Keplere, to bys přece, jako světoznámý astronom měl vědět. :'D

hapiky

Drap: Myslím, že dvě Země v naší sluneční soustavě.