vas999

Myslíte, že by tohle mohlo souviset s délkou života Stephena Hawkinga?

Je smutné, že Stephen Hawking zemřel. Na druhou stranu, když si uvědomíme, že podle běžného průběhy jeho nemoce měl být snad padesát let po smrti, tak vydrržel dlouho. Věnuji mu proto pár prázdných řádek 😁

Ale k otázce: dlouhou dobu se nemohl nijak zvlášť hýbat. Přes třicet let nemohl ani sám mluvit. Měl ale štěstí v tom, že byl chytrý. Mohl tedy alespoň hýbat vlastními myšlenkami (což se projevilo i jistými pohyby ve vědě 😁). Teď si to uvedeme do souvislostí: jeho nemoc (amyotrofická laterální skleróza) způsobuje úmrtí nervových buněk, které ovládají pohyby svalů. (více viz například https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Amyotrofic­k%C3%A1_later%C3%A1ln%­C3%AD_skler%C3%B3za) Důležité jsou ty NERVOVÉ buňky. Přemýšlení (jeho nejvýznamnější a asi i nejzastoupenější činnost) zařizují opět NERVOVÉ buňky. A teď se ptám: nemohlo by to mít nějakou souvislost? Nemohlo by silné, důsledné, hloubkové a dlouhodobé přemýšlení pomáhat s onou nemocí, zmírňovat důsledky, prodlužovat život? Nebo třeba alespoň to, že si svůj ač omezený život užíval? I to jsou přece NERVOVÉ buňky (i když zde by se již dalo spekulovat, například o duši…). Nemohlo by to mít ale nějakou souvislost?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ta nemoc zničila nervové buňky ovládající pohyb svalů, ale s těmi v mozku, které jsou odpovědné za myšlení to nemělo nic společného. Žádnou souvislost tady nevidím.

Další odpovědi
orestez

Silné jsou prázdné řádky. Při posledním jsem nezachytil můj padající chlebíček. Ať se jedná o tvora jako jsou Hawkins, tur, prase, horolezec, šéf, oresta a žomlík s ňafkou, nejde v průběhu elektrického života ukazovat na víc, než kam dosáhly elektrické dráhy nervů od mozku směrem do těla. Které má pro centrum odlišný účel, než jak ho chápeme my, produkt vedlejšího myšlení. Tělo spolu se součásti jsou pro ovládající mysl, mozek pracovními chapadly . Seberte mozku ruce, nohy, vymyslí nový způsob jak přežít. Seberte mu chemickou laboratoř a čistírnu, ledviny, játra, plíce. Bude z něj pouhý šnek. Šnek, který by býval ovládal skandování na Times Squares, získával titul premianta. Ovšem stačí přidusit, mozek funguhe i tak a žije ve svém snovém světě.

bolak

Byl to frajer že to dotáh tak daleko. Já mám vysokou empatickou citlivost a dokážu pochopit co se v něm asi dělo, taková bezmoc. Už jenom to že bych se nemoch 30 let podrbat na koulích, to by normální člověk nevydržel.

bolak

Taky měl ale velkou kliku v tom kde a kdy se narodil, jen si to vemte, narodit se o 100 let dřív, tak by ho nejspíš někdo z rodiny zadusil polštářem aby měli u oběda o krajíc chleba víc, a dneska by o něm nikdo nevěděl.