Rokio

Myslíte si, že zásady jsou v podstatě morální podpěry?

Podle mého názoru jsou zásady takový bonus k morálce. Jinými slovy jí kladně podpírají.

Jaký máte na tohle názor vy? Co si myslíte o zásadách?

Nejlepší odpověď
annas

Zásady jsou v podstatě pravidla, principy, které jsou dané společností a je třeba je dodržovat. Jinak může být dotyčný nějakým způsobem sankcionován.

„Morálka = mravní jednání; souhrn určitých . mravních zásad a norem, mravnost: zákony morálky . také jkázeň, svědomnitost.“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mor%C3%A1lka

Existují tedy morální zásady,, třeba jak se chovat k ostatním. Neházet jim např. klalcky pod nohy, protože se o ně můžeme pak sami zakopávat a komplikujeme si život.

Takže morální zásady tedy souvisejís tím, jak dodržujeme společenská pravidla a normy, ukazují na to, co děláme dobře či špatněě. Člověk, který zásady dodržuje, zpravidla opozná, co je pravda a co je lež.

Ale je třeba si uvědomit, že pro určitou skupinu mohou platit jiná morální pravidla.

Napadl mě trest smrti – pro někoho je jeho udělení nemorální, , nepřípustné, jiní zase věří, že člověk, který sopáchal těžký zločin, je nebezpečný pro společnost a trest smrti je pro něho vhodný.

Zásady nejsou nějakou nadstavbou morálky. I když se třeba liší zásady či pravidla zdvořilosti, která nejsou tak závažná jako pravidla morálky.

Další odpovědi
Complex

Myslím, že morálka a zásady jsou úzce spjaty. Někdy jde o to jaké zásady člověk má. Mohou být i takové, které škodí?

Drap

Myslí, že to neni pravda. Záleží také na tom, jak to kdo bere

Kepler

Určité zásady jsou součástí morálky. Neměly by ale být neporušitelné, mohou nastat situace, kdy uplatnění zásady může napáchat škody. Člověk se musí někdy řídit i srdcem.