autacek

Myslíte si, že by mělo docházet, dokonce i v dílech pro děti, nadále k překrucování historických skutečností?

Například loutkový film Lajka o psí kosmonautce. A nejde jen o to, že Lajka byl pes, nikoli fena, ale o to, že jsme tam to nebohé zvíře poslali umřít, nikdy se nepočítalo s tím, že by se měla vrátit na zem a již vůbec se málo ví o tom, že vše nevyšlo tak jak mělo a místo aby přežila plánovaných pár dní, v podstatě se v raketě velmi brzy ustresovala a upekla. A pokud již děti nechceme seznámit s touto poněkud neveselou realitou, proč jim máme na toto téma již od malička lhát?

https://magazin­.aktualne.cz/kul­tura/nekteri-divaci-si-na-lajku-urcite-budou-stezovat-ae-jsme-pri/r~3c03958­4c00211e7b8900025900fe­a04/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, myslím.

Další odpovědi
Kepler

Lajka byla fena odchycená na ulici, v ostatním máš pravdu. Myslíš, že by bylo vhodné v loutkovém filmu pro děti uvádět takovou drsnou realitu? Co by si z toho děti asi odnesly? Asi, že zabíjet psy je normální? Na krutý svět by si měly počkat až v dospělosti, stejně jako na fakt, že dárky nenosí Ježíšek. Navíc nejde o žádné překrucování historické skutečnosti, jen fabulace. Lajka není historický film.

Kelt

Tady nejde o historickou pravdu, ale o to, jak zaujmout dětského diváka. Například jsou tři dánské filmy Ztracený poklad templářů, kde děti najdou ten poklad na Bornholmu a přemůžou dospělé. Dětský divák fandí dětem a je mu jedno, zda je to pravda nebo ne. Kdyby někdo natočil film pro děti, že za války bylo zabito mnoho dětí, asi by to děti deprimovalo. Stejně tak smrt zvířete ve filmu se dítěte velmi dotkne. Vzpomínám si, že jsem v kině viděl film Nekonečný příběh, synovec mi seděl na klíně a když se utopil kůň v bažině, začaly plakat všechny děti. Tady nejde o lež, ale o vysvětlení skutečnosti tak, aby to člověk pochopil. Pro malé dítě je smrt spánek, babička bude spinkat a nebudeme jí budit.

led

Súhlasím, že politika a prekrucovanie faktov do detských hláv nepatria. Ale v tomto umeleckom podaní Lajka je braná ako symbol. Myšlienkou tejto hry je „vztah člověka ke zvířatům, říká režisér Aurel Klimt“ vo vašom odkaze.
Než skritizujeme umelecké dielo, najprv ho treba spoznať, jeho myšlienku a cieľovú skupinu ľudí (deti), pre ktorých je toto toto dielo určené.

Alebo sa vám viac páčia absolutne skreslené rozprávky, hlavne spoza oceána, plné násilia, krvi a podvodov, ktoré bežne vidíme nielen v súkromných ale, žiaľ, aj vo verejnoprávnych médiách?

Mc Merkurion

…dětem se lhalo odjakživa, nebo jim chceš říct pravdu o tom, že Sněhurka byla ve skutečnosti pedofilní, Bajaja že byl ve skutečnosti poseroutka, jelikož usekl hlavu ještěrce (https://www.stre­am.cz/porady/mra­ziva-tajemstvi ) a že děti nenosí čáp a že většina z nich je jen nehoda a náhoda?

led

stránka venovaná tomuto filmu http://www.laj­ka.eu/

led

zo stránky:
"NÁMĚT
Nelehký je život fenky Lajky na periférii ruského velkoměsta. Po svém odchytu je násilně přeškolena na průkopnici kosmonautiky. Záhy po startu Lajku do vesmíru následuje množství dalších zvířat překotně vypouštěných z Hustonu a Bajkonuru. Zvířata bloudí vesmírem až nakonec za pomoci černé díry šťastně obydlí vzdálenou planetu. Po nedlouhé době jejich harmonického nikým nerušeného soužití s místními živočichy k nim však doputuje i první člověk a harmonický i ten holý život zvířat je rázem ohrožen.

Je fascinující jakým způsobem se člověk povýšil nade všechny živé tvory na Zemi, jak rozhoduje o jejich bytí či nebytí a jak bohorovně s nimi zachází obzvláště ve jménu vědy. Je to myslím velké téma a pro animovaný film jak stvořené."

autacek

Pro Drapa, myslíš jako že ano, nebo jako že ne?

Co takhle třeba příště loutková pohádka o Židovské holčičce, která šla s celou svou rodinou do koncentráku a skončila v ráji, kde vesele skotačí a pokud tam neumřela, žije dodnes?

led

S vierou vo veselý a spokojný posmrtný život na Nebesiach, mnohí veriaci, nielen Židia, ale aj kresťania umierali vo vojnách, v biede a aj v koncentrákoch XIX. a XX.storočia