Můžu trvat na tom, aby soused zlikvidoval strom?

Můj soused má na své zahradě vysoký strom, když je bouřka, pokaždé se slomí nějaká obrovská větev a přímo na moji střechu. Už jsem mu několikrát řekla, aby ten strom zlikvidoval, bojím se, že jednoho dne při velké bouřce do stromu uhodí a ten se mi na tu střechu svalí celý, už teď, když teprv bouřka začíná se strom kývá docela dost, mám z toho obavy, ale soused ne a ne, kam se mám obrátit, byla jsem na místním úřadu a tam mi řekli, že se máme dohodnout mezi sebou, myslím, že k tomu potřebuju nějakýho odborníka, který by mi dal na papír, že strom ohrožuje? Vyfotila jsem to, když hodně foukalo, když pršelo, když byla velká bouřka, tak jsem udělala i video. (nevím, jestli je to občanské právo, nebo co, výběr slabý)
Doplňuji:
strom je vysoký, jednou tolik, co je můj dům, mezi nám je jen místo na projetí auta, takže kdybyse třeba jen rozštípnul, letělo by to rovnou na můj dům

Nejlepší odpověď
autacek

Škodu je ti povinen nahradit, pokud by stav stromu navíc ohrožoval někoho na životě, může o tom rozhodnout jen odborník. Vzhledem k tomu, že jak píšeš, dohoda mezi sousedy není možná, napsal bych na obecní úřad podnět k prošetření. Důležité je uvést právě to ohrožení zdraví a života, na obci by to následně nikdo nechtěl mít na svědomí, tak budou konat a šetřit. Je ale docela možné, že strom nebude v tak špatném stavu a je na zváženou, zda-li se kvůli tomu se sousedy rozhádat.

Další odpovědi
arygnoc

toto ma už roky fascinuje, je to slovenská a česká špecialita:
„Nech sused urobí to a to, lebo MNE to …“

Nechápem.
Čo keby Váš sused chcel, aby ste zbúrala dom, lebo jeho stromu bráni v raste?
Doplňuji:
Po prečítaní diskusie by som si dovolil to zhrnúť:

ostáva čakať iba na zásah z vyšších miest (prírodu).
Raz ten strom spadne (zajtra, za 20 rokov, za 100 rokov) a bude po probléme (ktorý vlastne ani neexistuje, lebo ho nikto nechce riešiť, ten problém máte len vy pre „kdyby“).

Keďže máte poistenie, niet čo riešiť.
Kým strom stojí, nič sa nedeje,
Keď spadne, budete mať novú strechu. A bude po „kdyby“.

Drap

Samozřejmě trvat na tom můžeš. Ovšem nebude nijak snadné donutit souseda aby to udělal. Mohl by ho donutit snad obecní úřad na základě znaleckého posudku, který by vyhodnotil odborník a zdůvodnil v něm, že strom je opravdu nebezpečný. Další možnou institucí by byl soud.

Korelice

Jde o to, jak daleko je strom od hranice tvého pozemku umístěn (chápej kmen stromu). Pokud je do 3 metrů – tak máš právo se domáhat k odstranění stromu, z důvodu ohrožení tvého majetku a pozemku. Pokud je kmen vzdálen nad 3 metry od hranice tvého pozemku tak můžeš souseda požádat alespoň o zastřižení/pře­říznutí větví, dosahujících nad tvůj pozemek (ale to tvůj případ neřeší) … Ovšem bojím se, že v žádném případě s tvým sousedem nic nehne … Pokud je tvrdohlavý a je mu všechno jedno, tak s ním nehne jak sousedská domluva, tak ani „žádost“ z OÚ (jde o to, jak se daný úřad angažuje, někde zašle pouze dopis a dále to neřeší, někde to řeší i více do hloubky… jde o dané zastupitelstvo). Bohužel sousedské vztahy jsou někdy na bačkoru :/
Doplňuji:
Nabízí se ještě jedno řešení ;) – kandidovat do zastupitelstva obce… Kdyby vedle sebe měl zastupitele/ku, tak by se třeba choval jinak ;) ;)

anonym

Sambo, tvůj příspěvek je o samém „kdyby“, a to náš právní ani správní systém řešit nebude. U takhle velkého stromu navíc půjde o to, že na jeho pokácení bude třeba povolení. Vzrostlý strom úřad dovolí skácet jen ve výjimečném případě.
Vše je zde o domluvě. Kdybyste se dokázali domluvit, tak by možná stačilo ořezat některé větve. Pokud není domluva možná, tak můžeš dělat jenom to, co ti zákony a předpisy dovolují. To je v tomto konkrétním případě odklízení popadaných větví, oprava střechy a účtování nákladů na provedení této opravy sousedovi. Obávám se, že s tím nepůjde udělat v současné době nic jiného.
Pokud by došlo k větší škodě a strom byl poškozený, tak určitě bude tuto situaci soused sám ve vlastním zájmu řešit.
A abys tady opět nepsala, že ti zase někdo odpověděl a jsou to „somariny“, tak jenom podotýkám, že na statku rodičů jsme měli mohutný jasan. Větve při každém prudším poryvu větru padaly na střechu a ničily tašky. Dlouhá léta jsme se snažili získat povolení k jeho skácení. Úřad ho nevydal, dokud do stromu neuhodil blesk a ten neuschl. Snaha o skácení by zřejmě trvala dodnes, kdyby nám zásah přírody nepomohl.
Bude dobře, když si „občanské právo“ pročteš. Je každopádně dobré vědět, s čím může občan počítat. Možná by neškodilo zajít se poinformovat na obecní úřad.

zjentek

mou názorovou odpověď jsem ti uvedl do diskuse, ale obodovat mi ji můžeš klidně tady ,)

anonym

http://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/307295-svuj-strom-si-uz-muzete-pokacet-bez-behani-po-uradech.html

arygnoc

nastal nejaké zmeny v zákonoch:
strom je možné pokácať bez papierovania:
http://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/307295-svuj-strom-si-uz-muzete-pokacet-bez-behani-po-uradech.html

zjentek

korelice: to tvé doplnění (i kdyby to byl žert, tak na každém šprochu pravdy trochu), to byl názor hodný opravdu typického občana, kterého tyto vlastnosti tak nějak specifikují ..musel jsem si to zapsat do deníčku, abych nezapomněl na "český přístup k mezilidským vztahům

Korelice

Ano, byl to sarkastický žert směrem na dotazovatele, protože mě stále udivuje, jaké vztahy dokáží mít sousedé. Mám kolem sebe 3 sousedy a ještě další (sousedi mých sousedů :D ) a se všemi jsme velcí přátelé, panuje zde skvělá atmosféra. Chápu že všude to tak není, ale že se musí řešit „jeden strom“ (chápu strach z poškození majetku..) přes úřady a tak, to se mi zdá už jako síla.

A pro upřesnění – chápu, že si trošku protiřečím, když se zde udivuji nad cestou, kterou jsem sám navrhl, ale můj návrh (rada) byl/a pouze čistě z právnického hlediska.

cochee

arygnoc: Dobrá, a jak by to podle tebe mělo být správně?

zjentek

odpovím za něj: správně to je, jak to je. Pokud stromu nic není. Toť vše, tečka. Nebo si snad příspěvek té samby nečetl očima? Nebo někdo snad ví, co ona chce? Protože mi to nějak uteklo.

cochee

zjentek: ale já vůbec nereagoval na Sambu, ale na arygnoca, protože se podivil, ale řešení nenabídl. Mě třeba téma zajímá, ale vůbec občanskoprávním vztahům nerozumím, zato třeba rozumím IT, ale když se někdo na něco zeptá, snažím se odpovědět a ne se podivovat nad erudovaností dotazu.

anonym

arygnoc: to je čo za somarinu???

autacek

snad tě uklidní že v tom nejsi sama :)

http://www.zah­rada.cz/forum/re­alizace-a-udrzba-zahrad/spadly-strom-pravni-odpovednost-za-skodu-2621/?kotva=spadly-strom-pravni-odpovednost-za-skodu-179645

anonym

autacek uklidní, je to všechno o neschopnosti úřadů

anonym

Soustřeď se na obsah"kdyby! je tam možná jen jedno, že jsem byla na úřadě, je tam jasně napsáno, pokud jsi teda četla, baba s umaštěnou hubou od salámu mi na úřadě řekla, abych se dohodla sesousedem a žrala dál, já vím moc dobře, že na pokácení tak velkého stromu je zapotebí souhlasu úřadů, to je jasný, proto jsem tam taky byla, že?„kdybychom“ se dokázal dohodnout, tak nemám problém, ovšem s některými lidmi není domluva možná. Vše se vždy řeší, až když se něco stane,to je taky slovenská a česká specialita, tak velký strom ani nemá co dělat mezi domy, je to nebezpečné, podívej se na zprávy, když je po velké bouřce, vždy jen lamentují, co seto božínku stalo, že jim ty obrovský stromy zničily baráky,nebo někoho zabily…no na to už je pozdě, ta „somarina“, je prostě somarna,jak mi může říct soused, že mu můj dům brání v růstu jeho stromu???? Co je to za blbost?

Mc Merkurion

já bych řek´,že stromy tu byly dřív než domy…

zjentek

arygnoc má 100% pravdu, věta"Nech sused urobí to a to, lebo MNE to …" je dostatečně trefná nad všechny další polemiky.
Existují techniky , které tvé dojmy či doměnky (protože o ničem jiném tvá konverzace není) řeší v plném rozsahu. Říká se tomu- přístrojové hodnocení stability stromu. Dále v tvé problematice existují předpisy, které jednoznačně nařizují jak správcům veřejných prostor, tak vlastníkům soukromých ploch, tyto předpisy dodržet. Jsem si téměř 100% jist, že vaše město není výjimkou. Dle tohoto se bude řídit i majitel stromu a být to já, vůbec neřeším a neztrácím čas s nikým, komu je můj strom trnem v oku. Jestli tě tvůj soused bere vážně, je to projev jeho slabosti. Takže dodržením všeho, jak popisuji výše, už musí mít jasno (on, ne ty-tebe se to netýká), zda strom je zdravým stromem. To vyjde z faktorů, které si ze zvědavosti najdeš, máš internet. Byli bychom tady dlouho, kdybychom to fyzikálně chtěli probírat a s tvým přístupem je taky dost možné, že by jsi se částečně zbláznila, kdybych tady začal popisovat měření náklonu báze kmene pomocí inklimometru či měření namáhání dřevních vláken pomocí elastometru, nebo výpočet bezpečnosti stromu pomocí dynamiky rozvoje defektu a další zátěžové analýzy a tahové zkoušky. Nicméně řeknu, že soused, pakliže na tom není intelektuálně jako ty, má základní věci ošetřeny-a pokud strom je zdravý( druh a stáří stromu jsou základní faktory jeho „stavu“ (nikoli, že ti přijde „velký“)),tak s ohledem na tyto fakta třeba pro sichr změříme vnitřní dutiny ultrazvukem, zajistíme případné rozštěpení stromu, pokud to jeho mohutnost určí a budeme respektovat přírodu, spravedlnost i mezilidské vztahy. Argumenty, že mám nafoceno a natočeno, jak je strom nebezpečný, jsou argumenty všem nebezpečné báby na návsi (nebrat osobně)! To proto, že jedna z přirozeností zdravého stromu je- vě větru se naklánět. Pokud přijde blesk a pošle ti ten strom na střechu nebo cokoli jiného, co patří tobě, pak doporučuji pojištění. Bude to totiž tentýž případ, jako by ti na střechu spadl kus Miru a nebo jiného sputniku a s tím bohužel tvůj soused nic nenadělá, tak to tak třeba ber, nebo se třeba naser- to záleží od povahy ,)

anonym

Já se zatím nenaštvu, až když se stane to, co sousedům, že jim obrovská spadlá větev zničila kus střechy a okapu a to ještě k tomu v zimě,pak se teda naštvu, kdykoliv zafouká, lítaj větve, jednou je to střecha, jednou kotec, bezvadný je taky, že se ráno mastí do práce a ty musíš zavolat někoho, kdo ti pomůže odklidit další větev, abys projel, je to stará shnilá mrcha, co už měla dávno padnout, to je fakt.

arygnoc

nie je to blbosť. vy sa snažíte zasiahnuť do páv suseda – strom stojí na jeho pozemku, nie na Vašom. Dokonca, i keby stál na Vašom pozemku, tak ho nemôžete len tak zoťať. Takže choďte pekne do poisťovne, poistite sa proti živelnej pohrome. Máte možnosť žiadať i súdnou cestou spoluúčasť na znášaní nákladov na poistku ako od suseda (je vlastníkom) tak i od úradu (nechce povoliť alebo nekoná).
To je tak všetko.

Na úrade vám povedali správne – dohodnite sa. Keď ste ako malé deti a závidíte si napr aj jahody (ako som čítal niekde, že sused oblial susedovi jahody kyselinou, lebo on al väčšie), ťažko vám radiť.
S tým susedom už roky žijete vedľa seba, tak by ste mali držať skôr spolu ako proti sebe.

Choďte za ním a ponúknite mu, že necháte stromu postaviť pod konáre nejakú podpornú konštrukciu, alebo ho necháte na vlastné náklady prezrieť a odborne ošetriť, proste sa chovajte ako normálny človek a nie ako urazený fracek.
Všetko sa dá riešiť, len treba chcieť a hľadať kompromis.

A to „kdyby“ – riešte to poistkou proti živelnej pohrome. Keď strom spadne, vy budete mať novú strechu a sused bude mať čo závidieť (prišiel o strom a vy máte novú strechu).

anonym

Kolko krát mám ešte písat, že viem, že sa strom nedá len tak zoťať? Keby sme to nevedeli, už je preč, to je jasné. No ved zato chodíme po úradoch, nie? Dom mám samozrejme poistený ako píšete, som tu tretím rokom, ten strom sa riešil podla všetkého už pred tým, čo som sem išla bývat ja, ako vravia susedia, aj oni boli po úradoch, lebo je v ohrození aj ích majetok, no nanič.
Chceme, teda ja i susedia okolo, aby nemuselo byt volaké „kdyby“, ostatné, čo sa toho netýka preskočím a akože ignorujem, lebo ani ja, ani susedia okolo neisme žiadny „urazený frackovia“ ako píšete, sme celkom normálny ludia, čo si chránia majetky, na vlastne náklady nebude robit nikto z nás nič, lebo vieme velmi dobre, že bysme z nich nič nevytlkli. Je to starý problém, viazne to len na úradoch (to je mi novinka), okrem toho, ja mám dva roky novú strechu, netreba mi inej.

anonym

Sambo, tvoje rozčílení sice chápu, ale snaž se celou věc pro změnu Ty chápat objektivně. To Tvé „kdyby“ je i v tom, že kdyby foukal prudký vítr, kdyby byla vichřice, kdyby se něco stalo – tak potom se to opravdu řešit bude.
Normální je, že ze stromů padají větve a normální také je, že takové větve dokáží ničit střešní kritinu. Zcela normální je i to, že si lidé sázejí stromy na své pozemky, nebo že pozemky s vysázenými stromy dědí nebo kupují.
Několik lidí ti tu napsalo, že s této chvíli je jediná šance domluvit se se sousedem. Já jsem ti tu napsala, že ani v tom případě ale není jisté, že soused dostane povolení strom pokácet. Představuješ si to opravdu velmi jednoduše, ale tak jednoduché to opravdu není.
My jsme ten náš jasan řešili skoro 20 let.
Uvědom si, že i úřady se musí řídit zákony této republiky. To není o ochotě nebo neochotě jednotlivce.
S největší pravděpodobností bys nevyhrála ani v případě, že bys spor o skácení stromu hnala až na soud.
Proto jsem ti psala, aby sis prošla příslušný zákon a informovala se na úřadě. Pokud úřad zastává stanovisko, že tento strom se kácet nemá, tak nepomůže ani přesvědčit souseda.

anonym

ano, kdyby, kdyby…Kdyby soused nebyl pako, tak se taky stará, protože i on dostal zásah do střechy, pořád se na každý schůzi vymlouvá, že nejsou peníze ani na to půjčení pily, aby ořezal suchý větve a nikoho jiného, kdo by mu v tom chtěl pomoct, jako třeba můj syn(krom ostatních) na svůj pozemek nepustí, takže je to těžký. Snaha mu pomoct tady byla skoro od všech sousedů a to máš jedno. Nějak se to zařídí, musí se to nějak zařídit. Budu tedy studovat zákony. Já se tady jen slušně zeptala.

zjentek

arygnoc + ocko: ona to ale nechce pochopit. Čtěte mezi řádky- ona je rozhodnuta, chce se utvrdit, nikoli přijmout jiné stanovisko. Podle všeho to vypadá, že těchto „rozhodnutých“ je tam víc a tvoří tam určitou názorovou skupinku. Pokud mají intelekt takto nastaven všichni ve skupince, logicky se leta nemohou hnout z místa. je to stejně jasné jako že voda je mokrá, čech mluví česky, slovák mluví slovensky, atd. ..když se věci dělají přirozeně ,)

anonym

Zjentku, vidím co napsala Samba a vidím i reakce na její dotaz i na její tvrdošíjný postoj. Na druhé straně se jí ani moc nedivím, když řeší to, co my jsme doma řešili skoro 20 let. Když je navíc slabá vůle z druhé strany domluvit se, tak občas člověku nervy logicky povolí.
Aby člověk mohl hledat jiná stanoviska, tak nejdříve musí vyventilovat vztek a agresivitu a potom teprve může hledat řešení z jiné strany. Fakt je, že řešení se dá najít vždy, ale je třeba zvážit všechna pro a proti, co je vlastně skutečně možné a potřebné udělat.
Jsi hodný, snažíš se rozjitřenou náladu uklidnit, a to tu každý člen nedělá. Díky.

zjentek

,)

anonym

kdo to tady pořád všechno maže?????

anonym

zjentek prosím tě, můžeš mi vysvětlit, co má tohle společný se shnilým stromem? Ona, to jsem jako já? Jaký intelekt ve skupince? To je na mě?

zjentek

ten strom je teď najednou shnilý? Tak to můžem začít diskusi nanovo ,)

anonym

ne teď, už několik let, to tak někdy bývá, když padaj větve jen tak, i při větříčku, schnilej, seschlej, co já vim? Je na prd. Nelámej si s tím už hlavinku.

anonym

Sambo, znám to opravdu z vlastní zkušenosti. Ale ani soused, ani úřad nezmohou nic, když zákon na ochranu zeleně stojí na tom, že každý (i sebeblbější a škody způsobující ) strom se musí chránit.
Na úřadě jsem podávala žádost o likvidaci jasanu sama, protože jsem tam tehdy pracovala. A ani to nám nepomohlo. Ráda bych Ti napsala něco povzbudivějšího, ale nic takového nevím. A myslím si, že v tomhle směru jsem v předpisech a zákonech dost zběhlá.
Pomoct by mohlo, kdyby strom zasahoval do elektrického nebo telefonního vedení, kde by jej ořezali pracovníci elektráren nebo telekomunikací, nebo kdyby působil škody na silniční komunikaci 1. nebo 2. třídy. Tam by zase mohli zasáhnout silničáři. Silničáři k tomu navíc mají odpovídající vybavení, takže by možná stačila plošina a strom důkladně prořezat. Obávám se ale, že na objednávku by takový zásah málokdo byl ochotný uhradit jako fyzická osoba. Potom by možná stálo za úvahu, zda celý problém netlačit tímto směrem a o ošetření stromu požádat přímo úřad. A tohle by mohlo být schůdné. Určitě se problematických míst najde v obci více a dalo by se to v rámci větší akce pořídit za přiměřené náklady.
Nevím jak to vidíš Ty, ale já bych se asi dala touhle cestou.

anonym

Já asi taky Ocko, elektrikáři tady sice byli, ale jen obřezali něco málo kolem vedení, půjdeme do toho všichni sousedi, kterých se to týká.
Prosím tě, co to zas je? Co jsem to zase našla? Jaká agresivita a vztek? Ptala jsem se normálně, všechno jsem popsala, ale když někdo zajde tak daleko, že kvůli otázce ohledně stromu, jsem fracek nevimjakej(to nebudu hledat), tak jediný co si řákám-že já sem vůbec něco píšu, že já se vůbec něco ptám. jedna z mála otázek, co je tak nějak o životě…a která by pro příště mohla sloužit jako rada i jiným, nejen mě,já jsem asi dost naivní, žejo? Když si myslím, že by se tady taky někdo i zeptat na něco zas mě a ne hned osočovat a urážet, já na to vážně nejsem zvyklá, prostě strom je shnilej, zafouká větříček a začnou padat větve jako hrom, nikdo nemá chuť opravovat zbytečně, i když je pojištěný, proč do toho hned zatahovat nějakej vztek, fracky,a já nevím co, už se nebudu ptát asi nic, já jsem nechtěla číst, že mám pravdu, zkácet a basta, ale normálně o tom podebatovat, je plno věcí, na který si člověk při založení otázky ani nevzpomene, třeba že už to několikrát na úřadech bylo, to jsem tady ještě ani nebydlela, že to není strom, ale časovaná bomba, až budou lidi na dovolených, až budou letní bouřky, pořád se tady na všechno, ale na všechno odpovídá tak moc arogantně, tak proč? Něco se ptám zjentek\a, ani neodpoví, jen se šťourá v nějakých názorových skupinkách, to nevím, k čemu mi to je, to není rada ohledně blbýho stromu, jednoduše na každou otázku je tady někdo, kdo odpovídá arogantně, jako nějaký pitomý nadřízený, nebo ještě i sprostě, škoda, no, moho by to tady být úplně jiný, dokonce snad nedej bože i přátelský, to máš fuk, ani to nezměním, jen bych ráda upozornila, že jsme si TADY všichni rovni, takže netřeba se povyšovat a netřeba být hrubý.

anonym

Sambo, tohle už je mimo diskuzi k otázce, ale je to pořád o tom, jaké odpovědi jsi dostala. Má poznámka byla míněna obecně – když je člověk plný hořkosti z toho, že se něco nedaří, tak prostě potřebuje „vychladnout“, aby byl schopen vnímat jiné možnosti a navíc aby si dokázal uvědomit, ze které strany problém řešit nepůjde. A tohle beru vyloženě ze své vlastní zkušenosti. Mám snahu panikařit, když se řítím do problému. Potom to potřebuji „strávit“, „rozdýchat“ a teprve potom najdu řešení.
Jako řešení Tvého problému bych teď opravdu vzala to, že bych (a dobře,že je Vás víc) tlačila přímo na úřad.

Pokud jde o nerudné chování některých zdejších účastníků, tak to ještě není to, co jsem zažila já. Neřeš to, zkus si uvědomit, že každý člověk je jiný a ne s každým si potřebuješ rozumět. Buď sama sebou a zbytečně neplýtvej silami. Věř mi, že to nestojí za to. Podle pravidel jsme si sice rovni, ale pravdou je, že někteří zdejší členové se chovají, jako by byli něco více. Kritizují příspěvky jiných členů a hrají si na arbitry odpovědí. Jim osobně se nesmí oplatit stejnou mincí, protože oni jsou nedotknutelní. Na to dojel bouřlivák Braník. Kritizoval zdejší nešvary, ale nakonec došlo na má slova, že rýpat do toho, co tu provádí naše celebrity, se nevyplácí. No a kde je mu dnes konec?

zjentek

kde by mu byl konec ..tady ,)

zjentek

tak jsem si to přečetl ..zní to vážně přátelsky, ty tvé příspěvky, tudíž mohlo by to tady bejt úplně jiný ..takový přátelský. To máš fuk- z poznatků zde uvedených mi vyplývá, že ten smutný poetický příběh se stromem a domečkem by měl mít dramatické zakončení ve stylu rčení „zabij bobra, zachráníš strom“ ..žádnej happyend to být nemá, protože v tomto případě je bobrem strom ,)

anonym

jistě 🙂, no už to nech, .......