karel.xyz2

Můžu se na novou občanku vyfotit sám doma?

Brzo mi vyprší stará občanka a budu si muset zařizovat novou. Chci se zeptat zdali muzu donést jako fotku vlastní vyfocenou fotku svého obličeje na občanku (a ne fotku od profesionála). Pokud dodržím veškeré „pokyny“ k takové fotce na občanku (jako přímo se dívat do kamery, poměr hlavy a pasu, bez brýlí atd.) tak by snad neměl být problém použít vlastně vyfocenou fotku? Věnuju se lehce fotografii, mám světla i digi zrcadlovku, stativ atd. takže by to snad neměl být problém? (nebo je to fakt nutné od profesionála případně je nutné se nechat vyfotit přímo na míste úřednicí?)
Důvod je ten že se nikdy nedokážu u fotografa „uvolnit“ a tváři se normálně, vždy na fotce pak vypadám jako debi*. (na fotce na občanku 🙂 ).Tak se chci vyfotit tentokrát sám v klidu doma, abych měl snad poprvé normálně vypadající fotku. Lze to?

Nejlepší odpověď
Drap

Od 1.ledna 2012 již není potřeba pro vyřízení občanského průkazu nosit na úřad fotografie. Tam Vás vyfotí pro své účely sami.

Jelikož však pro úřad není prioritou Váš vzhled na fotografii a jejich vybavení pro fotografování je skromné stává se, že nemusíte být s výsledkem spokojeni. Pro tyto případy je ponechána možnost vyfotit se u fotografa. Odtud se digitální data odesílají do datové schránky úřadu. Při vyřizování OP na úřadě pouze uvedete, že jste byli již vyfotografováni ve fotostudiu.

Zdroj: http://www.ta­bita.cz/foto_na_op/

Další odpovědi
anonym

Můžeš a potom tu fotku můžeš dát občance : Marii, Haně, Jitce…

marci1

Ne. Fotografii lze za účelem vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji pořídit dvěma způsoby:

u obecního úřadu obce s rozšířenou působností; fotografii pořizuje úředník při podání žádosti,

u fotografa, který ji elektronicky zašle prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, u něhož požádáte o vydání občanského průkazu. 🙂

Odkaz MVČR: http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx

nyjono

Ne. Vyfotí tě přímo na místě.

Mc Merkurion

… fotku ti udělaj na ouřadě, a že se na ní budeš tvářit jako debi*? … nebudeš první ani poslední, fotka slouží k identifikaci, ne jako nabídka k seznámení …

mosoj

Pro vydání OP je zapotřebí fotografie v elektronické podobě. Jinou nevezmou z hlediska následného zpracování dokumentace.
Takže buď tě vyfotí na místě ( moc pěkně to nevypadá), nebo možno u fotografa, který fotku zašle přímo na příslušný úřad. Op jsem si nechával vystavit v listopadu minulého roku. vyfotil jsem se u fotografa a pak jsem si jel jen vyplnit žádost. Fotka tam již byla.

blbo

Příšerné, otřesné, hororové fotky na občance vůbec neodpovídají realitě, jsou zkreslené. Člověk má z toho akorát deprese, vztek. Nechápu, proč si člověk na svoji občánků nemůže přinést vlastní fotku?! Ten, co tuhle kravinu vymyslel, je…********* Nejradši bych OP spálila a neměla žádnou, je to ostuda, hanba. Život je len jeden a kdyby lidé byli víc empatičnější, bylo by líp. Mám obrnu lícneho nervu.