Savier

Můžu jen tak někoho zavraždit, znásilnit nebo okrást. Tak kde je tedy bůh?

Proč mi v tom nezabrání…

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ptáš se pořád dokola (a v podstatě furt dokola odpovídám). Smrt, náboženství/víra, co bude po smrti a stále se opakující otázky…

Tu máš možnosti a potenciální odůvodnění:
1-Otázka víry, náboženství. Tvá věc, případně otázka na teology, filozofy, duchovní (různých náboženství)
2-Karma a následky (skrze životy, přes reinkarnaci), za zlé činy zaplatíš (dáno vesmírnými zákony), dříve nebo pozdějí, psmrtně nebo v příštím životě (narodíš se do opakovaně do špatných podmínek, zemřeš při potratu/narození, v příštím životě se ten čin stane tobě – a pak i třeba v dalším.. dokud se z toho neočistíš, neprohlédneš/ne­ponaučíš. Těm, co se to děje, jsou ti, co se nepoučili a co se v některém předchozím životě dopouštěli něčeho zlého… Harmonie/rovnováha zachována, napříč časem/životy).

3-Koncept dobra a zla vytvořený lidmi (nikdo neříká, že v Přírodě nebo božím vnímání existuje dobro a zlo, tak jak ho chápeme), Dobro a zlo v existenci (mimo lidskou soplečnost), mlže být zcela irelevantní
4-determinsmus, predestinace; věci mají své přičíny, své následky, vše někam (odněkud) směřuje a nic není bez důvodu, významu a smyslu (ovšem my, jako lidí, nevíme a neznáme ty důvody ani kam co směřuje), dobré řčiny mohou mít za následek, zlé, ty zlé za následek dobré (nevíme, jaký dopad má jaký čin/událost), vše se však nějak ovlivňuje a má význam.

5-existence Jednoty, mnohost je iluze. Vše je hra Nejvyššího Já, které je do té hry ponořeno a rozděleně (v ilusorní mnohosti) vše prožívá (z našeho indiviuálního vnímání: naše realita). Nic neexistuje samo o osobě a nezávisle, ani izolovaé já, vše je bůh. A bůh/vesmír skrze nás prožívá, neexistuje bůh/Bůh, který by nějak dohlížel na svět, byl mimo něj a pozoroval jej (a zasahoval do něj). Vše, úplně vše co existuje, je bůh, jeho část/podíl. Neexistuje zde trest (boží) ani vnímání dobra a zla, existuje jen přítomný okamžik a děj – je úplně jedno jaký. Vše je jen prožitek/zážitek. ‚Bůh je kruh, jehož střed je všude a jeho obvod nikde.‘
Vše, co existuje, jsem já/my. Ostatní jsou taky ty. Když škodíš ostatním, škodíš vlastně sobě (vyššímu já). Takže je to bezvýznamné.
5.1(zároveň 3.1)-Vše se řídí jen dvěma základními přirodními (vesmírnými, příp. božími) silami: spojováním a odělováním, přeměnou. Existuje omezený počet věcí ve vesmíru a ty se akorát neustálá transformace. Rozpad znamenající třeba „smrt“ zde není negativní a znamená akorát začátek (něčeho jiného)
5.2-Osvícení, Probuzení (prohlédnutí iluze, splynutí s Jednotou, odhalení proměnlivé podstaty reality), nic není neměnné, vše podléhá změně, utrpení pochází z nevědomosti, z lpění na věcech, přehnaných potřebách (žádostí) a nepřipouštění si, že neměnnost a stálost neexistuje; nic se nerodí, nic neumírá (mění se tvray, podoby, uskupení); bolest je relativní a zbytečná. Kde je vnímání, tam je klam. (Buddha, Empedokles, Pythagoras)

6-Lidské, omezené vnímání. Neznáme smysl žviota, boha/bohy ani pravdu, a spol. Spokoj se se společenskými pravidly (zákony atd) a vnímáním, co je dobré a špatné.
Nesnaž se rozumět vesmíru a vnějším věcem, poznej sebe sama (svou podsatu, své vědomí, mysl), tím poznáš vesmír, skutečnou povahu reality a boha (vše je propojené, závislé a jedno a též; z logiky věci je podstata všech věcí stejná, základ reality a všeho je fundamentální jednota, jeden zdroj). Nemusí se chodit daleko a hledat vně, odpovědi by měly být uvnitř. Není možné najít boha (či buddhu/buddhovství) jinde, než uvnitř (ve své vlastní podstatě, duši, vědomí/mysli)…

Další odpovědi
Drap

Bůh neni od toho, aby někomu v něčem bránil. Bude to ale vidět.

Filip84

Savier, Savier! 🤦‍♀️ To si musíš, taky – čas od času, přečíst něco jiného, než Sněhurka a sedm tvrdých trpaslíků! 🤦‍♀️😜😂

Ne, vážně:

Existence bohů není průkazná. Existují rozličné thesis a theorie o bozích: monotheistické, polytheistické, at­p.

Ať už je bůh jeden (jediný, trojjediný), nebo jich je spousta, samotná (theoretická) existence boha neznamená, že tento bůh zasahuje do dění v tomto světě. Může jenom existovat – nic víc. Může existovat, tento svět stvořit (tak nebo tak), a dále do něj nezasahovat (deismus). A, ano, může existovat, tento svět stvořit (tak nebo tak), a do tohoto světa zasahovat (tak nebo tak).

No jo, no. Jenže: co je dobré, a co je špatné?

Tak dobře: Ty se rozhodneš, teďka, že půjdeš svýho souseda okrást, pak ho opícháš do prdele – pořádně!, takže ho i znásilníš, a až se pořádně uděláš, tak ho zmorduješ – takže ho i zavraždíš. Máš to taký komplet, aj s kokotom v akci!, trojjediný skutek (podle trestního práva procesního se to bude posuzovat jako jeden skutek, mající tři skutkové podstaty), a sluší se poznamenat, že trojka je prvočíslo! 😎

Dobře, tak půjdeš konat. Ale nepodaří se Ti souseda ani okrást: soused bude mít u sebe bebíčko spray, ten Ti nastříká do rypáku, zavolá na Tebe bengo, bengo Tě sebere a přijde trest světský.

A teď, když ten bůh je jako vševědoucí a všemocný: proč by do toho zasahoval, když se to zrealisovalo po linii světský? 🤷‍♀️

Dobře, to je jeden příklad.

Druhý příklad: půjdeš toho souseda okrást, okradeš ho, pak ho, teda, opícháš, a nakonec uškrtíš. Skutek bude dokonán, soused okradený, znásilněný a zavražděný. Fajn.

A Ty znáš historii tý oběti? Jak víš, že ta Tvá „posedlost“, potřeba, okrást, znásilnit a zmordovat souseda je zlá? Je každé malum in se zlem? Co když jsi, právě, okradl, znásilnil a zavraždil budoucího Hitlera …? Nebo budoucího Mengeleho …? 🤷‍♀️

A další věc: to je křesťanský konstrukt, respektive konstrukt abrahámovských kultů, že jako ten bůh všecky poslouchá, na všech mu záleží a kdesi cosi. A co když to tak není? Co když je to přesně naopak: zasáhne, až lidstvu hrozí velký průser? Ale lidstvu, ne jednotlivcům, stovkám, tisícům … lidí! Proč by ne? Potřebujeme paternalistický přístup …?

Hodně otázek, odpovědí se nedočkáš! 🤷‍♀️

Dívej se kolem sebe, vnímej a nespěchej. Vyčíst můžeš theorie, „chytřejší“ z toho ale nebudeš.

Rokio

Bůh ti v tom nezabrání, ale zákony ano. Půjde po tobě policie, pokud někoho připravíš o život.

Pokud takhle uvažuješ, tak skončíš minimálně v psychiatrické léčebně na uzavřeném oddělení nebo rovnou v zabezpečovací detenci.

Tohle neber jako výhružku, ale jako kontatování faktu a varování.

Roman71

Bůh Vám ve svévolném porušování zákonů bránit nebude.

Vše je o tom, abyste se naučil milovat Boha a své bližní, správně používat rozum a svobodnou vůli. Máte jasně dané zákony, co se smí a nesmí dělat. Jestli ty zákony budete porušovat nebo se jich držet, je jen a jen na vás.

Jinými slovy: „Co si zasejete, to si sklidíte“

Dochy

Podle bible Bůh oznámil, že nechává lidem volnost v jejich počínání.
Reálně: jak bys poznal dobro, kdyby tu nebylo žádné zlo?

Disraeli

Možné důvody: Bůh dopouštá zlo protože,

  • na něj nemá vliv, příp. nezasahuje do světa
  • je zlo irelevantní, nepodsatné, je zde účel (včetně významů, významů zla), nechápeme pravou podstatu věcí a kam, co/proč směřuje; je zde proces učení a očišťování (i skrze zlo a jeho prožívání – jakož i páchání některými, pro ponaučení atd)
  • zlo de facto neexistuje (lidský/sociální koncept, vnímání a výroba)
  • (bůh neexistuje – nepravděpodobné, každopádně existuje, je zde vesmír/existence, příroda a přír. zákony, to může být de facto totéž jako chápat boha)

Savier

Rokio: Díky za odpověď! Neboj. Nic z toho co jsem popsal, se nechystám udělat. Nejsem mag*r! Takžé bůh neexistuje? Díky.

da ny

Savier
Bůh nebrání člověku (lidem), v jeho činech, nemaří jeho vůli…

Filip84

Savier: Až tak banální to fakt není! 🙄😅

Disraeli

Konání špatných činů a existence „zla“, není žádným důkazem neexistence Boha/boha – či jakéhokoli božství.
Spíš špatného vnímání zla (i boha/božství), (pro nás) neznámý účel/příčina, smysl – existence, událostí,..
Dá se říct, že špatné skutky (jakkoli PRO NÁS hrozné) jsou v celkové míře nepodstatné. Z hlediska času a celé existence (jeden malý člověk v určitý okamžik VE VĚČNOSTI – na malé kamenné planetce – v nepodstatné planet. soustavě – na okraji jedné z mnoha galxií – atd…).