Avatar uživatele
Pokročilý

Může si člověk založit vlastní autonomní stát?

Kdybych například našel nějaký ostrov v Oceánu, tak bych si na něm mohl založit vlastní stát?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě, pokud budeš vlastnit dostatečný pozemek a sousední státy tě uznají jako právoplatný stát, tak je to možné.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

No - našel... Dneska už neobjevených ostrovů asi mnoho nezbývá - ale můžeš si ten ostrov koupit (nebo jakýkoli jiný pozemek) a vyhlásit vlastní stát. To není problém.
Problémem je, aby existenci (a samostatnost) toho státu uznaly i jiné státy (zejména ten stát, k němuž daný pozemek původně přináležel). Ale i to je řešitelné.
Doplňuji:
Petra15: Co míníš tím - "Zadne takove staty neexistuji"?? - kromě Monaca...
Myslíš ´malé´ státy? - Andorra, Lichtenštejnsko, některé emiráty...
Nebo myslíš ´soukromé státy´? - všechny emiráty, všechny monarchie...
___
Na odpověď na otázku - ´proč si bohatí nepořídí vlastní stát´ - by ses musela těch lidí zeptat - osobně se domnívám, že jim to nestojí za to - prostě si vyberou stát s jim vyhovující legislativou a jeho občanství získají - v podstatě jim odmítnutí občanství nehrozí a nemusí vyvíjet žádnou organizačně a politicky složitou činnost.


Avatar uživatele
Stříbrný

Teoreticky je to asi možné, bude to chtít uznání suverenity od okolních států a provedení nějakého zápisu o tomto aktu na příslušné místo. Nevím, co to je, ale obdoba našeho kraje při vzniku samostatné obce, samozřejmě v tomto případě se jedná o nějakou mezinárodní organizaci nebo výbor.
Ovšem představa, že nějaký člověk vlastní ostrov, kde je obrovské naleziště zlata, platiny a vejde to ve známost, asi ta autonomie moc dlouho nepotrvá a tipnul bych si, že takový stát by byl brzy součástí jiné velmoci.
Doplňuji:
Každý z diskutujících má svým způsobem pravdu. Proč miliardáři si nekoupí ostrov? Jsou s tím problémy? Právní, mezinárodní. Dopravní. Přece jsou lidé, kteří nějaký ostrov vlastní. Snad Madona a někteří sportovci. Jaký je rozdíl, když si někdo koupí ostrov, patřící nějakému státu, nebo získá tímto autonomní stát na tomto ostrově? Připusťme, že taková možnost existuje a že nějaký Martin Kudláček z Kolína, získá autonomii na nějaký ostrov v Tichém oceánu a bude tam žít s několika přáteli a známými. Přijedou tam číňané, kteří tam budou pracovat, čínská populace překoná časem tu naši, podle DNA budou převažovat čínské kořeny. Kdo pak bude vlastníkem, správcem ostrova. Předpokládám, že rodina nebude fyzicky vyhlazena, jak si někdo představuje. Je taková autonomie dočasná, dá se zaplatit, nebo pronajmout na stovky a tisíce let? Nebo záleží na konkrétním obyvatelstvu na daném území?


Avatar uživatele
Bronzový

Vazeni ( Drap,mowla,Kelt a The Myss)! To vas nenapada,ze je na svete tolik miliardaru, kteri by si takove vlastni uzemi( s vl. statem a zakony) mohli prece lehce koupit a presto to neexistuje ? Ta otazka je proc ?
Doplňuji:
Zadne takove staty neexistuji, nebo znate alespon jeden ?Krome Monaca.


Avatar uživatele
Zlatý

Vzhledem k tomu, že už nikde na Zemi
nenajde území, které by mohl obsadit,
nemůže.


Avatar uživatele

Zřejmě by to tak jednoduché nebylo. Pokud si chceš založit autonomní stát, tak bys musel uspět s požadavky na vytvoření takového státu u státu unitárního. Trošku bys měl projít slovník cizích slov a ujasnit si, co vlastně chceš a co by to obnášelo.

Viz:

3) Veřejná správa - AUTONOMIE STÁTU
AUTONOMIE

= ve státě se vytváří jeden nebo více autonomních útvarů, které mají zvláštní postavení. Základní znaky unitárního státu: existence 1 státnosti a 1 státní suverenity; v rámci autonomního útvaru neexistuje jedna státnost.

Postavení autonomního útvaru upravují dva dokumenty:
• ústava unitárního státu

• statut autonomního útvaru (ústava) – upravuje práva a povinnosti, sdílení parlamentu unitárního státu příslušným sborem autonomního útvaru – bez jeho souhlasu nelze měnit autonomní statur.
Speciální zákonodárné, soudní, vládní a výkonné státní orgány: při existenci autonomních útvarů – mají své vlastní orgány. Zákonodárná moc autonomního státu je podřízena zákonodárné moci unitárního státu.

V rámci správy autonomního útvaru: - správa unitárního státu - bezprostředně
- prostřednictvím orgánu autonomního útvaru
- správa autonomního útvaru
zdroj: občanská-nauka.studentske.eu

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Human

no ale však ak ten ostrov ešte nikto neobjavil - tak od koho si ho mám kúpiť? veď by nebol nikoho...

Avatar uživatele

anonym

petra15, však taky napsali, že jej musí uznat i ostatní státy. Takže tvá otázka jde mimo.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.