Avatar uživatele
dust8

Může se z praváka stát levák a opačně?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, DoTazatel před 1647 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Ne. To je dáno strukturou mozku, která se utvářela již v prenatálním období. Oba se ale mohou naučit opačným motorickým dovednostem. Ostatní projevy změnit NELZE.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jsem přeučený levák, dnes pravák. Tak se to dělo i v minulost. Dnes se vyrábí i nářadí pro leváky atd.

Většinou mají leváci výhodu, že využívají obě ruce. Já ne, už mám dominantní pravou, i když třeba při hrabání držím hrábě jako levák.

http://www.ces­typsychotroni­ky.cz/index.php/2014/08­/29/kazdy-pravak-se-muze-stat-levakem-na-hodinu/

„Každý pravák e může stát levákem … na hodinu.“

Něco v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-stat-levakem

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Může se jen násilně přeučit, ale nedoporučuje se to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Myslím, že to je značně individuální. Hele, já třeba příbor (vidličku a nůž) držím jako pravák, ale lžíci držím v levé ruce. A tak je to s mnohým dalším „stranovým příslušenstvím“. Ale když se zamyslím nad faktem, že jsem ALIENDRONE, tak to není zase tak nic divného. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Proč násilně? Můře se naučit třeba proto, že chce, nebo se „zobojetnit“, protože chce… nebo co já vim… Ale pořád platí… Levák zůstane levákem, i kdyby byl podstatně šikovnější na pravou ruku.

před 1647 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jistě, tím jsem jen narážel na skutečnost, že kdysi bylo leváctví ve škole bráno jako anomálii a žáky píšící levou rukou se snažili přeučit.

před 1647 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Pokud si vzpomínám, tak mne nikdo násilím nenutil vyhranit se napravo/nalevo, jakkoliv takové ty úvodní snahy byly (ovšem nenásilné). Na to jsem dlabal a vždy jsem nástroj zkusil na obě strany, pak „si vybral“ a od toho okamžiku s tím už nikdo nehnul. :)

Takže třebas flintu přikládám k pravému rameni, ale z pistole střílím stejně dobře oběma. Lehčí věci hážu raději levou (na zásah), těžké (na dohoz/sílu) pravou rukou – prostě úplný stranový guláš. :)

před 1647 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek