dust8

Může se z praváka stát levák a opačně?

Nejlepší odpověď
Edison

Ne. To je dáno strukturou mozku, která se utvářela již v prenatálním období. Oba se ale mohou naučit opačným motorickým dovednostem. Ostatní projevy změnit NELZE.

Další odpovědi
annas

Jsem přeučený levák, dnes pravák. Tak se to dělo i v minulost. Dnes se vyrábí i nářadí pro leváky atd.

Většinou mají leváci výhodu, že využívají obě ruce. Já ne, už mám dominantní pravou, i když třeba při hrabání držím hrábě jako levák.

http://www.ces­typsychotroni­ky.cz/index.php/2014/08­/29/kazdy-pravak-se-muze-stat-levakem-na-hodinu/

„Každý pravák e může stát levákem … na hodinu.“

Něco v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-stat-levakem

Kepler

Může se jen násilně přeučit, ale nedoporučuje se to.

aliendrone

Myslím, že to je značně individuální. Hele, já třeba příbor (vidličku a nůž) držím jako pravák, ale lžíci držím v levé ruce. A tak je to s mnohým dalším „stranovým příslušenstvím“. Ale když se zamyslím nad faktem, že jsem ALIENDRONE, tak to není zase tak nic divného. ;) :D :D

Edison

Proč násilně? Můře se naučit třeba proto, že chce, nebo se „zobojetnit“, protože chce… nebo co já vim… Ale pořád platí… Levák zůstane levákem, i kdyby byl podstatně šikovnější na pravou ruku.

Kepler

Jistě, tím jsem jen narážel na skutečnost, že kdysi bylo leváctví ve škole bráno jako anomálii a žáky píšící levou rukou se snažili přeučit.

aliendrone

Pokud si vzpomínám, tak mne nikdo násilím nenutil vyhranit se napravo/nalevo, jakkoliv takové ty úvodní snahy byly (ovšem nenásilné). Na to jsem dlabal a vždy jsem nástroj zkusil na obě strany, pak „si vybral“ a od toho okamžiku s tím už nikdo nehnul. :)

Takže třebas flintu přikládám k pravému rameni, ale z pistole střílím stejně dobře oběma. Lehčí věci hážu raději levou (na zásah), těžké (na dohoz/sílu) pravou rukou – prostě úplný stranový guláš. :)