Reganois

Může se ponořit do nostalgie i mladý člověk?

Nejlepší odpověď
annas

Znáte význam slova nostalgie? Co si pod tímto slovem představujete?

"Nostalgie = stesk po domově. Sám název nostalgie souvisí s řeckými slovy νόστος = touha a ἄλγος = bolest.

Z hlediska hlubinné psychologie se za nostalgií obvykle skrývá strach z osamocení, respektive touha přiblížit se citově fixovanému objektu.

Jedinec si tedy promítá do minulosti to, co mu v současnosti chybí. Tento mechanismus může být udržován v chodu ztrátou životních jistot anebo i jen prostým stárnutím (laudatores temporis acti = chváliči starých časů). Vše, co je po odloučení daleko doma či kdesi v dětství, se zdá krásné, spořádané, zidealizované, v protikladu s neradostnou přítomností..

V hudbě to může být i retro, obliba seriálů, filmů, život bez starých kamarádů, ale nevím, kolik máte roků.

Tento splín může však za určitých okolností i může způsobit zaslepení vůči společnosti, a může se stát i psychickým problémem.

https://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/58142/cy­ril-hoschl-nostalgie-je-rozpolozeni-ktere-vas-muze-znacne-handicapovat.html

Všechno má svůj důvod, ale i když neznám váš věk, možné to je, ale může to ubližovat. Nic už nemůžete v minulosti změnit. I když si řeknete, že něco mohlo být třeba jinak …

Další odpovědi
Speed77

Úplně normálně. Nostalgie zákonně nesouvisí s něčím, co se stalo před desítkami a destkami let. Klidně ti může být smutno po něče, co se stalo (co bylo) před půl rokem, před rokem. A klidně i před měsícem.
Líbila se ti minulá dovolená, minulý výlet a podobně.
A teď se ještě zamysleme na radikální změny v životě, který ten život posune zcela nějakm jinam, na novou úroveň, do nové éry. To ti může být smutno klidně po tom, co ještě včera/předevčírem bylo pro tebe samozřejmostí, ale nyní už je to minulostí (změna školy, ukončení prvního/druhého stupně, stěhování, něčí úmrtí, životní situace/poměry, vztahy,…).
Nostalgie (ani sentiment) není něco, co by bylo vázáno na určitý věk.

elkon

Snít může v určité chvíli každý.

Drap

Ano, může

zjentek

Ponořit se do ní může každý, kdo nemá příliš práce (třeba i dobrovolně).

Kepler

Co by ne? Třeba když zavzpomíná na doby, kdy si s holkama hrál na doktora a klidně a bezelstně ukazoval vlastního frantíka 😊.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.