Avatar uživatele
JežíšKristus

Může paternoster zabít člověka?

Slyšel jsem o nějakých úmrtích v paternosteru, ale vždy to byla taková podivná náhoda. Jde mi vyloženě o to, co se stane, když mi bude půlka těla „čouhat ven“. Přepůlí mě výtah v půli? Nebo svým tělem zaseknu celý výtah? A co kdybych do paternosteru vložil větev, zlomila by se pod silou paternosteru?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Beno před 894 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Beno

Provoz oběžného výtahu je poměrně bezpečný. Při doteku částí mimo kabenu se výtah zastaví.
http://paternos­ter.archii.cz/bez­pecnost.html

Upravil/a: Beno

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kazatel

To víš že by se zlomila, dole i nahoře jak kabiny, tak nástupu a výstupu, je ale jištění, které by mělo výtah vypnout.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Jištění tam je, tady je případ, kdy v Brně se důchodkyně zasekla v páternosteru:

Zdroj: https://cnn.i­prima.cz/zena-se-zasekla-v-brnenskem-paternosteru-hlavou-dolu-visela-ve-dvoumetrove-vysce-50219

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Zkus to… Všude jsou tam spínače které v takové situaci paternoster zastaví. Ale při dostatečné dávce blbosti se ti může leccos podařit

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Pepa25 Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Je to silná a hloupá (i když myslím poměrně geniálně navržená) technika. Takže když se zadaří… Že by jedna ruka čistě mechanicky zastavila výtah, který musí uvézt třeba 10 80kg lidí je utopie. Ten výtah by si toho ani nevšiml. Ale všude tam musí být bezpečnostní prvky (např. třeba ty posuvné zábrany, pod stropem nástupiště, hlídané bezpečnostním koncovým spínačem – viz Beno)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
xiperio

Myslím, že kdyby tam někdo strčil na poslední chvíli ruku, tak se to zastaví, ale bude tam prodleva.
Tak by o ni asi přišel.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Arne1

xiperio: Asi jsi to nikdy neviděl ve skutečnosti. Například u směru nahoru je asi půl metru před okrajem „dveří“ taková ozdobná mřížka. Když bude něco koukat ven, tak to kontakty na té mřížce vypnou. Obdobné kontakty jsou na prahu, ten je zvedací, když se nadzvedne tak to vypne. Opačný směr je řešen podobně.

Avatar uživatele
Justin1

Vzpomínám si, že podobné zabezpečení bylo i u mandlu na žehlení prádla. Prádlo se strkalo pod mřížku, a když se tam strčila i ruka, mřížka se nadzvedla a mandl se přepnul na zpětný chod.

Avatar uživatele
JežíšKristus

To zní, že to je celkem promakaný:-)

Nový příspěvek