Drap

Může mít něco společného betlém a pajzl?

Vyslechl jsem dnes zajímavou debatu. Nevím tomu hlavu ani patu, ale jeden ze zúčastněných tvrdil že mají hodně společného. Vyslechl jsem náhodou jen kousek. Nevím jak to dopadlo, tak by mě zajímalo, zda je na tom něco pravdy.

Nejlepší odpověď
annas

Blíží se Vánoce, pod stromečkem bývá betlém, někdo říká jesličky.

Co může mít společného betlém s pajzlem? Jazykový původ.

Slovo betlém = soubor figurek, které zobrazují narození Krista.

Betlém je město, kde se Kristus narodil.

Hebrejsky se mu říká Bét-lechem, arabsky Bajt Lahm. Hebrejské jméno nejprve znamenalo Dům bohyně Lachmu; aj. Když staří Židé přestali věřit na pohanské bohy, usoudili, že se v názvu města vlastně objevuje chléb, hebrejsky lechem, a Betlém se stal městem chleba.

Později staří Židé ve střední Evropě v jidiš rozšířili slovo beiss, hebrejsky bajit, respektive. Beth ´dům – viz Bethlehem – doslova dům chleba.

Z rakousko-německého Beisel, což je zdrobnělina jidiš bajis (dům), které vychází z hebrejského בית, z nějž např. je také betlém, vzniklo malé hostinské stavení.,

"Pajzl hanl. ‘hospoda’ < něm. arg. Beisel < jid. bajes, bajis ‘dům’ < aškenázská hebr. b’ajes < bibl. hebr. bájit ‘dům
https://www.czechen­cy.org/slovnik/JI­DI%C5%A0ISMY%20V%20%C4­%8CESK%C3%89M%20L­EXIKU

Domem tekutého chleba se stal Beisel v rakouské němčině. Do češtiny pak zkomoleně bajzl, později pajzl.

V hebrejském originále zní scéna představující narození Ježíše Krista jako Bejt Lechem čili dům chleba. Zdálo by se, že k pohostinství má k původu tohoto slova daleko, ale nakonec chléb a ekutý chléb jsou si přece jen celkem blízko.

Není tedy český pajzl variací na Betlém?

Slovník nespisovné češtiny, Rejzkův a Machkův slovník
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/97857
http://deacade­mic.com/dic.ns­f/dewiki/165126