Ukulele

Může mi někdo vysvětlit princip Kontokorentu?

Ono, moje aktuální situace: Poslední rok jsem studoval a neměl stálí příjem. Na účtě v té době jsem měl cca 4 tisíce korun, ale při vybírání v bankomatu mi to automaticky přidávalo peníze z kontokorentu a já tak měl „jakoby“ na účtě 20.000. Ony peníze jsem průběžně využíval po celý rok, až jsem se dostal do situace, cca před měsícem, kdy jsem se dostal na nulu (a –600 kč).

Aktuálně jsem si našel práci, že tedy onen kontokorent splatím. (První výplatou za pár dnů, cca 5000 kč, čím se jakože dostanu do plusu) a další výplatou, již za celý měsíc, bych pokryl celý dluh kontokorentu.

Jenže dneska mi přišel dopis ze spořitelny, že mám aktuálně na účtě –21,600 kč.

Tudíž jestli to chápu, tak abych splatit celý kontokorent, tak nejdřív bych musel splatit oněch 21 tisíc a až poté, bych mohl začít vyrovnávat onen kontokorent?

Chápu to správně a nebo je to blbost?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Milý Ukulele, teď trochu srozumitelněji.
Kontokorent je v podstatě věčná půjčka. Je dobré si ho pořídit v případě, že na účet chodí pravidelné platby. To z toho důvodu, že se kontokorent průběžně vyrovnává, resp. snižuje a úrok pak není tak velký, jako když máte úročenou stále celou částku zůstatku v případě běžného úvěru. Pokud však na váš účet žádné platby nechodí, pak je lepší právě běžný úvěr.
Na splacení kontokorentu máte dle podmínek banky lhůtu ke splacení celé půjčené částky, většinou 1 rok (u nepodnikatel­ských kontokorentů). Tzn. minimálně jedenkrát za rok musíte kontokorent uhradit, stačí na jeden jediný den si peníze od někoho půjčit, vložit na účet a druhý den je zase vybrat a vrátit. Ode dne vyrovnání kontokorentu běží zase další lhůta 1 rok na vyrovnání a tak pořád dokola. Ve výsledku máte stále půjčeno 20 tis ale jednou za rok musíte peníze protočit.
Takže vám doporučuji, abyste v každém případě okamžitě uhradil minimálně těch 1.600 Kč, které máte půjčené nad limit. Za druhé se podívejte, kdy byl naposledy účet vyrovnán a od tohoto data si vypočtěte, kolik vám chybí do smluvené lhůty dle podmínek banky. Pokud to bude již více, obraťte se na banku a požádejte o převedení kontokorentu do režimu běžného úvěru. V tom případě je pravděpodobné, že vám banka kontokorent sebere. Je-li tato doba kratší, hleďte ho co nejdříve vyrovnat, abyste získal další čas. Pokud to není moc dlouho, banka pravděpodobně neudělá nic a kontokorent si ponecháte.

Jinak tedy opravdu nechápu, jak si můžete půjčovat peníze, aniž byste znal podmínky splácení, či jste si mysle, že vám je banka jen tak nechá?

K vaší poslední větě: Bance samozřejmě uhradíte pouze půjčené peníze, nikoliv 21.600 + kontokorent, to je nesmysl. Bance musíte uhradit 21.600 a tím to končí, záleží jen na ní, zda vám pak kontokorent nechá, sebere, či převede dluh na běžný úvěr.

Hlavně si nehrajte na mrtvého brouka a nenechte banku, aby předala váš dluh k vymáhání, to by se vám hodně prodražilo. Navíc se okamžitě ocitnete v centrálním registru dlužníků. Jak píšete bylo to před měsícem, tak to tedy nejste moc akční, takže zítra hybaj do banky!!!

Další odpovědi
hanny 2

Kontokorent je vhodné využívat pouze v krátkodobém časovém úseku, jinak můžete spadnout do dluhové pasti. Takový úvěr se vám může značně podražit. Jak tento typ úvěru funguje či jak ho správně užívat, a kdy naopak využít jíný druh půjčky, je dilema, nad kterým je nutno se vážně zamyslet.
Jak kontokorent funguje?

Kontokorentní úvěr se může opakovat. Jakmile „půjčku“ splatíte (čili navýšíte stav účtu na částku, kterou jste si půjčili plus úrok), můžete z principu revolvingu opět čerpat do mínusu. Pozor ale na jednu věc! Banky určují limitní částku, do které můžete ze svého účtu čerpat. Pokud hranici překročíte, počítejte s vysokým penále kolem 25 % p. a. Když vám však na účet dojde jakákoliv platba, zpravidla výplata, úvěr bude zcela nebo částečně splacen. Poté můžete kontokorent opět kdykoliv využít, a to vždy až do bankou stanoveného limitu. Jeho splácení probíhá příchozími platbami.

Pravděpodobně to bude kontokorent + penále.Ale nejlépe zavolat do banky!