existuje

Může dobrý Bůh zničit ďábla, jemuž dovolil vzniknout, věděl o zlu předem a plánoval to? Bez Boží vůle nespadne prý vlas.

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda jste věřící, či nikoliv. Uvedu, jak se na to dívám z pohledu Bible, křesťanství a filozofie.

Nepřesvědčují vás a ni nikoho jiného, jde o můj pohled.

Bůh nestvořil ďábla. Ještě před lidmi stvořil anděly. Jeden z nich nechtěl být závisly na Bohu a rozhodl se pro vzpouru. Tak se z něho stal satan či ďábel. Další andělé kteří byli rovněž v nebi nespokojeni, tzv. padlí andělé, ho následovali a dostali se do pekla. Peklo (hades) znamená smrt nebo hrob.

Představitel pekla Lucifer – Světlonoš, nositel světla, se postavil proti tomu, kdo světlo stvořil. Objevila se jeho pýcha, závist atd., vznikly tedy hříchy.

Takže neustále se odehrává boj mezi dobrem a zlem. Mezi Bohem a Satanem.
Tedy zlo a dobro existuje I mezi lidmi. Podle zákonů filozofie existuje zákon rovnováhy, tedy jednoty a boje protikladů.

Rozpor je příčinou existence. Proto ani Bůh nemůže zasáhnout, “vydal” desatera a určil smrtelné hříchy. Rozlišil, kam se člověk po smrti ti dostane.

Čeho je na světě víc? Zla nebo nebo dobra? Je pravda, že zlo je hlasitější, je často víc vidět a je o něm slyšet. Dobro většinou zapadá.

Nedává třeba Satan lidem moc, popularitu, egoismus, okultismus atd., tím je často přivede ke hříchu.?. Vznikne závist, nenávist, chybí pokora atd.

Podle Bible jste i vy podlehl zlu Satana, proč se ptáte, proč ho Bůh nezničil a dopouští utrpení.?

Třeba filozofické zákony dialektiky, některé platí v přírodě, jiné ve společnosti, tvrdí, že je .nemůže změnit, leda zničit spolu se svým světem.

Křesťanství – Bůh zatím nechce svět zničit.
Existuje určitá možnost, že se něco skutečně stane.

„Satan totiž nemá co ztratit, on ví, že po tisíciletém království bude uvržen do ohnivého jezera.

Bible:Zjevení 20,10 – „Jejich svůdce ďábel byl uvržen do jezera, kde hoří síra a kde je již dravá šelma i falešný prorok. A budou trýzněni dnem i nocí na věky věků.“

Znáte Goethova Fausta?

"Zde se dovíte o rozporu mezi poznáním i vírou, kdo chce poznat, pochopit různé skutečnosti, musí se zbavit boha, později i ďábla a najít tu svou správnou cestu.

Touha po poznání, sebevědomí, víra v sebe sama, láska, rozdíl mezi dobrem a zlem, světem pozemským a božským.

Co nakonec uchránilo Fausta od Mefistofela? Je vykoupenío díky Markétce, ale našel smysl života, v aktivitě pro dobro lidstva."

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-faust-a-ne-nekdo-jiny-pro-sazku-mezi-bohem-a-mefistem

Další odpovědi
Smackdown

Zamysli se,neexistuje 1 bůh podle víry,Alah je ďábel.

aliendrone

Odpovědět na tuto otázku znamená přijmout dogmatismus abrahámovských náboženství. Ta jsou natolik rozporuplná, že to až hraničí s komičnem.

Boží existence už z principu vylučuje komplexní pochopení – podobně jako nejjednoduší možná simulace (zjednodušení) vesmíru je prostě vesmír sám.

Pokud by existoval v souladu s prvním odstavecem (abrahámovský) bůh, je to jisté. Takový bůh je ovšem pohádkou pro děti, no jen si představ, že někde pod nohama máš gigantickou mučírnu, kde po smrti zlé lidi píchají bubáci vidlemi do prdelí a vaří v kotlích – a to až do konce světa či jiné náboženské fantasmagorie.

Tyto jsou určené pro tu nejprimitivnější sortu lidí bez vlastních názorů, neochotných či neschopných přemýšlet.

Existence Boha (se všemi jeho atributy) JE HODNA zkoumání (osobně si myslím, že je to jedna z důležitých lidských činností), nesmíš ovšem zabřednout do prizmatu jednotlivých náboženství či církví, to je slepá ulička.

Roman71

To jsou tři otázky najednou..
Takže pěkně popořadě, ve dvou odpovědích:

Bůh stvořil anděla, který se zkazil sám tím, že v sobě živil touhu po uchvácení Boží moci. Zneužil svobodné vůle, kterou mají všichni Boží tvorové (včetně lidí), ve svůj vlastní (ne)prospěch. A protože byl stvořen stejně jako všichni ostatní andělé, bude on i andělé, kteří se k němu přidali – démoni, zničeni. O tom už je rozhodnuto.

Bůh o tom co je špatné a dobré ví a má absolutní právo o tom rozhodovat. Neplánoval stvoření zlého anděla, ale o dopadech špatného jednání věděl a ví předem. Proto bude veškeré zlo jednou pro vždy zničeno ve prospěch všeho Božího stvoření.

PS: Chcete-li, zkuste to prozkoumat sami. Nikomu z čtenářů nechci vnucovat to, co si sám může ověřit studiem Bible, pokud bude mít zájem. Odtamtud jsem čerpal pro poskytnutí odpovědí.

annas

Nevšimla jsem si vaši předchozích otázek, které e týkají stejného tématu.