sesednizkola

Může cena másla ohrozit demokracii v České republice?

Zrovna čtu ty internetové diskuze a jsem úplně zaražený. Četl jsem diskuze na více serverech, novinky, aktuálně atd. a všude je z drtivé většiny tvoří volání po komunistech, nadávání na EU a na „xindl“ co to tu po roce 89 všechno tak rozkradl, když předtím měl každý práci a mladí ať nekecají, protože ti tu dobu nezažili a tak nemůžou vůbec vědět, co tu bylo před rokem 89. V diskuzích je také vysoké, někdy až zarážející množství gramatických chyb. Já teda nejsem žádný češťyn, taky si občas spletu i/y nebo čárku napíšu blbě, ale tohle je jiná liga.

No a teď se cen másla chytají i politici. Sobotka už napsal, že to nechá prověřit. Věřím, že tímto příspěvkem na Twitteru si zajistil možná desítky tisíc hlasů ve volbách, kteří se rozhodují koho volit.

Jedna maminka brečela v diskuzi, že je samoživitelka se 4 dětmi a spotřebují 4–5 kostek másla týdně, protože to je přeci normální, a že prý je to pro ní již teď likvidační. Bylo to na Emiminu a ta paní tam byla zaregistrovaná již leta, žádný fejk nebo provokace.

V jedné další diskuzi na emiminu jsem se dočetl, že prý zase brzy zavládne rudá, protože „nás dělníků je víc“ a ti strašní podnikatelé, co celý den vůbec nic nedělají a berou statísíce budou muset konečně něco dělat. Nebo tak něco.

Jako upřímně, nechci se teď nikoho slušného tady dotknout nebo se povyšovat, ale mám z té „dělnické“ masy docela strach. Český internet je plný silně nenávistných příspěvků a rozhodně nejde jen o pár vykuků, stačí se podívat na novinky. Internet má velký vliv na to co si lidé myslí a koho půjdou volit. Ani si neuvědomují, jak mají krásný život, když můžou ve svém volném čase, někteří i v pracovní době, takto vášnivě diskutovat, prožívat a rozčilovat se pro tak zásadní existenci ohrožující problém, jako je dvacka měsíčně za máslo navíc. Je to jako s šunkou. Nadávají, že je to umleté peří a tak…ale vidí jen tu uplně nejlevnější za 9,9, nekoupí si šunku nejvyšší jakosti za 25 Kč. Tu nevidí. Chtějí kvalitní potraviny za cenu sra.ek. I máslo jako kvalitní potravina by asi mělo stát půlku toho co Perla.

Já si myslím, že by se měly prodávat kvalitní i méně kvalitní potraviny jako to je dnes. Člověk, kterému zrovna nepadá karta a je bez peněz, nebo je prostě jen líný a hloupý a neumí je vydělat, si dá ten Gothaj s cibulí a hlady neumře. Ale nadávání na EU a na to jaké máme nekvalitní potraviny, když přitom se berou jen ty nejlevnější, mě hrozně štve.

Buď tedy – drtivá většina diskutérů na novinkách a podobných serverech jsou úplní pitomci a moudří lidé se scházejí a diskutují na jiných serverech (na které jsem za přes 12 let aktivního používání internetu nenarazil ještě snad ani jednou, vyjma odpovědích, proto sem chodím, i když už i tady jsem asi jen ze setrvačnosti) nebo na internetu diskutují jen pitomci. A nebo jsem pitomec já.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že se kolem toho dělá naprosto zbytečný humbuk. Nikdo si neuvědomuje, že před r. 1989 stálo máslo 10 Kč a výdělky byly oproti dnešnímu mediánu osminové. Takže jako by dneska stálo máslo 80 Kč. Pokud bychom to vztáhli na průměrné mzdy. tak by to dělalo dokonce rovných 100 Kč.

Další odpovědi
ivzez

I v dřívějším režimu byly výrobky lepší a horší,
ale i ty horší musely splňovat určitou normu.

To, co si někteří výrobci dovolí dávat do potravin dnes, je někdy hrůza.

Spotřeba másla u zmíněné maminky mi přijde „nadstandardní“, já jsem
pro pětičlennou rodinu (2dospělí, 3děti) spotřebovala 7–10 kostek měsíčně.

____

Přičtete-li k tomu, za jakých podmínek a za jaké mzdy ti „nejchudší“
nělde pracují, nelze se divit vzpomínkách na „starý režim“.

Možná to netušíte, ale ty podmínky a mzdy jsou poměrně
často „prací“ těch „moudrých, kteří diskutují jinde“.

_______

Doplňuji:

Kdyby šlo jenom o cenu másla, nemuselo by se do voleb promítnout.
Pokud ale přičteme další ceny, pracovní podmínky a minimální mzdy,
mohli by se nespokojení voliči přiklonit ke straně, od které si toho slibují více.

Ale i kdyby KSČM získala ve volbách vyšší procento hlasů,
demokracii v ČR to podle mne neohrozí. Kromě pár „skalních“
už jsou dnešní členové jiní. A hlavně už nemají za zády SSSR.

cukrar

Může cena másla ohrozit demokracii v České republice?

Určitě ne, to opravdu nemůže.

Mc Merkurion

… jde jen o předvolební boj, proč to chce asi zrovna kontrolovat Sobotka, kterej má máslo na hlavě ještě z obecního domu a darování OKD, toho by si blbej nevšml, holt, Babiš už netáhne, tak se hledá jinde …

sesednizkola

cukrar: No jde o to, že se toho chytají pitomci a ti by mohli podle mě.

Alesh

Jo, ale tito pitomci umí naštěstí jen kvákat, čili těch bych se opravdu nebál.

ivzez

Vhodit lístek do volební urny umějí také.